Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Dokument o stáří Stopa v hlavě vstupuje do HateFree distribuce

 

stopa v hlave text big

hatefreeHateFree Culture
Autor

Článek redakce HateFree Culture

14
října
2019

Dokument o stáří Stopa v hlavě, který vytvořily samy seniorky, vznikl pod režijním vedením Terezy Daniell Adámkové. Jeho cílem je otevřít chybějící společenskou diskusi o tom, za jakých podmínek senioři v Česku tráví svá poslední léta a jaká systémová opatření by aktuální stav mohla zlepšit. HateFree Culture je distribučním partnerem filmu. Provozujete zajímavý prostor a rádi byste v něm uspořádali projekci tohoto dokumentu?

Dokumentární film Stopa v hlavě vznikl ve filmové dílně pro seniory spolku Inventura. Zkoumá možnosti, jak mohou dnešní senioři prožít vysoký věk, kdy už jsou odkázáni na pomoc druhých. Obě autorky mají k tématu blízko – Jana Staňková doma pečuje o nemocnou maminku, Vlasta Křečková ve svých 70 letech řeší otázku, zda už je čas podat přihlášku do domova důchodců. Ve filmu vystupuje také vášnivá sběratelka Boženka, která chce zůstat ve svém bytě mezi oblíbenými starožitnostmi až do konce života, a 96letá paní Bagárová, která naopak dokázala udělat čáru za minulostí, rozdala svůj majetek a odešla do domova důchodců.

stopa v hlave 1

Dokumentární film, ve kterém dvě seniorské filmařky Jana (62) a Vlasta (70) se svými ručními kamerami přemýšlejí o tom, jak se život starého člověka promění, když začne být závislý na druhých. Jaké kompromisy musí on a jeho okolí podstupovat? A je možné žít i bez velkých osobních obětí zbytku rodiny i nadále důstojně? Záměrem filmu je otevřeně a bez předsudků otevřít debatu o tom, v jakých podmínkách senioři v ČR obvykle tráví poslední léta svých životů. (Synopse)

stopa v hlave 2Pokud máte zájem film promítnout ve vašem městě nebo podniku, napište nám na info(at)hatefree.cz. Autorky filmu jej poskytly k projekci zdarma. Po filmu je vhodné navázat diskuzí na téma prožívání stáří, jíž se může zúčastnit i některá z autorek. Po akci vás požádáme o informaci o počtu diváků a divaček, kteří projekci a diskuzi navštívili, a potěší nás, pokud se s námi podělíte o jejich ohlasy.

stopa v hlave 3

Premiéra filmu se konala 1. října 2020 v pražském kině Bio Oko. 

Režie: Tereza Daniell Adámková
Námět a scénář: Vlasta Křečková, Jana Staňková, Ludmila Korálová, Ludmila Fikerová
Producenti: Inventura z.s., Tereza Daniell Adámková
Kamera: Jan Šípek
Střih: Kateřina Krutská Vrbová
Dramaturgie: Eva Dvořáková
Zvuk: Matěj Chrudina
Hudba: DOXA

stopa v hlave 4

Čtěte dále

„Nejdůležitější je si odpustit,“ říká autorka výjimečné knihy o destruktivním vztahu Daňa Horáková

„Byla jsem ošálená jako Viktorka,“ tak mluví česko-německá novinářka Daňa Horáková (73) o svém osudovém vztahu s filmovým režisérem Pavlem Juráčkem. Ve své knize nazvané výmluvně O Pavlovi analyzuje nejen své podlehnutí muži, který byl jak výjimečně talentovaným umělcem, tak sebedestruktivním machistou, ale také tehdejší vztahy v disentu. Stala se tak dalším ženským hlasem, který koriguje převažující mužský pohled na nedávnou historii.

Kateřina Čopjaková 23. 10. 2020

„Jsem silnější," zpívá v novém klipu český zpěvak JEN. Upozorňuje na šikanu, má s ní vlastní zkušenosti

„Jsem silnější a zpátky se nedívám. O něco silnější a to, co bylo, nevnímám,“ zpívá v nové písni hudební skladatel a zpěvák JEN. Cílem singlu i přáním JENa, autora textu i hudby, je podpořit ty, kteří se ve škole potýkají se šikanou a nevědí si rady. Zároveň chce upozornit na to, jaké nebezpečí s sebou šikana přináší. K jeho počinu s příhodným názvem Silnější se připojují také projekty Nenech to být a HateFree Culture.

Kateřina Gamal Richterová 22. 10. 2020

„Prostituce je jako prodej orgánů,“ říká sociální pracovnice z Aše. Pomáhá ženám k čáře za minulostí

Koronavirus utlumil život v celém Česku. Zaznamenalo to také až 23 tisíc žen, které jsou nucené v ulicích a na privátech poskytovat sexuální služby za úplatu. Po většině zákazníků, českých i zahraničních, se najednou slehla zem. „Pro prostitutky to znamenalo katastrofu. Když totiž nenosí domů dost peněz, nemají pak z čeho nakoupit pleny a jídlo pro děti. Ty, které posílá „vydělávat“ přímo jejich partner, si domů chodí pro výprask za trest,“ popisuje Hana Souhradová, sociální pracovnice z organizace Karo, příběhy svých klientek z poslední doby. Společně s kolegy pomáhá i díky Agentuře pro sociální začleňování prostitutkám v Aši a okolí začít normálně žít a udělat za minulostí tlustou čáru.

Charlota Dědková 20. 10. 2020

Egyptský youtuber natáčí populární videa o Praze v arabštině. „Je můj nový domov,” říká

Je nedělní ráno a já přijíždím do dvoupokojového bytu v nové zástavbě kousek za Prahou. Nedávno se tam z panelákového sídliště přestěhovala čtyřčlenná rodina Akrabových. Zatímco Češka Petra dělá palačinky, mám možnost hovořit s jejím egyptským manželem. V jednu chvíli ale do rozhovoru vstoupí, a to v momentě, kdy přijde řeč na reakce okolí na její zahalené vlasy. Dvaatřicetiletý Mohamed Akrab žije v Praze přes deset let. Pochází z rodiny stavebního inženýra, vystudoval historii na Káhirské univerzitě. Přistěhoval se kvůli manželce Petře, kterou poznal na chatu, dva roky spolu udržovali vztah na dálku, třísethlavou svatbu pak měli v Káhiře a dnes spolu mají dvě děti. Mohamed nedá na Prahu dopustit, proto o ní také točí populární videa v arabštině. Jeho youtubový kanál má bezmála 80 tisíc odběratelů. Jak se žije mladé muslimské rodině v české metropoli? Dá se žít s každodenními urážka ...

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.