Cesta za snem: Při pádu na lyžích ochrnul. Dnes plní sny druhým

Obrázek: cesta-za-snem-small

Před deseti lety si dnes 52letý Heřman Volf při nešťastném pádu na lyžích poranil míchu a ochrnul od pasu dolů. Během vteřiny se mu tak změnil celý život. Díky podpoře rodiny a kamarádů se však vrátil do běžného života, do zaměstnání i k aktivnímu sportu. Dnes vymýšlí projekty, které inspirují lidi napříč hendikepy a dokáží strhnout i zdravé. Je současně zakladatelem a předsedou sdružení Cesta za snem. Za mimořádný přínos k integraci osob se zdravotním postižením byl oceněn Křišťálovým kamínkem, Cenou Vládního výboru ČR pro zdravotně postižené občany i Cenou MOSTY Národní rady osob se zdravotním postižením.

Cesta za snem si dala za cíl prostřednictvím různorodých aktivit propojovat svět hendikepovaných se světem zdravých lidí a šířit myšlenku, že život s hendikepem nekončí a nikdy není pozdě začít si plnit své sny. Snaží se motivovat k aktivnímu a plnohodnotnému životu v jednom týmu, bez předsudků. “Cesta za snem je dravá, akční a kreativní skupina lidí. Naším cílem je vytvářet projekty, které tu nejsou, a přesvědčit veřejnost, že by tu být měly. Na začátku toho všeho stál závazek - pomoci alespoň jednomu člověku změnit život k lepšímu. Jsme přesvědčeni, že se nám to povedlo mnohonásobně překonat. Děkujeme všem, kdo nás doprovází v naší společné cestě za snem. Je nám ctí – jedeme v tom všichni!” říká o projektu pro HateFree Culture jednatel Cesty za snem Tomáš Pchálek.

cestazasnem3

Cesta za sny našich dětí

Před několika lety se uskutečnily čtyři velké cesty Heřmana Volfa na handbiku – kole s ručním pohonem, po Evropě. První cesta vedla z Prahy do Paříže, druhá napříč Československem, třetí měla za cíl setkání s papežem ve Vatikánu a poslední byla 2076 km dlouhá výprava na sever, pod vrchol hory Gaustatoppen v jižním Norsku. Pomocí těchto cest sdružení realizovalo finanční sbírky pro 22 hendikepovaných dětí z celé ČR. V režii českého režiséra a producenta Miloslava Doležala vznikl dokument Cesta za sny našich dětí. Na filmu pracovala více než 14 měsíců parta nadšenců a díky projektu se podařilo najít sponzory a splnit dětské sny v hodnotě 600 tisíc korun. Do dnešního dne Cesta za snem produkovala osm dokumentárních filmů určených pro vysílání České televize.

cestazasnem2

V Mostě se splnil sen nevidomému Ondrovi

První aprílový den zorganizovala Cesta za snem unikátní akci na mosteckém autodromu, která si klade za cíl zvýšit bezpečnost a informovanost na silnicích. Na jejich výzvu zareagovaly stovky hendikepovaných řidičů z celé republiky. Sedmdesát vybraných se sešlo na závodním okruhu Most. Účastníky, většinou řídící pouze rukama, čekal jedinečný program zahrnující školu smyku, jízdy v terénu, motokáry, čtyřkolky, elektromobily nebo elektro buginy na závodním okruhu. Jedním z vybraných byl také sedmadvacetiletý nevidomý Ondra Kodet. Ačkoli sám řídit nemůže, projekt s názvem „Řídíme to všichni!“ si užil naplno. S kamarády prošel kurzem bezpečné jízdy, svezl se na závodním okruhu, na čtyřkolkách i offroad trati.

Účast na kontrolované jízdě ve smyku se ale musela losovat a vyzkoušet ji na vlastní kůži mohlo pouze deset šťastlivců. „Tohle byl můj sen,“ ohlíží se za sobotní akcí Ondřej. „Mezi deset vybraných jsem se ale losem nedostal. Když jsem poslouchal, jak se kolem prohání speciálně upravené auto, motor vytočený na maximum, kvílení gum, řekl jsem si, že se nevzdám.“ Ondrovo nadšení a touha vyzkoušet si driftování s profesionálním řidičem se nesla mezi lidmi až ke generálnímu řediteli Autodromu Most Jiřímu Voloveckému. „Bylo to úžasné,“ popsal Ondřej pro server Profairplay, „pan ředitel za mnou přišel s tím, že samozřejmě musím jet a jelikož bylo objednáno jen deset jízd, jedenáctou pro mne zaplatil ze svého.“

Organizátoři věří, že se jim podaří nejen poukázat na problematiku krizových situací za volantem, ale také představit široké možnosti aktivit a zábavy na kolech, které lze vykonávat i s těžkým postižením. „Už jsme lidi na vozíku, nevidomé, amputáře nebo jinak hendikepované vzali létat, lyžovat, běžkovat, plavat, závodit na vodě, na kolech, střílet, zápasit. Sednout si za volant je tak další ze střípků mozaiky našeho dlouhodobého snažení trávit čas aktivně, společně a bavit se bez bariér a předsudků,“ shrnul předseda Cesty za snem Heřman Volf.

cestazasnem4

Perem se s tím všichni

Novým počinem sdružení je projekt Perem se s tím všichni, v rámci něhož se lidé s hendikepem učí, jak se vyhnout potenciálně nebezpečným situacím a případně se i bránit pomocí bojového umění Krav Maga. “Osobně sice zkušenost, že by mě někdo napadl, nemám, ale chci na to být připravený, protože jak se říká, štěstí přeje připraveným,” říká pro Pražský deník Heřman Volf.

cestazasnem6

Aktivní zážitky pro všechny

Cesta za sny každoročně organizuje unikátní cyklistický závod Metrostav handy cyklo maraton. Ten sestává ze 111 hodin dlouhého nonstop cyklo maratonu, kterého se účastní čtyřčlenné nebo osmičlenné smíšené týmy, napříč Českem s výjezdem za hranice na 2222 kilometrů dlouhé trati. Jde o první závod svého druhu s aktivním zapojením amatérských i profesionálních hendikepovaných sportovců do smíšených týmů spolu se zdravými. Spolek pořádá také Zážitkové víkendy v přírodě, na kterých si hendikepovaní mohou vyzkoušet různé outdoorové aktivity a navázat nová přátelství. Zdraví lidé zase mohou spolupracovat a chápat potřeby lidí s hendikepem. Cesta za sny se také pravidelně zaměřuje na motivační besedy v rehabilitačních ústavech, speciálních školách, psychiatrických léčebnách nebo integračních centrech. Vytváří také krátká videa “Jedeme v tom spolu” se zajímavými osobnostmi, které překonaly nepřízeň osudu a nenechaly se zlomit.

“Někdy s oblibou říkáme, že nemáme integrační akce rádi. Mnozí se zarazí a koukají na nás jako na blázny. Nicméně pokud se obecně za integrační projekt považuje akce konaná pro určité skupiny lidí - například pro vozíčkáře, neslyšící, nevidomé, ženy nebo seniory - potom toto pro nás prostě integrace není,“ vysvětluje Tomáš Pchálek. „Rozhodli jsme se tedy hned od počátku, a dále tuto myšlenku rozvíjíme, organizovat akce pro všechny. Jak pro hendikepované, tak pro širokou veřejnost. Pro všechny osoby se zdravotním postižením bez rozdílů. Pro muže i pro ženy. Pro amatéry i profíky. Pro mladé, starší i pokročilé. Naše projekty tak spojují téměř všechny zástupce společnosti, ve které žijeme. Toto je podle nás opravdová integrace,” uzavírá.

cestazasnem1

Foto: FB Cesty za sny