Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

Tým afroirských studentek vyvinul aplikaci pro lidi s demencí. Bojují proti stereotypům i rasovým předsudkům

Trio dospívajících Irek původem z Nigérie získalo ocenění za vývoj inovativní aplikace pomáhající lidem s demencí i jejich ošetřovatelům. Aplikace Memory Haven uspěla v konkurenci patnácti set projektů z více než šedesáti zemí. Teenagerky Margaret, Rachael a Joy z irského města Drogheda dokázaly, že i přes řadu dosud aktuálních stereotypů ženy do oblasti technologií a výzkumu patří.

Marie Škardová 24. 10. 2020

14letá dívka navrhla protetickou ruku chrlící třpytky. Oslnila firmy. Svůj hendikep proměnila v superschopnost

Je designérkou, vynálezkyní a aktivistkou. Čtrnáctiletá Jordan Reeves se narodila bez ruky. To, co se na první pohled může zdát jako hendikep, dokázala změnit v superschopnost. Za svou práci a aktivitu již získala několik ocenění, spolupracovala se známými designéry i světoznámými firmami. Nyní předává vědomosti dalším dětem s tělesným postižením, aby byl jejich hlas ve společnosti slyšet.

Marie Škardová 19. 10. 2020

„Nemám si s kým povídat,“ napsal senior na plakát. Po smrti své manželky hledá nové přátele

Pětasedmdesátiletému Tonymu Williamsovi z britského Altonu zemřela žena. Jo měla rakovinu slinivky břišní a v květnu svého manžela navždy opustila. Od té doby se Tony cítil velmi osamocený a když nenašel nikoho, s kým by si mohl popovídat, bylo mu ještě hůř. S Jo navíc neměl žádné děti, a tak po její smrti zůstal sám. Hledání přátel nevzdává a nyní přišel s originálním nápadem.

Kateřina Gamal Richterová 7. 10. 2020

Vesnička pro seniory s Alzheimerem zmírňuje postup choroby. „Babičce se tu vrátila chuť do života,“ pochvalují si rodiny

V jihovýchodní Francii, nedaleko města Dax, vznikla unikátní vesnička pro 105 obyvatel. Jsou jimi pacienti v různém stadiu Alzheimerovy choroby. Podobný projekt se osvědčil v Nizozemsku, kde byla pro lidi s demencí vybudována vesnice De Hogeweyk. V Landais campus, jak se uměle vytvořená vesnice ve Francii jmenuje, se nacházejí nejen domy, ale také obchod s potravinami, kadeřnictví, kavárna, knihovna a hudební pokoj. V obchodě však nejsou pokladny. Jeho účelem je především zprostředkovávat interakce s ostatními, udržovat sociální schopnosti pacientů a udržovat je v kontaktu se světem, který znávali.

Kateřina Gamal Richterová 21. 10. 2020

Žena bez domova získala práci v obchodě, na jehož parkovišti přespávala. Šance jí změnila život

Před pár měsíci LaShenda Williams přespávala ve svém autě a každý den řešila, kde sehnat jídlo a základní potřeby. Vyrostla v pěstounské péči a nikdy nepoznala stabilní rodinný život. „Strávila jsem celé dětství cestováním z jedné rodiny do druhé. Zažila jsem zneužívání a domácí násilí," popsala. „Nakonec mě už nikdo nechtěl a zůstala jsem v systémové péči až do posledního ročníku střední školy," dodala. Hledání zaměstnání jí komplikovala také vrozená porucha učení. Nikdy se však nepřestala snažit.

Marie Škardová 11. 10. 2020

Třináctiletý slovenský chlapec vyrábí mýdlohračky. Prodejem podporuje bratra s mozkovou obrnou

Když mu byly čtyři roky, naučila jej mamka vyrábět domácí mýdla z mýdlové hmoty. Jednoho dne Matúšovi při výrobě spadl do formy lego panáček. Tak vznikl projekt Vymydli si, který netradičním způsobem učí děti umývat si ruce. Pokud chce dítě hračku, musí si ji vymydlit. O pár let později tehdy osmiletý Matúš Pokorný z Bratislavy posunul svůj nápad na další level. Vlastnoručně vyrobená mýdla, která do té doby byla jen pro něj a kamarády, použil na pomoc svému staršímu bratrovi, který je po dětské mozkové obrně odkázaný na pomoc druhých. Dnes třináctiletý Matúš již prodejem mýdel a dalších výrobků podporuje brášku pět let.

Marie Škardová 4. 10. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.