Karviná čeká na resuscitaci. Nemá plán, ale šikmý kostel

Karviná čeká na resuscitaci. Nemá plán, ale šikmý kostel

Město, které vede množství nelichotivých statistik a opustí jej každoročně téměř tisícovka lidí, vítá návštěvníka čerstvě zrekonstruovaným vlakovým nádražím. Po pravé straně sochařský reliéf svalnatých horníků v nejlepších letech, po levé vchod do nádražní restaurace Mašinka. Nechtěná prezentace klišé, které dá dohromady o Karviné zbytek republiky „fárá se tam a chlastá“. To první už ale dnes není téměř pravda a do pěti let možná nebude vůbec.

Kateřina Čopjaková 16. 10. 2020

Sfárat do hlubin: Těžba na Karvinsku nepoznamenala jen krajinu, ale i duše

Sfárat do hlubin

„Horník je pán!“ a „Ostravsko-karvinský revír je bašta hornictví,“ tradovalo se ještě do nedávna po republice. Černé povolání mělo pověst dobře zaplacené dřiny a zaměstnanecké jistoty, kterou nepoddoluje ani změna režimu. Od sametové revoluce už s ním ale zatřásla divoká privatizace a opětovně zestátnění dolů, klesající cena černého uhlí nebo zákony o životním prostředí. Zatímco těžba na Ostravsku je v útlumu už přes desetiletí, Karvinsko s posledními třemi doly odolává. Co prožívají horníci, jejich rodiny a s nimi i Karviná, jedno z nejrychleji se vylidňujících měst v Česku? Na to se zaměřuje seriál Sfárat do hlubin začínající dnes, 8. října, na Hatefree.cz


HateFree Culture 8. 10. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.