Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

„Jsem silnější," zpívá v novém klipu český zpěvak JEN. Upozorňuje na šikanu, má s ní vlastní zkušenosti

 

silnejsi big

richterovaKateřina Gamal Richterová
Autorka

Absolventka Blízkovýchodních studií a praktikující muslimka. Členka týmu HateFree Culture.

22

října
2020

   

„Jsem silnější a zpátky se nedívám. O něco silnější a to, co bylo, nevnímám,“ zpívá v nové písni hudební skladatel a zpěvák JEN. Cílem singlu i přáním JENa, autora textu i hudby, je podpořit ty, kteří se ve škole potýkají se šikanou a nevědí si rady. Zároveň chce upozornit na to, jaké nebezpečí s sebou šikana přináší. K jeho počinu s příhodným názvem Silnější se připojují také projekty Nenech to být a HateFree Culture.

„Na každým kroku tě jednou větou nalomí, stačí jen trochu a ztrácíš sebevědomí. Všechno je špatně, jsi na dně, jen křičíš, ať dnešek už pro jednou skončí,“ popisuje JEN v písni pocity těch, proti kterým směřuje ponižování a zesměšňování. Sám ví, jaké to je: „Mám své zkušenosti s posměšky na škole, které přicházely prakticky každý den a rozhodně mi nepomáhaly se sebevědomím,“ prozradil JEN pro HFC. A poté, co zjistil, kolik jeho přátel má zkušenosti s různými formami šikany, se rozhodl natočit i videoklip. Ten vytvořil společně s režisérem Ruyem Okamurou, který už má na svém kontě například videoklip pro zpěvačku Lenny či Lucii Bílou. 

Klip písně je zasazen do prostředí školy, kde parta lidí šikanuje spolužačku. Jeho hlavním poselstvím je nenechat se zastrašit a ukázat šikanátorům, kdo je tady ve skutečnosti ten „silnější“. „Rád bych přispěl k tomu, aby se o tématu šikany lidé víc dozvěděli a nebáli se o něm mluvit. A především aby toto téma nebylo podceňováno. Samotná písnička a klip určitě nestačí. Mojí dlouhodobou snahou je ale podporovat ostatní i sebe v tom, abychom v sobě hledali motivaci, inspiraci a sílu. Hudba je tak pro mě jakýmsi uměleckým nástrojem, jak na to upozornit,“ popisuje JEN.

silnejsi 1

V těžkých chvílích, které na škole JEN prožíval, mu pomohlo, když si našel nové přátele. Protože někteří z nich hráli v divadle, chtěl to Jen zkusit taky. I když v sobě podle svých slov žádný skrytý herecký talent neobjevil, našel novou partu lidí, kteří o něj měli upřímný zájem. K tomu, aby se člověk nevzdával a bojoval, vyzývá v písni i ostatní, kteří si procházejí složitým obdobím a mají pocit, že jsou na všechno sami. „Není pochyb, že tuhle bouři ustojíš. Možná to zvládneš, vždyť ty se nebojíš. Tak už se vrať na svoji trať a neříkej, že tady končíš.“

silnejsi 2

Ústřední roli šikanované dívky si v klipu zahrála mladá herečka Anna Čtvrtníčková, která je dcerou známého českého herce Petra Čtvrtníčka. „Musím říct, že role byla spíše mým protikladem než zrcadlem. Za život jsem se totiž naštěstí setkala jen s menšími útoky, ale šikanou bych to nenazvala. Nikdy totiž díky mému okolí a kamarádům nezašly daleko. Jednalo se vždy o maličkosti, při kterých si stačilo uvědomit, že tito útočníci jsou jen závistiví tvrdohlavci a nestojí za pozornost. Jsem ráda, že toto poselství teď mohu šířit dále,“ říká Anička Čtvrtníčková. Po boku Aničky se v klipu objevuje mladý talent Michal Pazderka, který si zahrál roli hrdiny, jež se nebojí vykročit z davu a od dobrého skutku ho neodradí ani vidina možného pozdějšího výprasku. „Do role jsem se dokázal vcítit poměrně rychle. Jelikož nemám rád bezpráví prováděné na bezmocných lidech, některé situace se mi hrály přirozeným způsobem. Se šikanou jsem přišel do styku už na základní škole, kde ji bylo plno na každém krůčku. A to nejen ze strany žáků, ale i učitelů, kteří bravurně dokázali použít svoji pozici nadřízeného k ponižování studentů,“ uvádí Michal Pazderka. Vedle hlavních postav klipu v něm můžete vidět i Olgu Wdowiakovou, Vendelína Urbana, Ondřeje Běhana a Timoteje Červenku.

silnejsi 3

„Běžně máme cca 5 upozornění na šikanu denně. To znamená, že se měsíčně bavíme zhruba o 150 případech, což rozhodně není málo. Jsme rádi, že se toto téma díky novému songu JENa dostane více na oči,“ uvedl Jan Sláma za projekt Nenech to být. „Přál bych si, aby se lidé museli méně bát a našli v sobě sílu s šikanou a násilím bojovat,“ říká JEN a dodává: „A jestli teď toto čte kdokoliv, kdo má problém s jakoukoliv formou nátlaku nebo dokonce násilí, nebojte se o tom mluvit s přáteli nebo alespoň napište skrze Nenech to být. Nemusíte si to nechat líbit. Rozhodně to není normální a dá se s tím něco dělat.“ 

Čtěte dále

„Vyhledat pomoc není známkou slabosti ani ostudou.“ O své hraniční poruše osobnosti sepsala sbírku básní

„Být na hraně je pro mě normální stav. Stav, kdy jsem sice místy nestabilní, ale stále vyvážená. Balancuji mezi tím, co je správné a co špatné, co je realita a co je iluze, a také mezi svou racionální a emoční stránkou osobnosti,” říká jednadvacetiletá studentka literatury Badjala Diaby. O hledání sama sebe, své životní cesty a místa ve společnosti sepsala sbírku básní Na hraně. „Popisuji stavy, které jsem měla ve chvílích, kdy jsem si sáhla na samotné dno. Stavy, které mě nutily zpochybňovat vlastní existenci, a také pár světlých chvil, které vedly k porozumění sobě samé, k osobnímu růstu a ke změně pohledu na život,” dodává. Básnická sbírka Na hraně spatří světlo světa v březnu. Předobjednat si ji můžete už nyní.

Marie Škardová 1. 12. 2020

Žije v Praze, spolupracuje se světovými režiséry. „Jako gay se tu cítím bezpečněji než v Kanadě,” říká kreslíř

Kurt van der Basch je pětačtyřicetiletý Kanaďan žijící přes dvě dekády v Praze. Jako vystudovaný pianista přišel na konci 90. let s vidinou životního restartu. Díky svému talentu v kreslení se uchytil u mezinárodních filmových produkcí a jako autor storyboardů pracoval na filmech jako Star Wars, Jurský park nebo Atlas mraků. Spolupracoval tak s předními světovými režiséry. Žije na Smíchově a spolu se svým partnerem Adamem mají vášeň pro nonstop u tamního nádraží, Rekola i Olšanské hřbitovy. Jaké byly jeho začátky v devadesátkové Praze? Proč se jako gay cítí v Praze bezpečněji než v kanadském Halifaxu? A proč se někdy vyplatí přistoupit ke zjevně trapným seznamovacím gestům?

Lukáš Houdek 30. 11. 2020

„Naštvání i obavy. Na dvě stě procent se nedá jet nekonečně,” říká o zdravotnících psycholožka

Nový systém práce, neustále se měnící předpisy, nové kolektivy, třísměnný provoz, obavy o vlastní zdraví, naštvání. Zdravotníci i další lidé v první linii podle psycholožky Evy Kozákové nezažívají jen fyzické vyčerpání, ale i velkou psychickou zátěž. I proto na jaře vznikla iniciativa #delamcomuzu, v rámci níž poskytují terapeuti své služby zdarma, a zapojilo se do ní již přes 700 profesionálů. Iniciativa nyní spustila sbírku na podporu dalších skupin lidí v těžké životní situaci, jako jsou svobodné matky a otcové či senioři. Podle psycholožky mnoho lidí stále neví, kde pomoc hledat, iniciativa proto vytváří portál Terapie.cz.

Jiří Pasz 26. 11. 2020

Skauti vyzvedávají potřebným léky. „Učíme tím děti, že k pomoci druhým stačí málo,“ říkají

„Do DNA skautingu patří pomoc druhým. Jakmile se něco děje, skauti ucítí příležitost, že by své poslání mohli naplnit,“ říká tisková mluvčí Skautu, Barbora Trojak. A právě nyní je v plném proudu další možnost, jak potřebným pomoci. Skautská pomoc lékárnám je novou aktivitou, v rámci níž dobrovolníci pomáhají seniorům, nemocným lidem a dalším současnou situací ohroženým skupinám obyvatel. „Pomoc mi připadá důležitá. Díky ní si uvědomuju, že ne každý má takové možnosti jako já. Navíc máme děti a chceme jim ukázat, že často malé a obyčejné věci mohou někomu vytrhnout trn z paty,“ říká skautská dobrovolnice Dagmar Kočandrlová.

Kateřina Gamal Richterová 25. 11. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.