Chlapec s autismem postavil šestimetrový Titanic z Lega. „Stavba mi přinesla potřebné sebevědomí a samostatnost,“ říká

Obrázek: titanic

11 měsíců, 56 tisíc kostiček, 6 metrů. To je největší replika slavné lodi Titanic sestavená z Lega v číslech. Postavil ji Brynjar Karl Birgisson z Islandu, který žije s poruchou autistického spektra.

Lego ho poprvé okouzlilo během návštěvy Dánska, kde si v tamním Legolandu se zájmem prohlížel sochy a budovy postavené ze stovek a tisíců kostiček. Díky tomuto výletu Brynjar Legu naprosto propadl. „Když jsem jel s mámou do Legolandu v Dánsku a viděl jsem tam poprvé ty úžasné a obrovské modely slavných staveb, míst a lodí, začal jsem snít o vlastním modelu z Lega,“ vzpomíná. Ačkoli na počátku nevěděl, co ze slavných kostiček s pravidelnými výstupky konkrétně postavit, toužil stavět rozměrné modely.

„Když mi bylo 10 let, začal jsem uvažovat, že bych z Lega postavil Titanic,“ vypráví Brynjar. K tomu se nakonec skutečně odhodlal a stavbou strávil celkem 700 hodin v průběhu 11 měsíců. Výsledkem je 6metrová loď složená z 56 tisíc dílků. Nad tím, kolik dílků bude na tak obrovskou stavbu potřeba, přemýšlel se svým dědou a matkou. Zatímco mu děda, který je inženýr, připravil plán stavby, matka ho všemi způsoby podporovala. „Nebýt její podpory, nikdy bych to nedokázal,“ říká vděčně. S pomocí rodiny i přátel si nakonec pořídil všech 56 tisíc dílků nutných ke stavbě Titanicu. Svou loď poprvé představil veřejnosti v roce 2018 v Muzeu Titanicu v americkém Tennessee. Tehdy uvedl, že si vzpomíná, že už v pěti letech stavěl z Lega celé hodiny. „Někdy jsem stavěl podle návodu, jindy jsem stavěl podle vlastní fantazie,“ prozradil.

Obrázek: titanic-z-lega

Dnes, pět let poté, co loď postavil, se ohlíží na pozitiva, která mu proces skládání Lega přinesl. „Pomohlo mi to srovnat se s autismem. Býval jsem nešťastný a opuštěný. Měl jsem potíže komunikovat a to, co jsem dokázal, mi dodalo potřebné sebevědomí,“ popisuje změnu k lepšímu dnes 17letý Brynjar a pokračuje: „V době, kdy jsem se stavbou Titanicu začínal, jsem ve škole ke všemu potřeboval asistenta. Dnes ale studuji bez jakékoli pomoci. Moje známky se zlepšily a spolužáci mě berou jako sobě rovného. Taky jsem dostal vzácnou možnost cestovat, objevovat a poznávat úžasné lidi.“

S výchovou dítěte s poruchou autistického spektra se musela vyrovnat také jeho matka, Bjarney Ludviksdottir. Bála se, jaké všechny překážky bude muset její syn v pozdějším věku kvůli autismu překonávat. „Když za vámi vaše dítě přijde s tím, že má bláznivý sen nebo cíl a že k jeho dosažení potřebuje vaši pomoc, pozorně mu naslouchejte a zkuste ho na jeho cestě podpořit všemi možnými způsoby. Může to být ta nejlepší investice, kterou mu do života dáte,“ radí z vlastní zkušenosti ostatním rodičům.

Obrázek: titanic-tedx

Brynjar o své cestě k Legu i odlišnosti promluvil na konferenci TEDx. Podívejte se na jeho vystoupení.

Zdroj foto: Facebookový profil Brynjara Karla