Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Alaadinovy nakládačky jsou hit! Syřan pěstuje na Moravě zeleninu, vyvinul unikátní výměnné aplikace

 

farma alaadin big

richterovaKateřina Gamal Richterová
Autorka

Absolventka Blízkovýchodních studií a praktikující muslimka. Členka týmu HateFree Culture.

11

listopadu
2020

   

„Když v Sýrii začala válka, rozhodli jsme se ze země odejít,“ vypráví Alaadin Ibo, Syřan z hlavního města Damašku. Jeho cesta vedla z rodné Sýrie do švédského Malmö a přes Maltu a Itálii přišel do České republiky. Zde v malé jihomoravské obci Bořetice založil se svou manželkou Alaadinovu farmu, na níž pěstují zeleninu. Tu poté čerstvou i zpracovanou prodávají. Vyvinuli také unikátní výměnné aplikace SwapAround a MyCookAround, pomocí kterých mohou lidé vyměňovat věci, prodávat své produkty a také je věnovat potřebným lidem. „Moc se mi tu líbí. Cítím se tu vítaný a doma,“ říká vděčně, zatímco si o jeho pozornost říká jeho pes, německý ovčák Rex.

„Když jsme ještě byli v Damašku a začala válka, nepokoje se odehrávaly hlavně na venkově. V hlavním městě jsme tehdy žádné těžké boje nezažili. Když jsme ale viděli, že je situace stále horší, rozhodli jsme se odejít,“ vzpomíná Alaadin. „Válka nám vzala spoustu věcí,“ pokračuje. „Měli jsme továrnu na čisticí krémy na boty a tkaničky, kterou založil můj děda v roce 1947. Protože ale byla na venkově, zbyly z ní jen trosky. Mívali jsme i pozemky, o těch už ale nemáme žádné zprávy. Ztratili jsme spojení i s řadou lidí, které jsme znali. Spousta z nich stejně jako my opustila Sýrii a odešla do různých zemí po celém světě.“

farma alaadin 10

„Přijali jsme ho bez problémů“

Poté, co odešel ze Sýrie, získal politický azyl ve Švédsku. Dalších pět let žil v jihošvédském Malmö a po kratších pobytech na Maltě a v Itálii se se svou českou manželkou přesunul do jejích rodných Bořetic, obce s asi 1300 obyvateli na jižní Moravě. „Vím, že tu žije pan Alaadin a dokonce se s ním osobně znám,“ říká místní občan Marek Herůfek. „Je tu asi rok a pokud můžu mluvit za sebe a svou rodinu, přijali jsme ho bez problémů. Jen je tu jazyková bariéra, moc Čechů totiž neumí anglicky. Ale myslím si, že rukama se s nim domluví všichni v pořádku,“ usmívá se pan Herůfek.

farma alaadin 2

SwapAround a MyCookAround

Když Alaadin, vystudovaný stavební inženýr, a jeho manželka Lenka zjistili, že je v českých obchodech až 88 % potravin z dovozu nebo je jejich dodavatelem jeden potravinářský koncern, rozhodli se pomoci jak lokálním výrobcům a pěstitelům, tak zákazníkům, aby měli možnost kupovat místní produkty. „Chtěli jsme dát šanci malým producentům a farmářům, aby se se svými produkty dostali k zákazníkům. Proto jsme vyvinuli aplikace MyCookAround a SwapAround, abychom jim cestu k sobě usnadili,“ vysvětluje Alaadin Ibo a vzpomene si, jak to chodí ve Švédsku: „Když jsme žili ve Švédsku, všiml jsem si, že je tam velké téma ekologie a udržitelnost. Proto když jsme s manželkou přišli sem, hledali jsme platformy pro swap, výměnu, a ekologický přístup k nákupu a získávání produktů. Ale našli jsme jen pár facebookových skupin. A tak jsme se rozhodli přijít s vlastní platformou a dát ji lidem k dispozici,“ popisuje Alaadin cestu k aplikaci SwapAround. Zároveň, když už pěstovali vlastní zeleninu a dále ji zpracovávali, pozvali na ochutnávku domácích produktů své sousedy. Ti od nich začali své oblíbené pochoutky kupovat a jak říká Alaadin, v počátcích je velmi podpořil také bořetický obecní úřad, který manželům pomohl s propagací a rozšířením jejich produktů do okolních měst a obcí.

farma alaadin 11

Obě aplikace jsou snadno dostupné, může je využívat každý na svém chytrém telefonu i na počítači. „Důležitou součástí našich aplikací je pomoc potřebným. Plánujeme zahájit spolupráci s neziskovými organizacemi, dětskými domovy či domovy seniorů. V charitativních projektech vidíme velký potenciál. Každý může skrze tyto aplikace nejen prodávat nebo vyměňovat, ale také darovat lidem v nouzi jídlo nebo své produkty,“ zdůrazňuje Alaadin.

farma alaadin 1

Alaadinovy nakládačky jsou hit!

Produkty a výrobky z Alaadinovy farmy odebírá také paní Eva Prokešová, která v nedalekých Velkých Pavlovicích provozuje obchůdek s lokálními výrobky a farmářskými produkty. „Na Alaadinovu farmu jsem narazila na Facebooku, aktivně totiž vyhledávám dodavatele a výrobce z našeho okolí. Nebylo to ale snadné, protože hodně lidí tu pěstuje a prodává především víno nebo meruňky a sehnat něco jiného, co by odpovídalo myšlence farmářských produktů, není úplně jednoduché,“ uvádí. Nakonec si ale k Alaadinovi a jeho farmě našla cestu a dnes je nedílnou součástí jejího obchůdku i jeho domácí zelenina. „Hitem jsou jeho nakládačky, tedy kvašené zelí s červenou řepou. Teď je to skvělá volba pro podporu imunity a taky to krásně zpestří jídelníček,“ pochvaluje si je paní Eva a dodává, že je sama fanynkou aplikace MyCookAround. „Aplikaci velmi ráda sdílím a i já na ní mám svou nabídku. Aktivně ji podporuji, rozdávám letáčky a je to podle mě skvělá myšlenka!“ dodává. Alaadinovy nakládačky jsou vyrobené podle tradiční syrské receptury. Původně si tento elixír zdraví, jak mu Alaadin s Lenkou říkají, vyráběli pro svou vlastní spotřebu, nyní už ho ale několik měsíců prodávají. „Pak tu máme 100% bio domácí kečup, veškeré ingredience jsou přírodní a suroviny si pěstujeme sami,“ doplňuje pyšně Alaadin.

farma alaadin 9

„Chci žít obyčejný život, žádný stres. S manželkou chceme pomáhat lidem, naplňuje nás to. Ale i to se snažíme dělat pokorně, nestojíme o velkou mediální pozornost, nechceme být hvězdy. Prostě chceme, aby se nám dařilo,“ přeje si Alaadin Ibo. „Naše filozofie je, že když budou lidé kolem nás spokojení, pak jsme uspěli. Když jsou lidé šťastní, jsem šťastný i já,“ uzavírá. 

Obě aplikace a informace k aktivitám Alaadina Ibo a jeho manželky Lenky najdete i na instagramových profilech SwapAround a MyCookAround.

farma alaadin 8

Foto: Archiv Alaadinovy farmy

Čtěte dále

Někteří vidí za zimní kuklou islamizaci. „Funkčnost je pro nás důležitější než předsudky,“ reaguje firma

Česká firma Crawler specializující se na kvalitní a funkční oblečení z merino vlny uvedla před Vánoci na trh novinku, Ninja kuklu. Kukla je tvarovaná tak, aby v zimním počasí spolehlivě kryla uši, spánky, dutiny i krk. Lze ji nosit i přes nos a v současné době využít jako roušku. Funkční design výrobku však kromě zájmu vzbudil i negativní pozornost. Někteří uživatelé totiž mají dojem, že kukla připomíná tradiční pokrývku muslimských žen. „Jako sorry, ale já vidím hidžáb, co nosí islámské a arabské ženy. Tohle fakt na svých dětech, a priori dcerách, fakt nechci,” vyjádřila se v komentářích Veronika. „Přesně, souhlas. Jako první mě napadla pomalá cílená islamizace, která s lyžařskou kuklou nemá nic společného,” souhlasil s Veronikou Miroslav. Svůj názor přidal do diskuze také Zdeněk: „To bych navlíknul na palici výrobci a poslal je okamžitě z tohoto státu do tý prde ...

Český top manažer dál velebí Ghanu. Spolu s českou ambasádou vybudovali drůbežárnu. Věnovali ji uprchlíkům

Českého top manažera před několika lety vyhoření i zdravotní problémy přivedly k razantní proměně životního stylu. Vedle práce pro korporace se rozhodl své vydělané peníze investovat do bohulibých projektů v západoafrické Ghaně, která ho kdysi při dovolené učarovala. Tím posledním je vybudování drůbeží farmy v táboře pro uprchlíky ze sousedního Pobřeží slonoviny, která jim zajistí stabilní přijem a pomůže i místním podnikatelům v přístupu ke kvalitnímu masu.

Lukáš Houdek 20. 12. 2020

„Byl to osud. Můj život je tu plný,“ říká Vishwanatan, sociální pracovník, který na Ostravsku pracuje s Romy

Je to právě 30 let, co žije Ind Kumar Vishwanathan v Česku a zakládá zde komunitní projekty. Ještě jako učitel fyziky spoluzakládal Anglicko-české gymnázium v Olomouci. Když vypravil do světa první maturanty, postihly Česko v roce 1997 ničivé povodně a on přesídlil do unimobuňky k vystěhovaným Romům v Ostravě. Během prvního půl roku jejich děti přešly ze zvláštní školy na klasickou základku a Viswanathan od učitelství k sociální práci. Přes 20 let bojuje o bývalou hornickou osadu Bedřiška, 18 let je součástí Vesničky soužití a 15 let podporuje v úsilí o odškodnění nuceně sterilizovaných romských žen. Jeho mottem je participace, inspirací slavná esej Václava Havla Moc bezmocných a snem proměna Bedřišky na sociální bytové družstvo.

Kateřina Čopjaková 18. 12. 2020

Vzepřela se rodině. Odmítla domluvený sňatek a vystudovala vysokou. „Matka mě vyhodila z domu,“ říká

Pětadvacetiletá Falatka Biháriová je olašská Romka. Matka ji chtěla podle zvyklostí některých olašských Romů v 17 letech provdat za Falatčina o dva roky staršího bratrance, s nímž se znala od dětství, to však Falatka odmítla. „Nelíbilo se mi, že bych si měla vzít někoho z rodiny. Navíc jsem nechtěla být služkou, uklízet, vařit a starat se o manžela, vydělávat peníze. Chtěla jsem žít svůj život a svůj sen, tedy vystudovat vysokou školu a učit se jazyky, aby ze mě něco bylo,“ vysvětluje Falatka, proč se vzepřela rodině a odmítla svatbu. „Za to, že jsem zostudila svoji rodinu, mě matka vyhodila z domu.“

Kateřina Gamal Richterová 16. 12. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.