V šestatřiceti letech byl manažerce Pavle Tiché diagnostikován karcinom prsu. K nepříznivé diagnóze se posléze začaly přidávat další nepříjemnosti, které vážnou nemoc provázejí. „V průběhu léčby jsem si stále více uvědomovala, jakou moc má psychika a jak málo prostoru v současném zdravotnickém systému dostává práce s ní. Na základě vlastních zkušeností s psychoterapií a sebezkušenostními semináři jsem došla k názoru, že to může být cesta k překonání vážné nemoci či ke kvalitnímu životu s ní,” popsala Tichá na webu organizace Amelie, kterou se rozhodla založit, aby dokázala dalším nemocným pomoc, kterou postrádala, poskytnout. Organizace dnes již třináctým rokem pomáhá onkologickým pacientům a jejich rodinám. Pavla Tichá ji vedla až do své smrti v roce 2014.
„Když mi před lety onemocněl tatínek na leukémii, byli jsme celou dobu kolem něj a s ním. O své nemoci, svých obavách a strachu s námi však moc nemluvil. S námi a vlastně ani s nikým jiným. Protože přátelé a kolegové najednou zmizeli – nevěděli, jak se chovat, o čem s ním mluvit,” upozorňuje klientka Amelie Gabka na jeden z problémů, se kterým se nemocní v Česku potýkají. Když pak po několika letech onemocněla ona sama, snažila se s okolím co nejvíce komunikovat. Zjistila však, že do osamělosti se propadl její manžel. „Jeho přátelé zase nevěděli, jak se chovat k někomu, kdo má tak nemocnou ženu,” vysvětluje. Pomoc její rodině nabídla právě Amelie. „Pomáhá lidem s onkologickým onemocněním s nemocí žít. A jejich rodinám, blízkým i vzdálenějším pomáhá žít s nemocným. Zůstat s ním v kontaktu, podporovat ho a pečovat o něj, ale také o své pocity a potřeby, nezanedbávat se,” doplňuje Gabka.
Psychosociální pomoc
A právě na psychosociální pomoc dlouhodobě nemocným se organizace zaměřuje. „Amelie se snaží vyplnit bohužel stále absentující, a přitom nezbytný úsek péče o psychické a sociální problémy onkologických pacientů. V průběhu závažné chronické nemoci, kterou rakovina je, by měl mít nemocný přístup k sociálnímu a psychologickému poradenství, potřebuje rady, oporu, uklidnění. Bez této podpory je často bezradný a ztracený a to komplikuje samotnou léčbu,” říká onkoložka a pedagožka Alexandra Aschermannová.
„Onkologická diagnóza přináší řadu změn nejen do života nemocného, ale i mezi jeho blízké. Objeví se řada otázek týkajících se pracovního života, rolí v rodině nebo průběhu léčby, s kterými je těžké si poradit. Od toho je tu právě Amelie, která poskytuje bezplatnou psychosociální pomoc jak formou ambulantních služeb, tak i na dálku,” doplňuje pro HFC Tereza Kvapil Pokorná, sociální pracovnice Amelie.
Bezplatné služby
Amelie tak mnoha klientům poskytuje například sociální a pracovněprávní poradenství, které rodinám pomáhá orientovat se v situaci a dělat potřebná rozhodnutí, nebo psychoterapeutické a krizové vedení zaměřující se na překonání strachu, pocitu bezmoci, viny nebo izolace. „Narážíme také na různé stereotypy a tabu. U řady nemocných není na první pohled nic poznat, často si tedy sami nejsou jistí, zda se svému okolí chtějí s rakovinou svěřit a čelit reakcím. Onkologicky nemocní se mohou potýkat i s fyzickým omezením nebo únavou, což bývá problém zejména v zaměstnání,“ upřesňuje Tereza Kvapil Pokorná.
Bezplatné služby jsou nabízeny prostřednictvím Center Amelie v Praze, Olomouci, Liberci a Rakovníku a na Lince Amelie. Součástí práce je také dobrovolnický program na onkologických pracovištích, kde dobrovolníci navštěvují pacienty i několikrát týdně.
Pomozte i vy
Aby mohla organizace nabízet potřebnou psychosociální pomoc více nemocným a jejich blízkým, shání nyní další dobrovolníky i finanční podporu od veřejnosti. „Setkal jsem se po roce s bývalým kolegou. Byl pohublý. Řekl mi, že za poslední rok prošel léčbou rakoviny. Zmínil jsem se mu o Amelii a on mi s nadšením vpadl do řeči, jak za ním během dlouhé léčby v nemocnici chodili dobrovolníci právě z Amelie. Byli pro něj obrovskou psychickou vzpruhou. Podle něj určitě přispěli k tomu, že jeho léčba byla úspěšná,” popisuje Vašek, který vizi zakladatelky Pavly Tiché pomohl realizovat nápady i financemi a dodnes ji pomáhá šířit. „Život ohrožující diagnóza může změnit šťastný život rodiny v noční můru. Ale nemusí,” dodává.
Podobný pohled sdílí i Petra, která sama onkologické onemocnění prodělala a své zkušenosti nyní předává jako koordinátorka a zakladatelka Centra Amelie v Liberci. „Amelie mi dala pocit smysluplné práce, která může pomoci onkologicky nemocným a jejich blízkým zvládnout náročnou životní situaci. Ráda bych, aby lidé, kteří se dozvěděli, že mají rakovinu, nezoufali a brali ji prostě jako překážku, kterou je na životní pouti nutno zdolat a jít dál. Neboť v životě je možné zvládnout i to, o čem si člověk často myslí, že zvládnout nelze,” uzavírá.
Podpořit pomoc lidem s diagnózou rakoviny můžete i vy odesláním dárcovské SMS v ceně 90 korun posláním SMS na číslo 87 777 s textem: DMS AMELIE 90. Další možnosti, jak pomoci, najdete na webových stránkách.
Foto: Archiv Amélie