Co je HateFree Culture

Jsme iniciativou lidí, kteří usilují o život bez násilí a nenávisti. Přestože jsme si vědomi složitosti vzájemného soužití, respektu a tolerance, jsme přesvědčeni o existenci rozumných, kreativních a inovativních cest, jak ho zlepšit. 

Život ve strachu a nenávisti nic pozitivního nepřináší. HateFree Culture vám nabízí možnost nahlížet na věci z různých úhlů pohledu, hledat řešení s ostatními a především tvořit a sdílet to, na čem záleží

Co děláme

Přinášíme a sdílíme informace. Poskytujeme prostor příběhům lidí z marginalizovaných skupin, jejichž hlas v mainstreamových médiích často chybí. Zajímají nás pohledy odborníků. Snažíme se propojovat a zviditelňovat iniciativy ostatních. Vyvracíme fámy a reagujeme na nenávistné výpady vůči různým skupinám obyvatel. V neposlední řadě jsme platformou, kde můžete soustředit své nápady, kreativitu a názory. Protože každá aktivita se počítá.

Jak to děláme

Nevymýšlíme si. Přinášíme ověřené informace z důvěryhodných zdrojů. S nenávistí se snažíme bojovat kreativitou, podloženými argumenty, bez moralizování, dogmat, ideologie, s nadhledem a často s humorem.

Kdo jsme

Jsme státní iniciativa reagující na nenávist ve společnosti. Máme zázemí Agentury pro sociální začleňování při Ministerstvu pro místní rozvoj. Náš tým je do velké míry tvořen lidmi, kteří předsudky, násilí nebo nenávist zakusili na vlastní kůži. Chceme o tomto citlivém a často výbušném tématu vést dialog, ne jen mlčet a nečinně přihlížet. Současně chceme dát najevo obětem, že v tom nejsou samy.

Kontaktuj nás info@hatefree.cz

Lidé, kteří za projektem stojí

Vedení projektu

Lukáš Houdek / manažer HateFree Culture
profilový obrázek Lukáš Houdek / manažer HateFree Culture

Narodil se ve Stříbře, vystudoval romistiku na FFUK v Praze. Je spoluzakladatelem a manažerem HateFree Culture od jejího počátku. Byl šéfredaktorem dětského časopisu Romano voďóri, působil jako ředitel nakladatelství romské literatury KHER a je jedním z iniciátorů projektu výrobu krémů pro albíny v Ghaně. Aktivně se věnuje také umělecké tvorbě, v níž se zabývá především tématy identity, násilí a nenávisti nebo bezpráví. Je autorem několika rozhlasových dokumentů a podcastů. Je autorem podcastové série o mužské body image Hrana pro Radio Wave. Za dílo Bílá nosí smrt o stigmatizaci albínů v Ghaně pro Český rozhlas získal Novinářskou cenu za rok 2019.

Kromě vedení projektu HateFree Culture se věnuje také vymýšlení a realizacím kampaní, psaní reportáží i rozhovorů a natáčení dokumentárního podcastu Exteriéry. 

Máte zájem o spolupráci nebo vyjádření do médií? Máte tip na téma pro audio dokument? Pište na lukas@hatefree.cz.

Akce a síť HateFree Zone

Karíma Al-mukhtarová / akce, festivaly, výstavy
profilový obrázek Karíma Al-mukhtarová / akce, festivaly, výstavy

Narodila se do národnostně smíšené rodiny v Praze. Postupně studovala v ateliéru performance u Jiřího Kovandy na Fakultě umění a designu v Ústí nad Labem, v ateliéru intermediální konfrontace Jiřího Davida na pražské UMPRUM a na intermédiích u Mileny Dopitové na AVU, kde promovala v roce 2018. Aktivně se věnuje vizuálnímu umění. Jedním z hlavních témat její tvorby jsou procesy sebeuvědomování a otázky identity. Vedle umělecké činnosti se už několik let věnuje produkční práci. HateFree Culture vnímá jako projekt, který otevírá široká spektra společenosko-sociálních témat a spojuje lidi všech kategorií. Proto se k týmu připojila.

Máte zájem o workshop virtuální reality pro seniory, o společné pořádání akce nebo výstavy? Pište na karima@hatefree.cz.

Bohdana Rambousková / síť HateFree Zone, akce Česko si povídá
profilový obrázek Bohdana Rambousková / síť HateFree Zone, akce Česko si povídá

Bohdana Rambousková se narodila v Třebíči. Vystudovala mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Od žurnalistiky se záhy přesunula do oblasti reklamy. Pro silnou potřebu, aby její práce měla smysl, ale nakonec zakotvila v neziskovém sektoru. Dva roky pracovala pro Rozvojový program OSN v Jemenu, vedla komunikaci pro festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět., LGBT + spoleh Prague Pride, festival architektury OpenHouse Praha, Otevřenou společnost a další. Je nadšenou majitelkou psa, můžete ji potkat jako moderátorku diskuzí pro pejskaře na Facebboku a na psím festivalu Vyšehradský voříšek.

Chcete se připojit do sítě HateFree Zone? Máte zájem připojit svůj festival mezi HateFree Festy? Rádi byste uspořádali projekci filmu z naší distribuce? Pište na bohdana@hatefree.cz.

Veronika Šafránková / administrativa, produkce
profilový obrázek Veronika Šafránková / administrativa, produkce

Vystudovala obory soudobé dějiny (FSV UK) a romistika (FF UK), ale místo akademické dráhy se zaměřila spíše na práci v neziskovém sektoru. Produkci a projektovému managementu se věnuje od roku 2011, podílela  se na chodu různých kulturních a lidskoprávních organizací či projektů. Mimo jiné je zakládající členkou a projektovou manažerkou organizace ARA ART, která se věnuje artivismu - propojování umění a aktivismu zaměřeného především na romskou menšinu a její kulturu. Od roku 2015 působí v Agentuře pro sociální začleňování například v rámci sekretariátu nebo na administrativních pozicích projektu HateFree Culture.

Potřebujete se s námi spojit ohledně objednávek a faktur? Pište na veronika@hatefree.cz

Redakce

Kateřina Čopjaková / reportérka
profilový obrázek Kateřina Čopjaková / reportérka

Kateřina Čopjaková pracuje pro Hatefree.cz coby reportérka a editorka. O své velké vášni – literatuře a komiksech – píše pro Radio Wave, týdeník Respekt a zpravodajský web Aktuálně.cz. S novinařinou začala během studií bohemistiky, kdy nastoupila v týdeníku Respekt jako reportérka soustředící se na sociální témata. Má zkušenosti také z prostředí neziskového sektoru, konkrétně z organizace Romea, kde psala jak pro stejnojmenný zpravodajský web, tak byla zástupkyní šéfredaktorky měsíčníku Romano Voďi, nebo z Člověka v tísni, kde pracovala jako mediální koordinátorka. Narodila se v Karviné, studovala v Olomouci a žije v Praze, Česko sice projela křížem krážem, pořád je zde ale mnoho příběhů, které nezná a stály by za pozornost. 

Pokud si myslíte, že zrovna ten váš patří mezi ně, ozvěte se na e-mailovou adresu katerina@hatefree.cz 

Jiří Pasz / rozhovory
profilový obrázek Jiří Pasz / rozhovory

Jirka Pasz absolvoval obor humanitární pomoc a sociální práce na Cyrilometodějské teologické fakultě UP a Caritas VOŠ, v Utrechtu. Navštívil 50 zemí světa a spolupracoval s řadou neziskových organizací a mezinárodních institucí, fotil dětské vojáky v Ugandě, kastu sexuálních pracovnic v Nepálu, skejťáky v Barmě, zdevastované Haiti, uprchlíky v Jordánsku či český lékařský humanitární program MEDEVAC. Pracoval jako sociální pracovník s Romy, na prevenci korupce v ČR či na destigmatizaci lidí s duševním onemocněním. Mezi jeho úspěchy patří fotografické výstavy v New Yorku, Ženevě a Bruselu, podíl na dvou dokumentárních filmech či založení filmového festivalu Na hlavu. Věnoval se sérii rozhovorů Nebát se pro Skautský institut a společně s přítelkyní Adélou Plechatou, psycholožkou a neurovědkyní, vydali knihu Normální šílenství.

Máte tip na osobnost z Česka i zahraničí na rozhovor? Pište na jirka@hatefree.cz 

Rena Horvátová / redaktorka
profilový obrázek Rena Horvátová / redaktorka

Od narození žije v Praze. Pracovala jako produkční časopisu Romano voďi a řady kulturních projektů. Pro Slovo 21 koordinovala PR aktivity festivalu Světového romského festivalu Khamoro, několikrát byla jeho mluvčí a měla na starosti i další PR projekty organizace. Své články začala publikovat v časopisu Romano voďi a v Bulletinu Slovo. Dnes působí jako externí redaktorka a moderátorka Českého rozhlasu, zároveň je redaktorkou časopisu Romano voďi, v němž se zaměřuje zejména na rozhovory s romskými osobnostmi.

Máte tip na osobnost pro rozhovor nebo projekt pro reportáž? Pište na rena@hatefree.cz 

Audiovizuální sekce

Adam Voneš / zvukový designér, dramaturg Exteriérů
profilový obrázek Adam Voneš / zvukový designér, dramaturg Exteriérů

Zvukový designér. Absolovent oboru Zvuková tvorba FAMU. Pracoval ve studiu Soundsquare na filmových a televizních projektech (3 sezóny v pekle, Kajínek, Polednice, a další). Nejraději má práci na dokumentárních filmech a audioformátech. Jeho oblíbené spolupráce za poslední dobu jsou seriál Zkouškový pro Radio Wave (Šimon Holý), truecrime podcast Akce Olej (Brit Jensen) či fimový dokument o elektronické hudbě The Sound Is Innocent (Johana Ožvold).

Pro HateFree Culture připravuje podcast Exteriéry, sérii autorských audio dokumentů, o kterou se stará jako dramaturg a zvukový designér.

Máte námět na reportáž či audio dokument? Pište na adam@hatefree.cz

David Růžička / videa z oblasti Čech
profilový obrázek David Růžička / videa z oblasti Čech

David Růžička se narodil v Nymburce, filmu a fotografii se věnuje od roku 2013. Na volné noze pracuje pro různé neziskové projekty a natáčí pro Aktualně.cz. Jako fotograf se věnuje reportážní fotografii. Od roku 2018 pracuje jako vedoucí audiovizuální tvorby Skautského institutu. Jeho velkou zálibou je analogová fotografie. 

Máte tip na téma z Čech vhodné pro zachycení na video? Pište na david@hatefree.cz 

Radovan Kramář / videa z oblasti Moravy a Slezska
profilový obrázek Radovan Kramář / videa z oblasti Moravy a Slezska

Filmař a hudebník, vystudoval produkci na brněnské JAMU a studiovou režii v norském Stavangeru. Několik let působil v České televizi, poté se začal věnovat vlastní produkci. Ve své tvorbě se rád zabývá lidskoprávní tematikou, ale rád se věnuje i uměleckým projektům, videoklipům a krátkým filmům. Radost mu dělá, když se pomocí filmového média podaři někomu pomoci. 

Máte tip na téma z Moravy a Slezska vhodné pro zachycení na video? Pište na radovan@hatefree.cz 

Michelle Adlerová / grafička
profilový obrázek Michelle Adlerová / grafička

Narodila se a žije v Praze. V mládí se věnovala vrcholově veslování, vystřídala řadu dělnických profesí – od vykládání vagonů, přes mytí oken po kotelnu. Po roce 1989 strávila dvacet let na pozici kreativní ředitelky mezinárodních reklamních agentur, některé globální značky řídila celosvětově. Paralelně k reklamní práci se angažovala v sociálním a politickém umění jako klíčová členka skupiny Pode Bal. V současnosti pracuje na volné noze. Věnuje se kreativním konceptům, designu a fotografii, je držitelkou několika ocenění. Je autorkou loga HateFree Culture a vytváří i aktuální grafické koncepty kampaně.

Potřebujete od nás grafické podklady? Pište na michelle@hatefree.cz 

Sociální sítě

Gabriela Bártová / sociální sítě
profilový obrázek Gabriela Bártová / sociální sítě

Narodila se na Kladně, vystudovala Právnickou fakultu UK a zároveň pracovala v redakci televizního zpravodajství. Při studiích lidských práv v Oslu psala reportáže jako kulturní publicistka. Koordinovala kampaně pro Amnesty International a na mateřské skočila ke copywritingu pro Nevýchovu. V týmu HateFree Culture našla balanc, který se snaží přinášet také do diskusí na sociálních sítích, které moderuje. 

Máte dotazy ke správě našich sociálních sítí? Pište na gabriela@hatefree.cz 

Kateřina Gamal Richterová / socilání sítě, HFZprávy
profilový obrázek Kateřina Gamal Richterová / socilání sítě, HFZprávy

Narodila se v severočeském Varnsdorfu, s rodiči žila v nedalekém Rumburku. Po maturitě absolvovala bakalářský obor blízkovýchodní studia na Západočeské univerzitě v Plzni, kde nyní pokračuje navazujícím magisterským oborem. V roce 2012 absolvovala kurz arabského jazyka pro cizince na Kuvajtské univerzitě. V roce 2015 přispívala do online multikulturního košer magazínu Shekel. Od roku 2016 je součástí týmu HateFree Culture, kde spravuje sociální sítě a píše zejména pozitivní zprávy pro web Hatefree.cz.

Máte tip na pozitivní zprávy z Česka i zahraničí? Pište na katka@hatefree.cz 

Marie Škardová / sociální sítě, redaktorka
profilový obrázek Marie Škardová / sociální sítě, redaktorka

Narodila se ve Vysokém Mýtě. Vystudovala informační zdroje a knihovnictví na KISKu v Brně. Za jednu z příčin nenávisti a předsudků ve společnosti považuje nízkou informovanost a nedostatečné kompetence v oblastech mediální a informační gramotnosti. V HateFree Culture se proto kromě net moderace věnuje i psaní článků, ověřování informací, vyvracení hoaxů nebo tvorbě návodů. Řada lidí projevuje strach, frustraci i vztek kvůli lživým či zavádějícím zprávám kolujícím po internetu. Příčinou jejich chování pak nemusí být nenávist, ale neinformovanost. Pokud lidem poskytneme informace a prostor k diskuzi či setkávání, dá se s těmito projevy lépe pracovat. HateFree Culture jí k tomu dává možnosti a příležitosti.

Máte zájem o spolupráci nebo tip na článek z prostředí českých neziskových organizací? Pište na marie@hatefree.cz 

Garanti projektu

Jan Špatenka / vedoucí oddělení, Agentura pro sociální začleňování
profilový obrázek Jan Špatenka / vedoucí oddělení, Agentura pro sociální začleňování

Narodil se a žije v Praze. Absolvoval obor regionální geografie na Přírodovědecké fakultě UK. Pracoval na MČ Praha 14 jako koordinátor plánování sociálních služeb a místní Agendy 21, poté jako vedoucí projektu ve společnosti G-I projekt o.p.s. a také jako metodik intervenčních projektů ve Fondu dalšího vzdělávání. Od roku 2019 působí v odboru (Agentuře) pro sociální začleňování na MMR, nyní v pozici vedoucího oddělení územní spolupráce a komunikace, v jehož rámci je kampaň Hate Free Culture realizována.

Máte připomínky ke kampani? Pište na jan.spatenka@mmr.cz