Blog Nadpis

Příběhy, články a rozhovory

„Byl to osud. Můj život je tu plný,“ říká Vishwanatan, sociální pracovník, který na Ostravsku pracuje s Romy

Je to právě 30 let, co žije Ind Kumar Vishwanathan v Česku a zakládá zde komunitní projekty. Ještě jako učitel fyziky spoluzakládal Anglicko-české gymnázium v Olomouci. Když vypravil do světa první maturanty, postihly Česko v roce 1997 ničivé povodně a on přesídlil do unimobuňky k vystěhovaným Romům v Ostravě. Během prvního půl roku jejich děti přešly ze zvláštní školy na klasickou základku a Viswanathan od učitelství k sociální práci. Přes 20 let bojuje o bývalou hornickou osadu Bedřiška, 18 let je součástí Vesničky soužití a 15 let podporuje v úsilí o odškodnění nuceně sterilizovaných romských žen. Jeho mottem je participace, inspirací slavná esej Václava Havla Moc bezmocných a snem proměna Bedřišky na sociální bytové družstvo.

Kateřina Čopjaková 18. 12. 2020

Před 5 lety zemřela na ALS překladatelka Gálová. Poslední knihu přeložila očima. „Chtěla být stále platná,” říká dcera

Před pěti lety zemřela na Amyotrofickou laterální sklerózu přední česká překladatelka a hungaristka Dana Gálová. Onemocnění způsobuje postupně ochabování svalů „S postupným ochabováním rukou jsem se i v téhle činnosti musela přizpůsobovat. Nejdřív jsem psala pomaleji, pak jen pravačkou, potom jsem diktovala tátovi, který nám pomáhá s péčí – ale na to oba rádi vzpomínáme, to jsme si užili práci i legraci a jeden druhého. Dnes už potřebuju vyšší techniku,” uvedla Gálová několik měsíců před svou smrtí v rozhovoru pro Týdeník Respekt. 

Lukáš Houdek 7. 12. 2020

„Nemoc mě donutila vrátit se sama k sobě,“ říká autorka komiksu o životě s alopecií

Ze dne na den začala přicházet o vlasy, řasy, obočí a další ochlupení na těle. Medicína dokázala její nemoc rychle diagnostikovat jako alopecii, ale nedokázala třicetileté Tereze Drahoňovské pomoci. Nakonec se po dvou letech s životem bez vlasů smířila a společně s kamarádkou ilustrátorkou o něm další dva roky vytvářely komiks. Ten na podzim vyšel a slaví úspěch nejen u komiksových fanoušků, ale také u lidí trpících stejnou nemocí.

Kateřina Čopjaková 3. 12. 2020

„Jsem člověk bez genderu. Neřeším, jakým zájmenem mě oslovují, hlavně ať je komunikace příjemná,” říká Fipah

Videoportál Televizeseznam.cz představil letos na podzim online dokumentární cyklus Trans*. V pěti dílech ukázal příběhy lidí, kteří svou genderovou identitu prožívají jinak než většina společnosti. Jednou z postav série je Fipah – člověk bez rodové identity. Má mužské tělo a přijímá ho, byť s výhradami. Ale když se mnou Fipah mluví, používá ženský rod. Jak rozhovor plyne, je stále jasnější, že pro tuto osobnost se femininum hodí víc.

Bohdana Rambousková 14. 12. 2020

„Snažíme se dát rodičům najevo, že boje o dítě nejsou třeba,” říká opatrovnický soudce z Mostu

Kvůli covidu přibývá rozvodů. V podzimní vlně koronaviru to zaznamenali rodinní advokáti. Situace dopadá zejména na rodiny, ve kterých žijí nezletilé děti. Velkou roli v takových případech hrají opatrovnické soudy, které rozhodují o péči o dítě po rozvodu. A měly by rozhodovat v nejlepším zájmu dítěte. Okresní soud v Mostě je často dáván za příklad v této oblasti díky svým progresivním postupům. Je to i díky jeho soudci Martinu Benešovi. Když se v roce 2016 ještě jako soudce v úseku obchodním seznámil s tzv. Cochemským modelem, měl hned jasno. Během půl roku již jako soudce v úseku opatrovnickém začal tento model využívat v praxi. „V určitou chvíli mi přišlo zajímavější pomáhat lidem řešit jejich rodinnou situaci než například ukládat povinnost k zaplacení dlužníkovi. A vlastně mi to tak připadá dodnes. Není to nic objektivního, jen můj pocit, moje motivace. Navíc opatrovnictví poskytuje obrovský prostor pro přemýšlení o inovacích. A to mě také zajímá,“ říká tamní soudce Martin Beneš.

Olga Jeřábková 4. 12. 2020

Žije v Praze, spolupracuje se světovými režiséry. „Jako gay se tu cítím bezpečněji než v Kanadě,” říká kreslíř

Kurt van der Basch je pětačtyřicetiletý Kanaďan žijící přes dvě dekády v Praze. Jako vystudovaný pianista přišel na konci 90. let s vidinou životního restartu. Díky svému talentu v kreslení se uchytil u mezinárodních filmových produkcí a jako autor storyboardů pracoval na filmech jako Star Wars, Jurský park nebo Atlas mraků. Spolupracoval tak s předními světovými režiséry. Žije na Smíchově a spolu se svým partnerem Adamem mají vášeň pro nonstop u tamního nádraží, Rekola i Olšanské hřbitovy. Jaké byly jeho začátky v devadesátkové Praze? Proč se jako gay cítí v Praze bezpečněji než v kanadském Halifaxu? A proč se někdy vyplatí přistoupit ke zjevně trapným seznamovacím gestům?

Lukáš Houdek 30. 11. 2020

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.