10 nejlepších antirasistických písniček

Obrázek: antirasisticke-pisne-small

1. Billie Holiday –Strange Fruit

Jedna z prvních hatefree písniček vůbec vznikla v roce 1937. Složil ji učitel a písničkář Abel Meeropol jako reakci na lynčování černochů na americkém Jihu – tedy jejich vraždění bez soudu bílou většinou, která si tak vybíjela frustrace z nezaměstnanosti nebo ztráty privilegií. Zbité a oběšené černochy si pak lidé fotografovali a posílali jako pohlednice. Když jednu takovou Meeropol viděl, zděsil se a napsal silnou píseň Strange Fruit, kterou o pár let později proslavila jazzová zpěvačka Billie Holiday. A silná je i po několika desetiletích.

2. Sam Cooke – A Change Is Gonna Come

V šedesátých letech sice už lynčování vyšlo z módy, černošské obyvatelstvo Spojených států ale jednoduchý život nemělo. Ještě v době, kdy se narodili dnešní padesátníci, panovala v USA tvrdá segregace a zákony diskriminovaly černochy všemi možnými způsoby, od zákazu svatby s bílými přes rasově oddělené školy a telefonní budky po omezení volebních práv. Píseň A Change Is Gonna Come, ve které slavný písničkář Sam Cooke popisuje své zkušenosti se segregací, se rychle stala hymnou amerického hnutí za občanská práva. Jeho optimistická předpověď se vyplnila: jen rok poté, co ji složil, vstoupil v platnost první celoamerický antidiskriminační zákon.

 

3. Bob Marley – War

Reggae má v hatefree hudbě výjimečnou pozici: boje s rasismem a diskriminací se týká dobrá polovina písniček. Jednu z nejslavnějších s názvem War nazpívala dredatá legenda Bob Marley, který zasvětil život myšlence sjednocené, nezávislé a rovnoprávné Afriky. Tahle písnička vznikla na základě projevu etiopského císaře Haile Selassieho o tom, že dokud svět nepřestane rozlišovat mezi jednotlivými rasami, nikdy nenastane mír.

4. Midnight Oil – Beds Are Burning

Proti rasismu se bojovalo i v době alternativního rocku konce osmdesátých a devadesátých let. Na první poslech oddechová hitovka Beds Are Burning kapely Midnight Oil ve skutečnosti naráží na nucený odsun australských Aboriginců skupiny Pintupi, která mezi posledními opustila tradiční nomádský život. Australská vláda po velkou část minulého století potlačovala jejich jazyk a kulturu a odebírala jejich děti, které poté přidělovala pěstounům a umisťovala do dětských domovů. Otázka omluvy domorodému obyvatelstvu, kolem které se písnička točí, se v Austrálii řeší dodnes.

5. They Might Be Giants – Your Racist Friend

Americká rocková dvojka They Might Be Giants se rozhodla vyjádřit ke každodennímu rasismu: jak se cítíte, když váš známý začne po pár pivech v hospodě nebo na party s populárním monologem na téma „nejsem rasista, ale?“ Písnička z roku 1990 Your Racist Friend ukazuje, že to zdaleka není jen aktuální český problém.

6. Mos Def – Mr. Nigga

V přehledu antirasistických písniček se nemůžeme vyhnout hip hopu, který vztahy Afroameričanů a bělochů pojal za jedno ze svých hlavních témat. Text „pan negr jede výtahem a ostatní se modlí, ať není jejich nový soused“ je sice patnáct let starý, ale leckdo se v něm nejspíš pozná i dnes.

7. Borat – Throw the Jew Down the Well

Jako upozornění na rasismus někdy nejlíp funguje satira. Platí to i u Borata, tedy komika Sachy Barona Cohena. Jeho humor často cíl spíš míjí, než zasahuje, ale tahle písnička z filmu Borat je trefa přímo výborná. V country klubu v jižanském srdci Ameriky zpívá o tom, jak má jeho rodný Kazachstán velký problém – Židy, kterých by bylo nejlepší se zbavit chycením za rohy a hozením do studny. Nadšená reakce publika na otevřeně antisemitskou píseň je k nezaplacení.

8. Tay Zonday – Chocolate Rain

Tenhle osm let starý internetový hit se proslavil hlavně svým legračním autorem s dost překvapivým hlasem a originálním provedením videa s poznámkou „teď se otáčím od mikrofonu, abych se nadechnul“. Odrhovačku, která se okamžitě zavrtá do hlavy, ale její autor napsal jako kritiku rasismu, který pořád není o nic menším problémem než kdy dřív.

9. Bonus & Ondřej Vlk – Sám černou nocí

Ve světové konkurenci je to těžké, ale hatefree písničky samozřejmě vznikají v Česku. Skvělý příklad je dva roky stará pecka Sám černou nocí alternativního rappera Bonuse, který tak reaguje na protiromské a náckovské demonstrace. In memoriam hostuje country legenda Michal Tučný.

10. Gipsy Hery Band - Bílej jezdec

A nakonec něco překvapivého: Bílej jezdec bývalé kapely Daniela Landy Orlík. Ta je sama o sobě pravým opakem antirasistického songu a stejně jako celá produkce Orlíku rasismus spíš dost nepokrytě podněcuje. Na loňském „Rasistickém večírku“ vysílaném na ČT, který si z rasismu ve skutečnosti utahoval, se Bílýho jezdce ale ujala romská folková skupina Gipsy Hery Band. Jejich geniální podání ukazuje, že rasistovi nejlépe vezmete vítr plachet tak, že si z něj uděláte legraci.