Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Lidé, kteří chodí na terapii, by na to měli být hrdí, říkají dobrovolnice. Nabízejí hodiny telefonické terapie zdarma

Bezplatná a dostupná péče o volající, ale i šíření dobrého jména psychoterapie a myšlenky, že chodit na psychoterapii není znakem slabosti, ale síly říci si o podporu. To je ve zkratce terapeutická linka Sluchátko, která se snaží nabídnout anonymně pomoc a podporu každému, kdo se s jejími psychoterapeuty spojí.

Kateřina Gamal Richterová 22. 12. 2020

Češi v době izolace posílají do domovů pro seniory rostliny. Snižují stres a přispívají k psychické pohodě

Víte, co vznikne, když se spojí Nadace Krása pomoci s botanickou laboratoří Haenke? Iniciativa #rostlinyseniorum. Jejím cílem je umístit darované rostliny do domovů pro seniory, kde jejich obyvatelům přinesou radost. Rostliny mají totiž pozitivní vliv na psychickou pohodu člověka a protože řada seniorů dříve mívala rostliny doma nebo opečovávala svou zahrádku, pokojová rostlina jim udělá velkou radost.

Kateřina Gamal Richterová 18. 12. 2020

První knížka, měsíc doučování či včelí úl a litry pitné vody. Nadělte blízkým dárek, který pomáhá

I v České republice žijí děti, které nikdy neměly svoji vlastní knížku. „Nikdy se neproháněly Foglarovými stínadly nebo neprožívaly dobrodružství s Harry Potterem. Jejich rodiče si knížky většinou nemůžou dovolit,“ uvádí organizace Člověk v tísni. Díky ní máte letos opět možnost pořídit potřebným lidem Skutečný dárek, tedy dárek, který jim pomůže překonat těžkou situaci nebo životní podmínky.

Kateřina Gamal Richterová 10. 12. 2020

Nevidomí maséři pomáhají v domovech pro seniory s fyzickými problémy i nedostatkem kontaktu

Před sedmi lety přišel za ředitelkou TyfloCentra Ústí nad Labem, krajského střediska sociálních služeb pro osoby nevidomé a těžce zrakově postižené, tehdejší klient Oto Hoffman poptat se na práci. Oto má od dětství těžkou oční vadu. Většinu života pracoval v chráněné dílně, lákala jej však práce s lidmi, a proto se rozhodl absolvovat masérský kurz. Ředitelku a sociální pracovnici Alenu-Kristinu Bašníkovou Otova nabídka zaujala a jejich spolupráce dala vzniknout Masážnímu salonu TyfloCentra Ústí nad Labem, chráněné dílně, která dnes zaměstnává osm lidí.

Marie Škardová 20. 12. 2020

Rodina dostala rasistický dopis kvůli dekoraci černošského Santy. Sousedé ji zahrnuli podporou

„Prosím, odstraň dekoraci černého Santy ze své zahrady. Neměl bys nalhávat dětem, že jsem černoch. Jsem běloch už 600 let. Fakt, že žárlíš na mou rasu, není omluvou pro tvou nepoctivost. Kromě toho jsi sousedům pro smích,” zní text dopisu, který našel Chris Kennedy z North Little Rock v Arkansasu poté, co svůj dům vyzdobil vánočními dekoracemi včetně nafukovací figuríny černošského Santa Clause. Dopis pokračuje doporučením, aby se rodina odstěhovala. „Očividně nejsou tvé hodnoty slučitelné s hodnotami sousedství Lakewood a měl bys uvažovat o hledání domova v místech, kde žije zbytek tvého rasistického druhu,” dodal anonym podepsaný jako Santa Claus.

Marie Škardová 13. 12. 2020

Muži umírají až čtyřikrát častěji v důsledku sebevraždy. Terapeutka poukázala na problémy, se nimiž se potýkají

Mezinárodní den mužů je každoroční událost, která připomíná úspěchy chlapců a mužů, jejich přínos pro společnost, komunitu a rodinu. Připadá na 19. listopad. Terapeutka Yassmin Eldouh z USA se rozhodla u příležitosti významného dne vytvořit a zveřejnit seznam věcí, se kterými se muži potýkají. Cílem nebylo bagatelizovat problémy žen, ale poukázat na to, že i muži čelí specifickým situacím a problémům. „U mužů je mnohem větší pravděpodobnost, že budou zabiti nebo uvězněni,” uvedla například.

Marie Škardová 6. 12. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.