Symbolem letošního března se v Česku bezesporu staly roušky, zejména pak ty doma šité. Tisíce dobrovolníků z celé země začaly šít ochranné pomůcky nejen pro sebe, ale mnohdy i pro ty, kteří byli ohroženi nejvíce. Jednou ze skupin dobrovolníků byla i iniciativa Roušky seniorům, která se zformovala přes Facebook. Ta za své několikatýdenní fungování ušila a rozdistribuovala převážně do domovů pro seniory přes 20 tisíc roušek. A na některé ze švadlen za jejich nasazení čekala překvapivá odměna, jež některé přivedla k slzám.
Do pomoci v boji s pandemií koronaviru se zapojily také nejrůznější soukromé firmy. Jednou z nich je online obchod Mall.cz. Zájemců o pomoc se šitím roušek bylo velké množství, ne všichni však vlastnili šicí stroj, na němž by mohli pracovat. Právě jeden z největších e-shopů se s tímto rozhodl pomoci a zapůjčil hned několik šicích strojů ze svého sortimentu. Na nich pak švadleny dobrovolnice našily dohromady několik tisíc ústenek. „Když jsme v březnu viděli, jak obrovský nedostatek ochranných pomůcek je a jak často se nedostává na ty nejvíce zranitelné, což jsou právě senioři v pečovatelských zařízeních, přemýšleli jsme, jak můžeme pomoci. Roušky šít neumíme, ale prodáváme šicí stroje, takže jsme se je rozhodli poskytnout těm, kdo to na rozdíl od nás umí,” uvedla pro HFC společnost Mall.cz. Jednala tak na popud jedné z koordinátorek rouškové iniciativy Simony Bagarové z organizace Management pro neziskovky, která se seniory léta pracuje. „Roušky se bohužel staly smutným symbolem tohoto roku. Je ale úžasné vidět, jak lidé u nás na nic nečekali, neztráceli čas a do jejich výroby se pustila doslova celá země,” dodává obchod.
Jelikož dobrovolníci, kteří sami v některých případech pocházejí ze sociálně znevýhodněného prostředí, na výrobě roušek pracovali týdny ve vysokém nasazení, zcela zdarma a často i na své náklady s ohledem na materiály, napadlo iniciativu společně s e-shopem jejich dobrosrdečnost ocenit nečekaným dárkem. Oproti původní domluvě se obchod rozhodl dát švadlenám jako poděkování nákladné stroje jako dárek.
Byla jsem dojatá
Mnoho ze švadlen si vždy takový šicí stroj přálo, některé si ho ale kvůli své finanční situaci nemohly doposud pořídit. Proto takové překvapení znamenalo obrovskou radost. „Když jsem se dozvěděla, že mi Mall věnuje šicí stroj, byla jsem překvapená, dojatá a pyšná. S manželem jsme měli radost a hned jsme to volali rodině,” líčí své pocity Věra Duždová, která je sama v invalidním důchodu. Společně se sousedkou Pavlínou Matiovou našily stovky roušek. Jejich fotografie při práci se pak objevila také na mezinárodním portálu OSN.
Přestože potřeba šití roušek pro seniory už v Praze, kde Věra bydlí, ustala, pokračovala v šití na darovaném stroji dál. „Šila jsem roušky pro vyloučenou lokalitu a protože jsem už trochu ,přerouškovaná', tak jsem si spíchla polštářky a zapošila závěs. Šicí stroj v domácnosti je velká výhoda na celý život. Aktuálně si hledám vhodné střihy i na šaty a to mě baví,” říká vděčně.
Vysněný stroj
Radost nečekaný dárek přinesl také výtvarnici Karímě Al-Mukhtarové, která na něm vyprodukovala stovky roušek jak pro seniory, tak pro lidi bez domova. „Podpořilo to mou víru ve vzájemnou pomoc,” popisuje své pocity. „Už delší dobu si šicí stroje na mou tvorbu půjčuji od přátel. Když bylo potřeba pomoct, neměla jsem možnost si žádný stroj zapůjčit a ani finance pro koupi,” pokračuje a dodává: „Nejhumornější na tom všem mi přijde, že přesně ten stejný šicí stroj, který mi zapůjčili, jsem si moc přála. A teď je můj!”
To Hana Francová z Dolních Chaber se díky zapůjčenému stroji k šití vrátila po dlouhé pauze. „Byla jsem nadšená, k šicímu stroji jsem se dostala po cca dvaceti letech, šití roušek mi připomnělo, že jsem si kdysi pár věcí ušila a hned jsem uvažovala, že si stroj znovu pořídím,” říká. Když ho pak dostala jako dárek, rozhodla se peníze, které by za něj zaplatila, věnovat na dobročinné účely. Také Hana, s pomocí dalších švadlen z jejího okolí, našila několik set roušek, které putovaly do domovů pro seniory. A v šití roušek pokračuje i nadále. Plánuje na něm ale brzy ušít letní sukni pro svou dceru.
Náhle bez práce
To, že šití roušek bylo pro mnohé, kteří se ocitli kvůli pandemii koronaviru ve svízelné životní situaci, terapií, dokládá také Linda Šilingerová. „Když to celé vypuklo, připadala jsem si jako opařená, jako ve špatném snu. Najednou jsem byla bez práce se dvěma dětma doma. Vůbec jsem nevěděla, co teď bude. Hlodala ve mně hrozná nejistota, neklid. Myslím, že mnoho z nás se cítilo úplně stejně,” líčí své pocity. „Tyhle černé myšlenky ale rychle přešly, když jsem se dočetla, že všude a všem chybí roušky. Neměli je rodiče, sousedi, kteří museli do práce, prodavačky v obchodech, prostě nebyl čas myslet na blbosti,” pokračuje. „Oprášila jsem svůj starý stroj, nakoukala návod a rozjeli jsme doma výrobu roušek. Bohužel hned ten večer se nám stroj zavařil. Byla jsem frustrovaná.” Pak ale našla na Facebooku výzvu pro švadleny bez šicích strojů, a tak neváhala a půjčila si ho. Spolu s lidmi ze svého okolí pak našila stovky roušek pro seniory. „Přítel stříhal, babička žehlila a já s dcerou jsme šily v podstatě nonstop. Byla to skoro závislost,” směje se.
Když pak přišla zpráva o tom, že si moderní stroj může nechat, dojalo ji to a zároveň motivovalo do další práce. „Stále nemohu věřit, že si ten skvělý stroj můžu nechat. Jsem člověk, který je spíš zvyklý dávat a nic za to nečeká, tak mě to opravdu dojalo!” napsala bezprostředně e-mailem iniciativě Roušky seniorům. „Mimo to jsem poznala spousty skvělých lidí, kteří nemyslí jen na sebe, což v České republice není úplná samozřejmost. A to je, myslím, teď to nejdůležitější. Že si i v tak nejisté době dokážeme společně pomoci. Teď není čas nadávat, ale maximálně spolupracovat a respektovat se!” dodala.
Nejen stroje
Šicí stroje nejsou jediným produktem, jímž se jeden z největších českých e-shopů rozhodl do pomoci v boji s pandemií zapojit. Pro humanitární kemp Císařská louka, který provozuje organizace NADĚJE, daroval například 40 stanů, v nichž nyní lidé bez domova žijí. „Thomayerově nemocnici, která je pod obrovským tlakem, jsme darovali 11 domácích spotřebičů jako pračky, sušičky, lednice a žehličky,” uzavírá Mall.cz.