Naučit se připravovat čaj či espresso pro zákazníky kavárny, umět od nich přijmout objednávku, připravit občerstvení či limonádu, nebo udržovat kavárnu v čistotě. To jsou činnosti, které se nejlépe člověk naučí, až když v nějaké kavárně pracuje. A právě tímto způsobem učí mladé lidi s mentálním postižením všechny potřebné kavárenské dovednosti školitelé Centra Martin.
To vzniklo před lety na základě potřeb žáků speciálního učiliště na pražském Žižkově, které hledalo způsoby, jak zvýšit žákům jejich šanci najít vhodnou práci odpovídající jejich možnostem. „Přes vznik chráněné keramické dílny už byl jen krůček k myšlence založit tréninkové kavárny," vzpomíná Jindra Chaloupková z Centra Martin. Centrum se zaměřuje na vzdělávání a zvyšování pracovní kvalifikace lidí převážně s mentálním postižením. Cílem je naučit je novým dovednostem, zlepšit jejich schopnosti a pomoci jim ideálně najít uplatnění na trhu práce.
„Provozujeme kavárny na dvou místech v Praze (v Karlíne a na Žižkově) a jednu kavárnu v Písku. Klienti se u nás učí vše o provozu kavárny, přípravě nápojů i servisu zákazníkům,“ popisuje provoz kaváren Chaloupková. V praxi je to tak, že každá směna má jednoho stálého zaměstnance z řad zdravotně postižených, který spolupracuje s jedním či maximálně dvěma účastníky tréninkového programu. „Kromě nich je vždy v kavárně asistentka, která vede trénink a dohlíží na to, aby vše klapalo tak, jak má,“ doplňuje.
Dvacet kavárníků ročně
Ročně je Centrum Martin schopné proškolit ve třech kavárnách na dvacet mladých lidí. Hodnocení zpravidla ročního tréninku se koná dvakrát do roka. „Někomu rok stačí, u někoho je třeba zaškolování ještě prodloužit,“ vysvětluje Chaloupková. Po ukončení tréninku se klienti rozhodují, zda si budou hledat uplatnění na trhu práce a v jaké oblasti. „Například z posledních pěti absolventů tréninku si tři našli zaměstnání, jeden dokonce zcela samostatně bez naší pomoci. Dva se rozhodli, že zatím pracovat nechtějí. I s tím je třeba počítat, důvody jsou jak osobní, tak zdravotní,“ shrnuje.
Zájemců o zaškolování v kavárnách má Centrum dost, klienti chodí na doporučení, rodiče a další podporovatelé mladých lidí se sami aktivně zajímají o možnosti, které nabízí. V tomto ohledu je jeho činnost úspěšná. „Musíme však také hledět na to, aby kavárny prosperovaly ekonomicky. To znamená získat stálé zákazníky, pořádat speciální akce. Zároveň chceme poskytovat nadále kvalitní trénink. Vyvážit dobře tyto dvě oblasti je asi na naší činnosti to nejtěžší,“ vysvětluje Chaloupková. Ostatně řada zákazníků ví, v jaké kavárně si právě dává svoji oblíbenou kávu. Jen občas je třeba některým zákazníkům vysvětlit, kdo je obsluhuje a že prvořadým úkolem je udělat dobrou kávu, nikoliv trhat časové rekordy v její přípravě.
Káva z vlastní pražírny
Kvalitní káva je další z pilířů tří tréninkových kaváren Centra Martin. Kromě dalších aktivit totiž spadá pod činnost centra i vlastní pražírna. Ta má asi deset stálých zaměstnanců z řad zdravotně postižených a našli byste ji v jihočeských Drahonicích. „V současnosti rozšiřuje pražírna činnost a připravuje se nově i další sortiment pochutin pro pražské kavárny,“ uzavírá Jindra Chaloupková.
Foto: Archiv Centra Martin