„Nalakované nehty jsou moje image,” říká zakladatel agentury netradičně krásných modelů

Obrázek: nonmodel-small

„V páté třídě jsem si začal lakovat nehty a poslouchat Marilyna Mansona. Tenkrát se mě paní učitelka snažila přesvědčit, že s nalakovanými nehty do školy chodit nemůžu, a já jsem se ji snažil přesvědčit, že to je moje image a je to uplně stejné, jako když se ona rozhodne ten den vzít bílou košili,” říká model a zakladatel nonmodels agentury Jakub Ra. Pohled na krásu a módu je v naší společnosti individuální. Přesto však existují nepsaná pravidla a módní stereotypy, kterými se většina z nás řídí. Že krása však může mít mnoho podob, ukazují zakladatelé i modely modelingové agentury New Aliens Agency. „Asi si všichni přejeme, abychom svobodně mohli chodit po ulicích, aniž by se na nás pořvávalo nebo nám bylo vyhrožováno, abychom si v obchodech mohli vybírat jakékoliv oblečení nehledě na genderové rozdělení, abychom interagovali s lidmi, předávali si informace, zážitky, abychom mohli komunikovat a žít v balancu,” vysvětluje pro HFC Jakub Ra. Agentura je také novou HateFree Zone, tedy prostorem, který deklaruje, že se v něm nikdo nemusí bát nenávistných útoků. „Otevřeně podporujeme různé menšiny a snažíme se ukázat jejich přirozenou krásu,” doplňuje Jakub.

Pohled na krásu a módu je v naší společnosti individuální. Přesto však existují nepsaná pravidla a módní stereotypy, kterými se většina z nás řídí. Muži podle nich například nenosí sukně a lodičky, ženy naopak nosí dlouhé vlasy a vypadají žensky. Že krása však může mít mnoho podob, ukazují zakladatelé i modely modelingové agentury New Aliens Agency. „Agenturu jsme založili proto, aby vznikla otevřená platforma a komunita lidí, kteří se nebudou bát se svými názory vyjít na veřejnost a mít chuť něco změnit ve společnosti,“ vysvětluje pro Refrescher Jakub Ra. „Je pro nás důležitá přirozenost člověka. Ideál krásy je konstrukt, který vzešel z určité společnosti v určité době. Dá se na něm skvěle číst v historii a taky nám dává jasný obraz o dnešní společnosti. V New Aliens se krásu jako takovou snažíme emancipovat. Krásu spojenou s genderem, s chybami, s proporcemi, s mentálními problémy,” doplňuje pro HFC.

nonmodel 3

Každý člověk je u nás unikátní

Zakladatelé Jakub Ra, Monina a Sue se pomocí agentury rozhodli změnit tvář české módy a zaměřit se na nevšedně krásné lidi. „Každý člověk je u nás unikátní. To, co mají nejspíš všichni společné, je aktivní přístup na změnách společenských paradigmat,” vysvětluje Jakub pro HFC. A agentura mění i životy samotných modelů. Například student přírodních věd Albert z Bratislavy od dvou let nosil ženské oblečení i boty a cítil se v nich dobře a přirozeně až do doby, než začal chodit do školy. „Tam mi bylo vnuceno, abych si myslel, že je to nepřirozené a že dokonce je to až nějaký kriminální čin,” popisuje a doplňuje, že školství je dle něj přirovnatelné k manufaktuře. Procházíte rukama různých lidí, kteří se vás snaží formovat a nakonec je z vás finální produkt, který je identický se stádem dalších. „Skrz to, že mi školství dlouho vnucovalo, že je správné mít na sobě obyčejné tričko a rifle, zapříčinilo to, že jsem začal mít strach a s tímto strachem jsem velmi dlouho bojoval. Měl jsem problém se socializovat, držel jsem si odstup a měl jsem problém k sobě někoho pustit,” popisuje Albert následky. „V New Aliens Agency mi byly ukázány jiné alternativy, naučil jsem se pracovat se strachem a strach vnímat jako něco krásného a začal jsem ho využívat v mojí tvorbě. Dnes mě fascinuje, jak lidé mohou mít strach z něčeho neznámého,” doplňuje.

nonmodel 1

Strach z neznámého a nového

„Vždycky jsem snila o tom být v agentuře. Snažila jsem se proto hodně zhubnout, hodně brutálně, takže jsem měla bulimii, anorexii, jedla jsem nějaké prášky. Abych co nejvíc zhubla a dostala se do formy, ve které by mě módní svět přijal. To se ani tak nepovedlo, i když jsem byla na hraně všeho,“ popisuje v rozhovoru pro Radio Wave svou zkušenost s módními stereotypy Natálie. „Objevil se Jakub s informací, že to nemusím až tak hrotit. Smířila jsem se s tím, jak vypadám, a začala jsem se starat o svoje tělo, jaké je. Teď s tím pracuju dál,“ doplňuje Natálie.

nonmodel 9

„Je pochopitelné, že se lidé bojí čehokoliv, co je nějakým způsobem nové a neznámé, to ale bývá zároveň lákavé. Pokud se ovšem lidé přestanou zajímat a o těchto věcech bavit, budou se jen bát a uzavírat. Já naštěstí žiji v bublinách, kde to tak uplně není, ale za těmito bublinami potkávám lidi, kteří se zajímat přestali. Možná už tehdy, když jako děti ve školách ztratili zvídavost, nebo jim rodiče přestali odpovídat na otázky ‘Proč’ a odvětili jen ‘Protože to tak prostě je. Neptej se pořád tak hloupě dokola,’ shrnuje pro LUI problematiku nonmodel Luciana.

nonmodel 4

Gender

„Prolíná se skrz všechny generace a nebojí se jít na veřejnost s vlastními názory a postoji vůči módnímu průmyslu, sociálním konstruktům, genderovým stereotypům a dalším věcem,“ popisuje dnešní silnou komunitu lidí v agentuře Jakub Ra. Jedním z aktuálních témat je gender. „Většinou si připadám jako holka, ale jsou i dny, kdy si připadám víc mužsky. To si na sebe většinou vezmu třeba košili a nenamaluju se,” říká nonmodel Tessu. „Gender nevnímám jako směrodatný. Vlastně pro mě pohlaví ani neexistuje, protože jsem odjakživa lidi i sám sebe vnímal jako energii,” doplňuje Albert. „Lidé na hodně věcí jednoduše nejsou připravení. Genderem jsou všichni posedlí a nejsou schopní otevřít mysl a vnímat věci, které nespadají pod ty stereotypy a sociální konstrukty, kterými jsou zahlcení. Přitom stačí udělat trochu změnu a zaměřit se na to, jakou má člověk energii nebo jednoduše jestli je dobrý člověk,” myslí si také nonmodel Phil.

nonmodel 5

Šikana kvůli vzhledu

Všichni se shodují, že agentura nonmodelů jim pomohla posunout se dále a zbavit se strachu z reakcí na jejich jinakost. „Mnoho nonmodels si díky agentuře dalo život do pořádku. Mnoho z nich si začalo konečně povídat se svými rodiči a ukazovat jim svou pravou tvář. Pár z nich udělalo coming-out a byli rodinou přijati. Toto jsou pro nás ty největší úspěchy. Že reálně má agentura a naše postoje dopad, a tudíž šanci něco v lidech změnit,” raduje se Jakub.

nonmodel 6

„Máme třeba kyberšikanu cílenou na dívku, která chtěla být youtuberkou a výrazně se líčila, což nesnesli její spolužáci a rozšířili o ní pověst, že je děvka,” upozorňuje přitom pro HFC na problematiku šikany kvůli vzhledu vedoucí projektu E-Bezpečí Kamil Kopecký. „Potkáváme se i s útoky na oběti, které se konají pod záminkou vzhledu, špatné ekonomické situace rodiny nebo nemoderního vybavení,” doplňuje vedoucí linky bezpečí Peter Porubský pro HFC. I někteří dnešní nonmodels se setkali se šikanou kvůli vzhledu. „Na základce jsem se setkal se šikanou. Ještě se nevědělo, co je to sex, že bych mohl mít nějakou ‚špatnou‘ sexualitu, a už na mě řvali na chodbách ‚buzerante‘, hodili mě dokonce do odpadkového koše,“ vzpomíná například nonmodel Martin. I proto mají zakladatelé radost z pozitivních reakcí, která vznik agentury provázejí. „Z 99 % jsou reakce pozitivní a já si jich všech moc vážím. Je skvělé, když člověk začne něco nového, jiného a veřejnost mu dá najevo, že taková věc je tu potřeba a že vám fandí,” říká Jakub Ra.

nonmodel 7

Krása znamená respekt

Nonmodel Lucie, která v Praze studuje divadelní režii, upozorňuje na další rovinu problematiky. Vadí jí, že krása začala být v poslední době slučována s respektem a že vzniká potřeba být vnímaný jako krásný a tím získat toleranci a respekt druhých. „Ta cesta k toleranci přes krásu je pro mě strašně zrádná, protože se potom lehko může stát, že nejsou vyzdvihované nějaké specifické a autentické a surové aspekty krásy, ale vlastně se nějaká skupina lidí snaží trefit do toho, co považuje většinová společnost za krásné. A přitom krása by podle mě nemělo být nic, co musí být nutně bezpečné nebo příjemné a už vůbec ne objektivní. On totiž vzniká dojem, že existuje nějaká všeobecná krása a že se dá z nějakého nadřazeného nebo vědeckého postu říct, kdo je a kdo není krásný. A to mě strašně děsí,” upozorňuje Lucie.

nonmodel 8

HateFree Zone

Agentura New Aliens Agency má širokou základnu v různých médiích a řemeslech, proto je schopná poskytnout téměř full-servis. Jejím klientem může být kdokoliv - návrháři, manažeři, firmy, ředitelé festivalů, majitelé obchodů. „Můžete si u nás objednat trend-setting v oblasti módy, reklamní komunikace, queer kultury, hudby, umění, art direction na různé projekty, eventy, focení, kampaně. Můžete si samozřejmě objednat naše nonmodels na různé focení, přehlídky, umělecké performance, reklamy, filmy, divadelní přestavení,” shrnuje Jakub Ra. Nejbližší událost, na které budou nonmodels k vidění, je oficiální prezentace agentury ve Veletržním paláci 24. března od 17hod. Agentura je také novou HFZ Zone, tedy prostorem, který deklaruje, že se v jeho prostředí nikdo nemusí bát nenávistných útoků. „Otevřeně podporujeme různé menšiny a snažíme se ukázat jejich přirozenou krásu,” uzavírá Jakub Ra.

Foto: Archiv New Aliens Agency