Domácí násilí, byť si pod tímto pojmem řada lidí představí pouze činy fyzické, má mnoho podob. Fyzickému ataku předchází množství signálů, které oběti často nedokáží správně interpretovat. „My chceme, aby se oběti pokusily uvědomit si, že některé chování partnerů již na začátku může vypovídat o nerovnocenném vztahu a časem dozrát až k tomu fyzickému násilí. Může se to zdát jako maličkost, ale právě to jsou ty první červené vykřičníky, kterých by si měly oběti všímat. Jde třeba o věčnou kritiku, ponižování, shazování sebevědomí, upozorňování na nedokonalosti těla, peskování kvůli úklidu domácnosti, kontrola nad každým krokem, neustálé projevování dominance nebo nucení k intimnostem,” shrnuje zpěvačka kapely MANU: Anna Knauerová. „Jakmile dojde k vyhrocené situaci, začne se násilník opět chovat jako miláček a být pozorný a plný omluv. Pak se ale situace dost často opakuje. Přesně na takové chování chceme ve videoklipu upozornit,” dodává.
Cílem násilných partnerů je podle Branislavy Marvánové Vargové, vedoucí poradenského centra ROSA – Centrum pro ženy, získat a udržet si ve vztahu kontrolu a moc. Násilí v jakékoli jeho podobě je pak nástrojem, jak tohoto cíle dosáhnout. „Kontrolující chování tedy tvoří jádro všech forem násilí ve vztazích. Chceme-li podchytit riziko rozvoje násilí ve vztahu, je klíčové umět takové chování rozpoznat a pojmenovat,“ upřesnila.
Osvěta pro oběti
Nejčastější příznaky domácího násilí, k nimž oběti zpočátku bývají dost často slepé, a příklady chování partnerů reflektuje videoklip k písni „Počkám“. Česká šestičlenná popová kapela s alternativními prvky MANU:, která funguje od roku 2016, se rozhodla svojí skladbou pomoci šířit osvětu pro oběti domácího násilí, které se ještě nerozhodly nebo doposud nenašly odhodlání svůj problém řešit. Ústřední postavy příběhu si ve videoklipu zahráli herečka Bára Jánová, známá ze seriálu Slunečná či Survivor Česko a Slovensko, a Richard Pekárek, aktuálně umělecky působící v Městském divadle v Brně. Násilné scény dechberoucím scénickým tancem ztvárnili choreograf Tomáš Smička a Veronika Hanušová.
„Téma domácího násilí se ve společnosti naštěstí začíná objevovat stále častěji. Přesto je ale velké množství žen i mužů, kteří potřebují pomoci, kteří nevědí, že jsou oběťmi fyzického nebo psychického domácího násilí. Je třeba na toto téma neustále upozorňovat, aby se viníci báli vůbec něco udělat, a naopak, aby se oběť nebála svěřit se. A navíc Aničku znám dlouho a spolupráce s ní bude vždycky jedna radost,” říká aktérka Bára Jánová.
Řešení
Kapela se snaží písní a jejím filmovým ztvárněním upozornit na závažný problém, který se v Čechách týká tisíců domácností. Kromě osvěty chtějí autoři také podat pomocnou ruku a nabídnout řešení. Proto se propojili s Nadací Vodafone, která pro oběti domácího násilí a jejich blízké pomohla vyvinout aplikaci Bright Sky nabízející dotazník pro posouzení nebezpečí ve vztahu, databázi kontaktů na centra pomoci, funkci Můj deník pro zaznamenávání důkazů, příběhy a mnoho dalších užitečných informací.
„Jsem moc ráda, že Anička a její kapela otevřeli tohle důležité téma, protože i kdyby ta písnička měla pomoct jednomu z těch, kteří ji uslyší, tak má určitě smysl,“ uvedla programová manažerka Nadace Vodafone ČR Veronika Řídelová. „A jsem moc ráda, že můžeme pomoci i my. V Česku provozujeme aplikaci Bright Sky pro odhalení domácího násilí. Aplikace je určena komukoliv, kdo má obavy, že by on sám nebo někdo z jeho blízkých mohl být v násilném vztahu. Slouží k tomu, abyste dokázali poznat, zda někdo nepotřebuje vaši pomoc, a případně vědět, jak ji můžete citlivě nabídnout,“ doplňuje. „Klip by měl fungovat jako jistá osvěta, ale zároveň díky spojení s Nadací Vodafone může plnit i funkci praktickou a užitečnou. Například na našem koncertě v Malostranské besedě měla Nadace Vodafone stánek, u kterého si diváci a posluchači mohli vyzkoušet a zjistit, zda nejsou obětí takového násilí nebo jestli jim chování nepřipomíná někoho z jejich okolí, komu by eventuálně mohli pomoci,” vysvětluje Anna Knauerová.
„Téma domácího násilí je pro mne velmi důležité a myslím si, že by se o něm mělo mluvit co nejvíce. Každý máme své způsoby ventilace různých problémů a frustrací a já k tomu využívám skladby a jejich hudební texty. Proto jsme se s mou kapelou rozhodli toto téma zpracovat a vytvořit skladbu, která by pomohla roznítit diskuzi mezi co největším počtem lidí a někoho případně inspirovat k řešení tohoto problému. Sama jsem byla svědkem několika případů takového násilí a vím, jak je těžké o těchto věcech mluvit a ještě těžší je začít konat. Proto nám to není lhostejné,“ popisuje zpěvačka kapely MANU:. „Natáčení videoklipu bylo extrémně náročné a natočili jsme jej za jeden jediný den, ačkoliv situací, které by se ohledně násilí daly zaznamenat, je bohužel i na několik natáčecích dní. Všichni jsme dali do natáčení maximum. O to větší mám radost, že nám pod rukama vznikla tak krásná a nesmírně důležitá věc,“ uzavírá Anna.