Stigma a stud, to jsou dvě hlavní překážky, které často lidem s duševní chorobou brání svěřit světu svůj problém. Nemoc, která nejde na první pohled vidět. Kat Selwyn Layton, 28letá žena ze Severní Karolíny v USA, se rozhodla tuhle překážku překonat a připravila kampaň #endthestigma, která má za cíl pomoct lidem s duševní chorobou sdílet svůj stav se světem. Ke kampani Kat přivedla smrt herečky Carrie Fisher, která se také s duševními problémy potýkala.
Kat vytvořila sérii tzv. badges, tedy odznáčků pro sociální sítě, které mohou lidé použít na Facebooku, Twitteru nebo Instagramu a odhalit všem, že jsou duševně nemocní. Doufá, že když svůj stav budou lidé vzájemně sdílet, pomůže jim to, aby pochopili, že v tom nejsou sami a že nejsou jediní, kdo se s nemocí potýkají. „Chci, aby tyhle badge otevřely diskusi, aby se lidé cítili lépe a mohli navzájem sdílet svoje trápení a čelili společně tomu stigmatu okolo duševních nemocí. Chci, aby to stigma skončilo,“ řekla Kat pro The Huffington Post.
Sama trpí duševní nemocí
Kat moc dobře ví, jak se tito lidé cítí. V 19 letech jí byla diagnostikována bipolární porucha. Na konci prosince loňského roku se rozhodla, že se stigmatem zatočí, a to rovnou na sociálních sítích. „Dělám to s úmyslem, jak říká hashtag, ukončit stigma okolo duševních nemocí a dalších forem chování, které nespadají do dominantních společenských norem ‚normálnosti‘,“ napsala Kat.
„To, že nemoc je často neviditelná, neznamená, že vaše bitvy by měly zůstat nepovšimnuty. Pokud se někdo se potýkáte s duševním onemocněním, měli byste se cítit v bezpečí a nebát se mluvit. A co je nejdůležitější, měli byste vědět, že nejste sami!“ dodává.
Po celém světě
Kat netušila, co svojí aktivitou rozpoutá. Jí vytvořené grafiky sdílely na sociálních sítích tisíce lidí, vytvořila i samostatnou FB stránku End the Stigma. „Doufala jsem, že tím někoho upoutám, že třeba někdo využije moje grafiky jako vlastní obrázky nebo je bude sdílet a mluvit o svých zkušenostech. Ale tohle jsem nečekala,“ přiznala Kat, která během tří dnů nasbírala na novou FB stránku 15 tisíc fanoušků. Teď jich tam je skoro 38 tisíc.
Katiina kampaň také inspirovala mnohé lidi k vytvoření koláží a ke sdílení svých zkušeností s bojem s duševní chorobou. Zároveň se podporují, a to nejen v USA, ale také ve Velké Británii, Austrálii. Stigma chtějí lidé bořit i v dalších zemích.
"Když jsem vytvořila koláž s devíti grafikami a poselstvím, kterou jsem chtěla bojovat proti stigmatu okolo duševní nemoci, nikdy mě nenapadlo, že by se stalo to, co se stalo,“ říká Kat a dodává: „Prosím, pokračujte a buďte stateční! Naučila jsem se tolik v posledních dnech. Pořád tomu nemůžu uvěřit, ale jsem tak pyšná, že se přidáváte a že komunita na #endthestigma roste.“
Foto: Facebook End The Stigma
Jazyková bariéra je často jedním z důvodů, proč se bojíme nebo ostýcháme s někým navázat řeč nebo vztah. Amanda Moore, studentka základní školy v Kalifornii, tenhle problém ale vyřešila velmi jednoduše. Použila online překladač od Google. Proč?