„Ve městě defibrilátory jsou. Jsou však zamčené v budovách,“ uvedla Naomi Rees-Issitt s tím, že takto nepřístupné defibrilátory jsou k ničemu. „Když se člověku se zástavou srdce dostane pomoci do sedmi minut, šance, že jeho srdce začne znovu bít, je až 70 %,“ vysvětluje. Její snahy o zpřístupnění potřebných defibrilátorů začaly s jednou sadou. Díky obrovské podpoře místních může být po Rugby rozmístěno 20 sad, které budou zachraňovat životy. „Jamie byl velmi oblíbený,“ vzpomíná na svého syna a vysvětluje tak velikou podporu, s níž se po jeho smrti setkala. Svou fundraisingovou akci nakonec přeměnila na oficiální charitu, kterou pojmenovala OurJay Foundation. V rámci ní dále shromažďuje finanční prostředky, které v současnosti dosahují výše 14 tisíc dolarů.
S instalací 20 pořízených defibrilačních sad se začne 5. ledna 2023, tedy na výročí úmrtí jejího syna. „Nemůžeme dostatečně všem poděkovat, jejich podpora byla úžasná!“ Defibrilátory navíc dostanou od charity London Hearts za skvělou cenu. Zatímco jedna sada s ochranou proti vandalismu stojí asi 1 900 dolarů, nadace Naomi Rees-Issitt je obdrží za 1 450 dolarů.
Jamie Rees se svému městu odvděčuje i po smrti. Ještě než zemřel, říkal své rodině, že se chce stát po smrti dárcem orgánů, a třikrát se registroval do seznamu dárců, aby si byl jist, že se o jeho přání ví a bude respektováno. „Zachránil už pět životů. Pět jeho orgánů bylo použito jako vhodné pro darování. Jedním z příjemců byla i malá holčička,“ říká jeho matka. Právě to, že Jamie i po své smrti zachraňuje jiné lidské životy, je pro ni důkaz, že její syn tu stále je.
Foto: FB Naomi Issitt