Čechoslovák, který přežil holokaust, se nyní shledal s obrázkem, který nakreslil v Terezíně

Obrázek: obrazek-z-terezina

Gidon Lev je jedním z přeživších holokaustu. Prošel Terezínem i Osvětimí. Právě v Terezíně coby 9letý chlapec nakreslil v roce 1944 jednoduchý obrázek znázorňující fotbalový zápas. Když byl Terezín v roce 1945 osvobozen, obrázek se uchoval a nedávno se s ním mohl jeho autor setkat.

87letý Gidon Lev se narodil v roce 1935 v bývalém Československu. Když mu bylo šest let, byl transportován do Terezína, kde strávil čtyři roky svého života. Mezi vězni terezínského ghetta bylo více než 10 500 dětí, z nichž naprostá většina zemřela v koncentračních táborech na východě Evropy, kde se osvobození se dožilo pouze 142 z nich. Větší štěstí měly ty děti, které v Terezíně zůstaly, v den osvobození jich tu bylo 1600 ve věku do 15 let.

Ačkoli byl Gidon Lev v roce 1944 z Terezína transportován do Osvětimi, hrůzy holokaustu přežil. Přišel však o mnoho členů své rozvětvené rodiny. Roku 1959 odešel do Izraele, bojoval v šestidenní válce a dvakrát porazil rakovinu. „Vždy jsem se držel života zuby nehty. Ta žízeň po životě je součástí mého já,“ říká.

Když se stal spoluautorem knihy The True Adventures of Gidon Lev: Rascal. Holocaust Survivor. Optimist. o své životní cestě, založil si pro její propagaci účet na TikToku, @thetrueadventures. Na něm zpočátku s novinářkou Julií Gray, s níž napsal svou knihu a jež se během psaní stala i jeho životní partnerkou, sdíleli úryvky z knihy. Když si však uvědomili, jaký potenciál tato sociální síť má, rozhodli se skrze ní šířit osvětu a vzdělávat mladší generace. „Nakonec se pro nás prodej knihy stal druhořadým,“ uvedl Gidon Lev. Jejich potřeba sdílet informace vzrostla ve chvíli, kdy viděli, kolik dezinformací, antisemitismu, nenávisti i popírání holokaustu se na síti šíří. „Jedna z věcí, která nás velmi zaskočila, bylo přirovnání holokaustu k očkování proti covidu,“ svěřila se Julie Gray. Lidé mají možnost se Gidona skrze jeho tiktokový účet ptát na to, co je ohledně holokaustu zajímá. Na to však běžně Gidon s Julií potřebují až 6 moderátorů, kteří blokují trolly a odstraňují antisemitské komentáře. 

Obrázek: gidon-lev-terezin

Přesto však Gidon s Julií zůstávají na síti aktivní a snaží se zájemcům o téma předat autentické informace. Nabízejí také online setkání a besedy, nedávno takto vyprávěli o holokaustu školákům. „Vidíme zcela zřetelně, jaký dopad má na mladé posluchače naše vzdělávání o holokaustu,“ říkají a vzpomínají na jeden ze silných okamžiků, kdy jim mladý tiktoker poděkoval za informace, které šíří a sdílejí, se slovy: „Děkuji, že díky vám nejsem ignorant.“

Gidon Lev není jediným přeživším holokaustu, který je aktivní na sociálních sítích. Své fanoušky si našla také Lili Ebert , 98letá Britka, která se svým natáčí videa, v nichž vypráví, co během holokaustu prožila. A ani Levův obrázek není jediným, který se z Terezína dochoval. Právě odtud pochází nejrozsáhlejší sbírka dětských kreseb, která čítá 4 387 obrázků. „Všechny kresby vznikly v krátkém období necelých dvou let (1943-1944) v hodinách kreslení organizovaných jednou z nejvýraznějších ženských představitelek meziválečné avantgardy Friedl Dicker-Brandeisovou (1898-1944),“ uvádí web Židovského muzea. Friedl po hodinách kreslení výtvory dětí sbírala a schraňovala ve dvou zavazadlech. Před tím, než byla z Terezína deportována, ukryla zavazadla s obrázky v jednom z terezínských dětských domovů. Od roku 1945 byly kresby vystavovány po celém světě, vyšla o nich řada knih a bylo natočeno mnoho filmů, včetně animovaných děl, kde hrají kresby hlavní roli. Prohlédněte si některé z nich zde.