Falešné dilema

Faul 8: Falešné dilema

Typicky: „Buď jsi s námi, nebo proti nám“. Tento faul záměrně staví téma do dvou extrémů bez uznání neutrálního názoru nebo možnosti nalezení kompromisu.

gif s kockouJo tak ty chceš, aby se zvláštní školy zrušily? A to by ti nevadilo, že všechni ty učitelky a učitelé budou nezaměstnaní? Nemluvě o tom, že to bude drahé a stát si to nemůže dovolit?

Tato protiargumentace nepřipouští celou škálu možností řešení: od postupného propracování se k danému stavu, využití řady opatření apod.

Ty jsi volil Schwarzenberga? Takže ti nevadí, že Kalousek ... ?
Ty jsi volil Zemana? Takže ti nevadí, že Šlouf ... ?

To, že někdo volí jednoho nebo druhého ještě neznamená, že je jeho bezvýhradným obdivovatelem. U velké části voličů se jedná o volbu „menšího zla“ s plným vědomím nedostatků daného kandidáta.

Tvrdíš, že Izrael má právo se bránit útokům Hamásu, takže ti nevadí, že v Gaze byly zabity stovky dětí. Nebo: Tobě vadí, že Izrael jen důrazně chrání své obyvatele? To jsi teda pěknej antisemita.

U takto komplexních problémů není jednoduché najít jediné jasné vysvětlení. Jde o propojení historických, politických, lidskoprávních, sociálních a dalších rovin. Člověk může podporovat právo na obranu, a přitom odsoudit počet civilních obětí, stejně tak jako každý, kdo má výhrady proti postupu státu Izrael, nemusí být nutně antisemitou.

Gif: Leftrightleftrightleftrightleftright.com

Agentura pro sociální začlěňování - logo

Úřad vlády České republiky - logo

eea grants

CT-V2-lgv2

Projekt HateFree Culture realizuje Agentura pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.