Hejtomat

Cikáni si z našich daní můžou dovolit jezdit na nákupy taxíkem a my taháme tašky v ruce a pěšky. (K. M., Ústí nad Labem)

A jak je to opravdu?

Většina rodin v Česku minimálně jednou měsíčně zajede na velký nákup do některého ze supermarketů, kde na rozdíl od nakupování v menších obchodech ušetří i několik set až tisíc korun. Většina na takové nákupy logicky jezdí autem. Ne všichni ale auto mají, proto na takový nákup využijí taxík. O to spíš, když je jízdné vyjde jen o pár korun dráž, než kdyby využili MHD.

Příklad 1

Většina obyvatel sídliště Chanov jezdí do mosteckého Tesca. Zjistili jsme proto ceny obousměrné jízdy pro 4 osoby.

MHD – 160 Kč (20 Kč za osobu za jednu cestu) 

Taxi – 200 Kč (100 Kč za celou skupinu, jedna cesta) 

Rozdíl činí 40 Kč ve prospěch MHD.

Příklad 2

Obyvatelé Trmic v Ústí nad Labem často nakupují v obchodním domě Kaufland. Uvedený příklad je za obousměrnou jízdu pro 6 osob.

MHD – 240 Kč (20 Kč za osobu za jednu cestu) 

Taxi – Nejlevnější taxislužba v Ústí nad Labem Vi3 Taxi nabízí v rámci města do vzdálenosti 4,5 kilometru cenu 89 Kč za jízdu. Podle aplikace Googlemaps je Kaufland od Trmic vzdálen 4,3 kilometry. Náklady na cestu by tedy činily 178 Kč. V případě, že by nebylo možné využít akce, činí jízdné 22 Kč na kilometr.  Náklady na cestu by tedy činily 220 Kč.

Rozdíl 20-62 Kč ve prospěch taxi.

Závěr

V obou uvedených případech je rozdíl cen minimální. Čím více osob cestuje, tím je pro rodinu výhodnější taxi služba. Když přihlédneme k nevýhodám cestování MHD (čekání, přestupy, nošení těžkých tašek), případně k možnosti, že mají některé osoby ztíženou pohyblivost, pak je pochopitelné, že někteří raději volí taxi. Rodiny také často při vlastní cestě do obchodního centra nakupují pro další rodiny. Cesta na nákup taxíkem je tak z našeho pohledu jednoznačně výhodnější. Ruku na srdce, jeli byste vy za těchto podmínek autobusem?