Kadeřnice učí, jak na vlasech klientek poznat, že jsou oběťmi domácího násilí

Obrázek: kadernice-dn-main

Zákon v americkém státě Tennessee ukládá povinnost kadeřnicím, barberům, kosmetičkám a manikérkám absolvovat kurz, během něhož se na svých klientkách učí poznávat stopy domácího násilí. V platnost vešel 1. ledna 2022 a zaměstnanci salónů musejí absolvovat hodinový kurz zdarma. Jeho cílem není nutit pracovníky salónu nahlašovat domácí násilí, ale poskytnout jeho obětem podporu.

Kadeřnice Susanne Post iniciovala vznik takového zákona, sama si totiž domácím násilím prošla. Když potom pracovala s některými svými klientkami, zjistila, že i ony se staly oběťmi domácího násilí. „Dotyk může mít velikou moc. Skutečnost, že jsme v místnosti s našimi klientkami, a to i několik hodin, vytváří jedinečnou příležitost zapříst hluboké rozhovory,“ říká Susanne.

Kurz učí nejen kadeřnice to, jaké stopy může domácí násilí zanechat a jak zkusit zavést na toto téma rozhovor. „Na těle obětí jsou rozpoznatelné stopy, jako jsou pohmožděniny či vytrhané vlasy, případně žena má na sobě více make-upu, než je běžné, protože se jím snaží zakrýt následky násilí. Známkou toho, že něco není v pořádku, může být také neustálé rušení termínů v salónu,“ uvádí Susanne příklady. „Oběti domácího násilí jsou mimo jiné i velmi často izolované od blízkých přátel a rodiny. A to je něco, co můžeme během péče o naše klientky odhalit. Stačí být dobrý posluchač, to může někdy velmi pomoci,“ doplňuje Susanne a upozorňuje, že není ničím úkolem napravovat špatné vztahy, ale vědět, kam případnou oběť nasměrovat pro pomoc.

Podobný zákon již prošel v Arkansasu, Illinois a Washingtonu. Ve Spojených státech jedna ze tří žen zažila domácí násilí. V případě mužů je to každý čtvrtý. Míra domácího násilí navíc během období pandemie vzrostla i o desítky procent a lidé, kteří byli vlivem okolností nuceni zůstat doma s agresorem, se ocitli v nesmírně těžké situaci, kdy se jim obtížně hledala pomoc.

Foto: ANGELA