Chesea Haley je 27letá učitelka a adoptivní matka dvou chlapců. To, jak se k jejich osvojení dostala, však není klasický příběh. Starší z nich, tehdy 12letý Jerome, byl totiž jejím žákem. A byl to právě on, kvůli jehož chování ve třídě zvažovala, že s prací učitelky skončí. „V některých chvílích bylo jeho chování tak špatné, že jsem si říkala, že už to nedávám, že už prostě nemůžu být učitelka,“ vzpomíná. Později však zjistila, že se tak chová z důvodu prostředí, ze kterého pochází. Postupně s chlapcem navázala jako jediná z učitelů silnější pouto. On sám i jeho matka jí proto navrhli, aby si ho i s ročním bráškou Jacem osvojila. Oba chlapci jsou dnes úspěšní a Chelsea říká, že by neměnila. „Vždycky jsem věděla, že chci být matkou. A nikdy bych to za nic nevyměnila,“ přiznává.
Chelsea začala v roce 2013 spolupracovat s americkou organizací Teach For America, která se zaměřuje na podporu škol, kam docházejí děti z chudých rodin. Tehdy také ve třídě školy v Batone Rouge v Louisianě potkala Jeroma Robinsona, který byl už několikrát pro své chování ze školy dočasně vyloučen. To, že bude pracovat s dětmi, které se chovají tímto způsobem, podle svých slov začínající učitelka nečekala. Nevěděla si s ním rady, protože vyučování bojkotoval a vyrušoval. A tak chtěla skončit.
Postupně se však mezi ní a Jeromem vytvořilo pouto. Ostatní učitelé ho posílali k ní do třídy, pokud bylo potřeba, aby napsal test nebo si udělal úkoly. Ona jediná ho byla schopna zklidnit. Po dvou letech, kdy měla ve škole její mise skončit, ji ředitel požádal, zda by nemohla zůstat ještě jeden rok – kvůli Jeromovi.
Jerome pochází z velmi chudých poměrů. V té době žil se svým ročním bratrem spolu s matkou u prarodičů. Ta se v té době vyrovnávala navíc se smrtí dvou blízkých lidí – svého manžela a dcery. „Byla to kombinace tragédií a sociální situace, ve které se pohybujete, když žijete v chudobě,“ uvedla Chelsea pro americkou televizi CNN. Rodina se tak neustále stěhovala, což byl další z faktorů, který neměl na oba chlapce dobrý vliv.
Vůle Boží?
Chelsea si vzpomíná, že se jí jednou v noci, kdy si svou práci na škole v Batone Rouge prodloužila, zdál sen. V něm k ní prý promluvil Bůh a požádal ji, aby se stala Jeromovou matkou. Tomu se pak prý vysmála, ale jen do té doby, než přišla do školy. Seděla vedle Jeroma, který psal test. „Prostě se mě pak zeptal, jestli by nemohl žít se mnou,“ vzpomíná Chelsea. „A já jsem mu řekla, že to cítím podobně.“ Mladá učitelka se proto domluvila na společné večeři s jeho matkou a nejmladším synem Jacem. Tam předestřela fakt, že se po třetím roce svého angažmá ve škole plánuje vrátit do rodné Georgie. „Však se můžete vrátit,“ řekla jí Jeromova matka. „Ale přála bych si, abyste vzala Jeroma a Jace s sebou.“
V prosinci 2015 vyplnila Chelsea žádost o Jeromovo osvojení, následovalo to stejné v případě Jace. Vybrala své peníze spořené na důchod a za ně pořídila domek na předměstí Atlanty. Nové prostředí podle všeho chlapcům svědčí. Prospěch Jeroma, kterému je dnes čtrnáct let, se znatelně zlepšil a nebyl od té doby vyloučen ani jednou. „On dříve prostě projel všechny předměty a bylo mu to jedno. Teď se už dvě čtvrtletí drží mezi osmáky s nejlepšími výsledky,“ říká Chelsea.
Senzace a podpora
Její příběh se po tom, co o něm odvysílala reportáž americká televize CNN, stal v USA senzací a inspirací. Lidé Chelsea píší podpůrné zprávy a nadšeně komentují společné fotky s rozzářenými syny na jejím facebookovém profilu. Dokonce vznikla crowdfundingová sbírka na pokrytí nákladů na vzdělání obou chlapců, kde se dosud sešlo přes 200 tisíc korun. „Jsem úplně zaskočená všemi těmi milými a podpůrnými zprávami, které dostávám od chvíle, kdy se náš příběh začal virálně šířit. Chodí mi nabídky podpory z celého světa, které mají zajistit vzdělání pro Jeroma a Jace,“ uvedla před pár dny na svém Facebooku. „Chtěla bych ještě jednou moc poděkovat všem za podporu a láskyplná slova pro naši rodinu. Chlapci i já si toho moc vážíme a naše úsměvy jen tak nezmizí,“ uzavírá jeden ze svých posledních postů.
Foto: FB Chelsea Haley