Týden před vánočními svátky se v Austrálii odehrály první svatby lesbických párů. Ta snad úplně první k sobě připoutala celosvětovou pozornost nejen díky svému prvenství. Po sedmnáctiletém vztahu si 18. prosince řekly ano 53letá Cas Willor a 56letá Heather Richards. Cas onemocněla rakovinou prsu a nádor metastázoval do mozku. Zbývá jí posledních pár týdnů života. Svatba tak byla jejím posledním přáním a díky podpoře veřejnosti, které se stejnopohlavním párům prostřednictvím dobrovolného korespondenčního referenda dostalo, jí toto přání bylo umožněno. Přestože bylo v plánu, že se první svatby odehrají až v lednu, měsíc po uzákonění stejnopohlavních svazků, bylo některým párům výjimečně vyhověno uzavřít svazek dříve. A Cas a Heather byly jedním z nich. „Nemůžu uvěřit, že je to skutečné. Ani jsem nedoufala, že se toho dočkám,“ svěřila se Cas. Obřadu se zúčastnil také premiér státu Victoria, který mimo jiné uvedl: „Vaše svatba je dojemným připomenutím všech těch, kteří se legálního uznání své lásky a svazku nikdy nedočkali.“
Ještě před pár měsíci žila Cas vytížený život. Byla vyhledávanou terapeutkou na své vlastní klinice v Melbourne. Po dřívější sérii chemoterapií a ozařování se domnívala, že se jí podařilo nemoc porazit. „Fakt jsem si myslela, že je to za mnou. Věděla jsem, že se musím dalších pár let hlídat, ale myslela jsem, že mám čas,“ uvedla Cas pro australský server The Age. Před dvěma měsíci jí byla oznámena zdrcující diagnóza. Rakovina se vrátila a není možnost ji dále úspěšně léčit. Informace přišla jen pár dní před zveřejněním výsledků dobrovolného korespondenčního referenda. A proto se pár po sedmnácti letech, den po legalizaci stejnopohlavních svazků v zemi, minutu po půlnoci, zasnoubil.
Cas je matkou tří dětí, které má z předchozího manželství. Vdala se v šestnácti a podle svých slov i proto, že nevěřila, že bude moct někdy veřejně říct, že je lesba. Podle Heather je manželství naplněním jejich dlouholetého vztahu a současně bude mít možnost žít po Casině odchodu dále jako její žena.
Řadu lidí příběh tohoto páru dojal, a jemu se tak dostalo velké podpory. Bylo to právě centrum pro léčbu rakoviny, které navrhlo, že by Cas s Heather měly usilovat o co nejrychlejší svatbu. Byla to také tato nemocnice, kde se obřad odehrával. Dodavatelé občerstvení i služeb se rozhodli zorganizovat svatbu zdarma. „Je nám ctí, že můžeme svatbu Cas a Heather takto podpořit,“ uvedl ředitel centra Dale Fisher.
Pár požádal svatebčany, aby namísto svatebních darů poslali příspěvky na účet centra, které o pacienty s rakovinovým onemocněním pečuje. A velkorysé příspěvky na sebe nenechaly dlouho čekat. Premiér australského státu Victoria Daniel Andrews, který se obřadu zúčastnil, jménem Cas a Heather věnoval ze státní pokladny 50 000 dolarů. A další tisíce dolarů následovaly od drobných dárců a také formou crowdfundingu.
„Dnes odpoledne jsem byl svědkem toho, jak se Cas a Heather držely za ruce a staly se jedním z prvních stejnopohlavních párů legálně oddaných v Austrálii,“ uvedl Andrews. „Obřad byl smutný i krásný zároveň. Protože Cas má rakovinu, která se jí rozšířila do mozku. Pár spolu prožil 17 let. Jejich láska byla vždy skutečná,“ pokračoval. „Ale dnes je to možné. Teď, po zbytek svého života, bude mít Cas možnost nazývat Heather svou ženou. Takto rovnost vypadá ve skutečnosti.“ A dodal, že se snažili s úřady udělat vše pro to, aby svůj oddací list obdržely co nejdříve. „Vaše svatba je dojemným připomenutím všech těch, kteří se legálního uznání své lásky a svazku nedočkali“ řekl.