Trio mladých muslimek z Indonésie bojuje metalem proti náboženským i společenským stereotypům

Obrázek: vob-small

Tři dívky v hidžábu, kožených bundách a s černým lakem na nehty hrající heavy metalové skladby. Tento netradiční pohled nabízí na svých vystoupeních indonéská dívčí hudební skupina Voice of Baceprot. Přestože ve své rodné zemi čelí kritice od konzervativních věřících, své vášně se nehodlají vzdát. A nejen to. Chtějí ukázat, že metalová hudba je pro každého bez ohledu na původ, víru nebo pohlaví.

vob 2

Spolužačky Firdda, Eusi Siti a Widi vyrostly ve vesnici na západě Jávy. Trio se zamilovalo do heavy metalu poté, co jim jejich učitelka hudební výchovy Abah Erza pustila na hodině skladbu Toxicity od System of a Down. Dívky se poté začaly pod vedením učitelky svědomitě učit na hudební nástroje a Abah Erza se stala manažerkou vznikající skupiny.

Terčem kritiky

Popularita skupiny od jejího založení v roce 2014 vytrvale roste. Dívky odehrají několik koncertů za měsíc a objevily se i na některých největších pódiích v zemi. Přestože mají širokou podporu fanoušků, pro některé konzervativní kritiky jsou jejich hudba a styl nestravitelné. „Říkají, že islám zakazuje moji hudbu,“ říká Firdda, jejíž rodiče se ze začátku stavěli proti její účasti ve skupině. Jak ale popularita kapely rostla, začali dceru podporovat a dle Firddy jsou dnes hrdí, že je inspirací pro další ženy.

„Můžeme být metalistky a zároveň se chovat morálně. Islám a metal samozřejmě mohou jít dohromady. Proč ne? Metal je jen hudební žánr. Problém je, že je často spojován se špatnými věcmi, ale ty přece nejsou povinností,“ vysvětlila pro The Guardian dívka. „Mnozí také nechápou, že hraji metalovou hudbu a mám na sobě hidžáb. Ale to jsou dvě rozdílné věci, metal je má hudba a hidžáb moje identita,” dodává.

vob 3

Inspirace pro mladé muslimské ženy

Muzikantky prozrazují, že se neustále musí potýkat s nenávistnými zprávami a hrozbami smrti za údajné rouhání, které dostávají ony i jejich rodiny a přátelé. Jedné noci se také staly obětí útoku kameny, které byly obalené do papírů s nenávistnými vzkazy. Dívky se však nehodlají vzdát a naopak se snaží oslovit veřejnost prostřednictvím písní o toleranci, rovnosti pohlaví a právech mladých lidí v zemi, kde stále přetrvávají problémy jako například nucené sňatky.

vob 4

„Chceme mladým indonéským ženám vzkázat, aby se nebály být jiné a dávat najevo svou nezávislost," řekla Guardianu Firdda. „Jsme mladá generace, která bude hrát důležitou roli v budoucnosti naší civilizace. A protože hudba se dokáže dostat k mnoha lidem, věříme, že jde o jednu z věcí, které dokáží měnit budoucnost,” uzavírá.

Foto: FB kapely