Konec šuškání o menopauze na pracovišti. Vodafone o ní začal mluvit nahlas

Obrázek: pexels-los-muertos-crew-7261105

Pracovat na plný výkon při menopauze, kdy člověka trápí návaly, není nic příjemného. Ženy ale žádné úlevy v období přechodu nedostávají, očekává se od nich stejný výkon jako jindy. Tato fáze lidského života bývá především zdrojem vtipů a ironických poznámek. Vodafone je první velký zaměstnavatel, který si uvědomil, že zbořením stigmatu a šířením informací o menopauze prospěje nejen těm, kdo jí právě procházejí, ale i jejich kolegům, kteří možná nechápou, co se děje. Proto společnost Vodafone vydala pro své zaměstnance a zaměstnankyně po celém světě interní příručku, která právě vychází i v českém překladu.

Menopauza postupně přestává být tabu a začíná se řadit k dalším dříve umlčovaným tématům, jako je život s inkontinencí, s nadváhou, s duševním onemocněním, se stomií. V Česku velmi zaujal podcast herečky Evy Holubové a její dcery Karolíny Menopauza není pauza, téma využití odborné pomoci v přechodu se objevilo i ve čtvrté sezóně seriálu Sex Education. Je tedy nejvyšší čas začít otevřeně mluvit o menopauze v pracovním prostředí. 

Návaly v pracovním zápřahu

Podle odhadů společnosti Vodafone aktuálně prodělává menopauzu zhruba 15 % z celkového počtu jejích 100 tisíc zaměstnanců*kyň. (Ano, klimakterium nemusí čekat pouze osoby, které se identifikují jako ženy, ale třeba i některé trans muže.) To znamená, že při plnění pracovních povinností zakoušejí návaly horka a náhlé pocení, úzkosti, nervozitu, plačtivost a rychlé výkyvy nálady, nesoustředěnost, mravenčení, bolesti kloubů a svalů, zažívací potíže. Nic moc procházet tímto v práci, obklopeni dalšími kolegy. Vodafone se osvětou snaží téma klimakteria normalizovat a umožnit ženám říct si o pomoc, pokud ji potřebují. Chce totiž být pro své lidi místem, kde mohou pracovat a budovat svou kariéru v jakékoli fázi života.

To je velmi pozitivní zpráva pro ženy, které jsou obvykle smířeny s tím, že menopauzou vstupují do období neviditelnosti. Přestanou být vnímané jako sexuální objekty, přestanou být žádané na pracovním trhu a neviditelně proplouvají dalšími roky života až do okamžiku, kdy je jako roztomilé stařenky lidé začnou pouštět sednout v tramvaji. 

Přechod nemusí přijít po padesátce

Menopauzu si sice spojujeme se vstupem do období stáří, ale může se odehrát v různém věku. „Bylo mi 35 let, s manželem jsme se pokoušeli o založení rodiny a já se od lékařů dozvěděla, že místo těhotenství procházím menopauzou. Byl to šok,“ říká viceprezidentka Vodafone pro firemní zákazníky, Veronika Brázdilová. Lékař jí tehdy vysvětlil, že předčasný přechod se objevuje po onkologické léčbě, u žen s genetickou dispozicí a někdy ze zcela neznámých příčin – to byl i její případ. 

Zničehonic procházela menopauzou při náročné práci manažerky, navíc ve věku, kdy nikoho v okolí nenapadlo, že by důvodem jejích výkyvů mohlo být klimakterium. „Máte podávat vysoké výkony, a přitom vám buší srdce, přicházejí návaly horka, stavy úzkosti a hlavně nevíte, kdy to skončí,“ popsala svoji zkušenost. 

Chybí především kvalitní informace

Veronika Brázdilová řešila předčasný přechod před 15 lety, kdy se o intimních tématech otevřeně nemluvilo tak jako dnes. Informace téměř nebyly dostupné a menopauza s sebou automaticky nesla stigma. I Veronika zažívala silný pocit selhání. Dlouho sbírala síly, než se s tím, čím prochází, svěřila mamince a sestře. 

„Lékaři mi automaticky předepisovali hormonální léčbu a nikdo se se mnou nebavil o tom, jestli existují alternativy a co bych si přála já. Rozhodla jsem se tehdy jít vlastní cestou. Kdybych si tím vším procházela dnes, s informacemi, jaké mám k dispozici, řadu věcí bych udělala jinak. Nezbývá mi než doufat, že jsem si nepoškodila zdraví,“ dodává úspěšná manažerka. 

Když nastoupila do Vodafone, nadchlo ji, že ve společnosti existuje program pro zaměstnance a zaměstnankyně Cycles of Life (Koloběh života), kde mohou získat informace i zkušenosti ostatních – a především si z nabízených cest vybrat tu, která jim osobně nejlépe vyhovuje. 

Pusťte si webinář o menopauze

„V programech inkluze cílíme na potřeby jednotlivých skupin kolegů a kolegyň nebo adresujeme nejrůznější fáze či životní situace, kterými naši lidé během kariérní cesty procházejí. Proto se tolik věnujeme například flexibilitě – nejnověji možnosti zkrácených úvazků na všech pozicích, podpoře LGBT+ zaměstnanců a zaměstnankyň, rodičů, lidí se zdravotním znevýhodním, obětí domácího násilí. Teď otevíráme i téma menopauzy, která se týká poloviny populace,“ říká Jana Vychroňová, Diversity&Inclusion Manager ve společnosti Vodafone. „Tím, že o tématu budeme mluvit, dáme prostor ke sdílení zkušeností, můžeme pomoci odstranit stigma, které je s menopauzou spojené,“ dodává. 

U příležitosti Mezinárodního dne menopauzy 18. října připravil Vodafone rozhovor s gynekologem a předsedou České menopauzální a andropauzální společnosti Tomášem Faitem. Veronika Brázdilová s ním hovoří o tom, jak ženy a muže ovlivňuje menopauza a andropauza a co lze dělat pro to, abychom tímto životním obdobím propluli v co největší pohodě.