Američanka zachránila život více než 100 bezdomovcům před krutými mrazy. Ubytovala je v hotelu

Obrázek: candice-payne-small

Poslední dny přinesly do Spojených států extrémní mrazy. Od konce ledna se některé státy potýkají s více než 40stupňovým mrazem. Ve městě International Falls ve státě Minnesota meteorologové naměřili dokonce -48°C.  Stovky škol ruší vyučování, pošta v nejhůře postižených místech nedoručovala zásilky a kolabovala doprava. Například v Chicagu bylo chladněji než na severním a jižním pólu. A právě v tomto východoamerickém městě zaplatila Candice Payne 60 hotelových pokojů pro více než stovku lidí bez domova.

„Bylo padesát stupňů pod nulou a věděla jsem, že budou spát na ledě. Tak jsem musela něco udělat,“ uvedla pro NY Times Candice, 34letá makléřka, která kontaktovala hotely v okolí a na středeční noc našla 30 volných pokojů a zarezervovala je. Každý za 70 dolarů. Hledání vhodného ubytování však nebylo tak snadné, jak by se mohlo zdát. „ Nikdo je nechtěl. Až teprve hotel Amber Inn, kde byli tak hodní, že mě nechali zarezervovat pokoje,“ prozrazuje Candice v rozhovoru pro Today.

Na svém instagramovém účtu sdílela výzvu, skrze kterou sháněla další ochotné obyvatele, kteří by mohli lidi bez domova do rezervovaných pokojů dopravit. „Za pomoc vám zaplatím!“ stálo na konci výzvy. Zanedlouho měla k dispozici auta i s řidiči. „Potkali jsme se ve stanovém městečku, kde mají lidé bez domova své stany a žijí vedle dálnice. To není žádné tajemství, lidé bez domova tam žijí roky,“ vysvětlila Candice Payne. A tak začali svážet do hotelu první nocležníky.

Jak však vysvětlila, nebylo v některých případech snadné ani to, přimět „přátele“, jak lidem bez domova Candice říká, opustit svůj stan a vzít je do hotelu. Měli strach, že během pobytu v Amber Inn přijdou i o to málo, co mají. „Spousta mužů říkalo ženám, ať jdou do hotelu a oni zůstanou ve stanovém městečku a budou hlídat věci,“ vysvětlovala. Nabídla jim však, že pokud by skutečně o něco přišli, věci jim pořídí nové. „Prosila jsem je, ať jdou se mnou. V té chvíli bylo -25°C,“ dodává.

Mezi lidmi bez střechy nad hlavou potkala Candice mimo jiné i dvě těhotné ženy a pětičlennou rodinu. „Museli jsme ubytovat všechny. Bylo to neskutečné. Byli tak vděční. Nemohli se dočkat, až se vykoupou a lehnou si do postele,“ popsala pro NY Times silné okamžiky.

Na účtě jí mezitím přibývaly finanční dary. Těch se nakonec sešlo tolik, že z původně plánovaných 30 pokojů bylo 60 a z jedné noci pět. Ze zbylých peněz pořídila Candice toaletní potřeby, jídlo, vitamíny pro těhotné, tělová mléka, deodoranty a také svačiny a balíčky, aby se hosté cítili dobře. Restaurace dokonce darovaly podnosy s jídlem. „Další lidé se inspirovali Candicinou pomocí, volali a objednávali další pokoje,“ vylíčila záplavu pomoci a solidarity Robyn Smith, manažerka hotelu Amber Inn. Ta dokonce snížila cenu za pokoj, aby jich lidé mohli objednat ještě víc.

Candice Payne neinspirovala pouze lidi v okolí, její pomoc a možná i záchrana řady lidských životů velmi zapůsobila také na J. B. Pritzkera, guvernéra státu Illinois, který jí osobně volal, aby jí poděkoval. „Řekl, že to bylo to nejlaskavější gesto, které za poslední dobu viděl,“ prozradila Candice.

„Jsem normální člověk. Vypadá to, že tohle všechno udělal bohatý člověk, ale já jsem jen malá černoška z jihu. Byla to jen dočasná pomoc, ale přimělo mě to uvažovat o trvalejším řešení,“ svěřila se Candice. Myslela jsem si, že se něčeho takového nedá dosáhnout. Ale to, co se stalo, mě přesvědčilo, že dá. Společně to můžeme zvládnout,“ uzavírá Candice Payne.

Foto: FB Candice Payne