Jon Bon Jovi je známým hudebníkem, zakladatelem skupiny Bon Jovi a držitelem hudebního ocenění Grammy. Méně známé jsou komunitní aktivity, v rámci kterých podporuje zaměstnanost, bydlení a pomoc potřebným. Jednou z jeho aktivit jsou restaurace, ve kterých se zdarma mohou najíst i lidé bez prostředků. To však není vše. Pro každého, kdo se v restauraci přihlásí, je k dispozici řada podpůrných zařízení a služeb. „Každý šestý člověk v Americe trpí hladem a každá pátá rodina žije na hranici chudoby nebo pod ní,“ uvedl zpěvák.
Komunitní restaurace The Soul Kitchen fungují jednoduchým, ale přesto úspěšným způsobem. V jídelním lístku nenajdete ceny, protože jsou pro každého jiné. Zakladatelé vybízejí lidi z komunity, kteří zaplatit mohou, aby přispěli darem 20 dolarů za svůj oběd a současně na jídlo pro další, kteří si jej nemohou dovolit. Kdo nemá na zaplacení, může se také nabídnout jako dobrovolník a zaplatit mytím nádobí, pomocí v kuchyni nebo úklidem. Restaurace se ale neobrací zády ani k těm, kteří nemohou nabídnout žádnou formu platby. Těmto lidem je nabídnuta teplá strava a zároveň další podpora, kterou charitativní organizace Jon Bon Jovi Soul nabízí.
Hlad není vidět
Nápad komunitních restaurací se původně zrodil v hlavě zpěvákovy manželky Dorothey Hurley. „Hlad není na první pohled vidět. Hladovět mohou spoluobčané ve vašem kostele i spolužáci vašich dětí. Někdo reaguje slovy: ,Tady ale nejsou žádní bezdomovci’. A já odpovídám, že mohu v restauraci hned teď ukázat na pět lidí, kteří jsou bez domova, i když nevypadají tak, jak si mnozí představují,” uvedla Hurley pro CBC News.
Studenti a nudlové polévky
Po úspěchu první restaurace, kterou manželé otevřeli před osmi lety v oblasti Red Bank v New Jersey, založili druhou v roce 2016 poblíž řeky Toms, což je oblast, která byla výrazně zasažena hurikánem Sandy. V příštím roce pak bude otevřena nová pobočka v areálu Rutgers University. „Když posíláte děti do školy, po zaplacení učebnic, dopravy, bydlení zbude ještě něco na jídlo? Málokdo myslí v této situaci v prvé řadě na kvalitní jídlo. I to může být důvod, proč studenti jedí nudlové polévky. Všichni si myslíme, že to k sobě patří - studium a nudle, ale co když je to jediná věc, kterou si můžete dovolit?" okomentoval to Bon Jovi.
Duch spolupráce
Restaurace nejenom zahánějí hlad, ale fungují také jako útočiště. Organizace Jon Bon Jovi Soul provozuje komunitní zahrady a farmy, kde se pěstují vlastní suroviny, fungují potravinové banky, organizace pak také provozuje školu vaření a programy zdravotní a sociální péče. V rámci programu Zaměstnanost a podpora například dobrovolníci poskytují zdarma kurzy vaření potřebným a pomáhají tak zvyšovat jejich kvalifikaci. Program již přinesl více než sto uchazečům nabídku práce, 97 procent z nich pak pozici opravdu získalo.
V komunitních centrech pak mohou potřební získat odbornou pomoc v oblasti zdravotních nebo sociálních služeb. Poradci pomohou s dluhy, daněmi, sociálními dávkami a dokáží i připravit na pracovní pohovor. „Každý je tu vítán. Pro nás, pro komunitu, je toto skutečný duch spolupráce, “ uzavřel Jon Bon Jovi.
Foto: Instagram The Sould Kitchen