Hoaxům o Romech věří čím dál méně mladých Čechů, ukázal výzkum pro HateFree Culture

Obrázek: man-woman-male-female

V červenci minulého roku se agentura Median dotázala téměř dvou tisíc lidí na jejich vztah k menšinám. Zopakovala tak výzkum, který pro HateFree Culture poprvé provedla v roce 2014. Srovnání mimo jiné ukázalo, že nepravdivým zprávám neboli hoaxům o romské menšině u nás věří stále méně lidí. Které hoaxy o Romech ve společnosti přetrvávají a které se naopak již téměř podařilo vymýtit? Na to se zaměříme v dalším článku přibližujícím výsledky průzkumu.

„Paní kontrolorka mi odpověděla, že Romové v Mostě mohou jezdit zadarmo,” napsala v roce 2014 na sociální sítě paní Věra. „Tvrzení a domněnky, že nepřizpůsobiví obyvatelé a Romové cestují v městské hromadné dopravě zdarma, jsou zcela chybné a neopodstatněné! Dopravní podnik se od těchto tvrzení distancuje, jelikož se nezakládají na pravdě,“ vysvětlil pro HateFree Culture tehdejší ředitel Dopravního podniku měst Most a Litvínov Marcel Dlask. Právě zprávy o MHD zdarma pro Romy v některých městech mají mezi respondenty výzkumu nejnižší důvěru. Věří jim již jen 15 procent dotázaných. 

Hoaxům věří Češi méně

Srovnání s daty z roku 2014 ukazuje, že v oblasti posuzování hoaxů a pravdivých informací o Romech jsou zástupci cílové skupiny Čechů ve věku do 36 let informovanější. Nejvýraznější rozdíl byl zaznamenán především u tří výroků. První z nich uvádí, že Rom, který celý život nepracoval, obdrží starobní důchod vypočtený z průměrného platu v České republice. Informaci za nepravdivou označila více než polovina dotázaných, což je téměř dvojnásobně více než v minulém výzkumu. 

„Romové nejsou při výpočtu starobních důchodů nijak zvýhodňováni ani znevýhodňováni. Platí pro ně stejná pravidla jako pro všechny klienty českého důchodového systému. Pokud tedy člověk sice dosáhne důchodového věku, ale zároveň nesplňuje podmínku dostatečné délky pojištění, nemá na starobní důchod nárok. Zprávy o tom, že dlouhodobě nezaměstnaným je starobní důchod vyměřován z průměrného platu, jsou zcela nepravdivé,” potvrdilo Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Výrok o Romech, kteří dostávají léky s výraznou slevou či zdarma, je oproti roku 2014 také vnímán značně častěji jako nepravdivý, a to více než polovinou mladých lidí oproti dřívější třetině. „Pokud si pacient pořizuje léky k samoléčbě, tedy bez lékařského předpisu, hradí jejich plnou cenu bez ohledu na svůj sociální statut,” osvětlila tisková mluvčí České lékárnické komory. Ve třetím případě se podíl dotazovaných, kteří věří, že romské rodiny mají právo na vyšší sociální dávky, snížil ze 44 % na 30 %.

Pravdivé výroky

Za pravdivé jsou nejčastěji považovány informace o vyšší nezaměstnanosti Romů ze sociálně vyloučených lokalit a o problémech romských dětí ve škole kvůli neabsolvované předškolní výuce. Tyto fakticky pravdivé výroky týkající se nezaměstnanosti a předškolní výchovy hrají roli kontrolních proměnných. Těmto zprávám věří téměř tři čtvrtiny cílové skupiny. Ve vnímání těchto zpráv během šesti let nenastaly téměř žádné změny.
Jak Češi vnímají Romy, si můžete přečíst v souhrnném článku zde, bližší informace o soužití s muslimskou menšinou najdete zde

Celou výzkumnou zprávu čtěte zde. Vyjádření odborníků a úřadů k často se šířícím nepravdivým zprávám nejen o Romech naleznete na stránkách HateFree Culture v rubrice Hejtomat.