„Je to složitá situace, bavíme se o zákonu, který pokrývá období od roku 1966 do roku 2012. Oběti musí prokázat, že byly sterilizovány v rozporu s právem. A to není po mnoha letech vůbec snadné,” říká Sandra Pašková z Ligy lidských práv.
„Ta motivace je, aby se to už nestávalo jako nám,” vysvětluje Elena Gorolová a dodává, že bude oběti do nemocnic při snaze o získání dokumentace doprovázet a být jim oporou.
Nedobrovolné sterilizace se ale netýkaly jen žen. „Proto jsem do zákona prosadil, aby tam bylo napsáno ‚osob’. Věděl jsem, že tam jsou i osoby mužského pohlaví,” říká psycholog sociální práce Ladislav Zamboj a dodává, že se jedná zejména o muže z Ústavů sociální péče za minulého režimu. Předpokládá, že se někteří objeví.
Na centrum se už obrátila asi stovka žen, očekává však, že by jich mohlo být až 400. Oběti mají jen jeden pokus. Pokud by tedy vyplňovaly žádost samy, a došlo by k nějaké chybě, mohou o nárok na kompenzaci podle Paškové přijít.
O sterilizacích romských žen jsme v minulém roce natočili dvoudílný audiodokument Kukačka už dokukala. Poslechnout si ho můžete v rámci našeho doku-podcastu Exteriéry, nebo přímo zde.