Italské rodiny hostí uprchlíky

Obrázek: uprchlici-italie-big

Ubytovat ve svém domě uprchlíka? Pro řadu italských rodin to není nic neobvyklého. Vzhledem k tomu, že počet uprchlíků přijíždějících k italským břehům neustále roste, místní samosprávy hledají další možná řešení, jak se o ně postarat a poskytnout jim základní pomoc. Řada uprchlíků nocuje pod širým nebem, někteří ve stanech. Stále více se ale do pomoci zapojují běžné italské rodiny, které u sebe doma dočasně běžence ubytovávají a hostí. Jedním z nejznámějších případů je ten profesora Antonia Silvia Caló, který u sebe doma ubytoval na měsíc šest mladých mužů z Afriky. Další rodiny z různých italských regionů následují jeho příklad.

uprchlici italie

Italské rodiny ve svých domovech povětšinou hostí uprchlíky, kteří již prošli italským systémem na ochranu uprchlíků a žadatelů o azyl. Řadě z nich již byl udělen azyl a nyní se začínají integrovat. Podle deníku La Stampa tyto rodiny dostávají od místních úřadů příspěvek ve výši 420 dolarů, který pokryje základní potřeby jako je strava nebo oblečení. Další příspěvky pak poskytují různé nevládní organizace.

Tou je například katolická organizace Caritas, která spustila projekt s názvem „Uprchlíci u mě doma“. V rámci tohoto projektu otevřelo dveře uprchlíkům na 70 italských rodin. Rodina Roberty Messiny hostí ve svém domě Rubela Khána z Bangladéše. „Na začátku jsem měla obavy, že nebudu schopna svůj dům pro uprchlíky otevřít, protože sama mám už pět dětí. Ale to nejlepší přišlo teprve tehdy, kdy se Rubel stal součástí naší rodiny," uvedla Roberta. Rubel nyní pracuje u hydraulického lisu a plynnou italštinou říká: „Ano, pro mě je lepší žít s nimi, protože tak alespoň nemyslím na svou rodinu, která je stále v Bangladéši." Rodina dostává od organizace Caritas příspěvek ve výši 110 dolarů a v rámci tohoto projektu mají uprchlíci v hostitelské rodině po dobu šesti měsíců k dispozici svůj vlastní pokoj. Sociální pracovník Caritas Daniele Albanese uvádí: "Pro lidi, kteří jsou ubytováni u hostitelských rodin, je mnohem jednodušší si vytvořit přímé vztahy s italskou kulturou a tradicemi."

Uprchlíci často trpí traumaty z toho, co prožili nejen cestou do Evropy, ale také v zemích, odkud uprchli. Nevládní organizace jim nabízejí právní i psychologickou pomoc. Pobyt v italských rodinách může uprchlíkům také po psychické stránce pomoci – jsou v domácím prostředí.

Mnozí z nich se od počátku snaží oplatit Itálii a jejím obyvatelům pohostinnost například tím, že vyučují své sousedy angličtinu nebo se podílejí na veřejně prospěšných pracích. Uprchlíci byli velmi nápomocní také ve chvílích, kdy nedávné zemětřesení výrazně poničilo některá italská města.

Foto: Repro Aljazeera