5 nejbizarnějších hoaxů roku 2017

Obrázek: 5hoaxux2017-small

Rok 2017 je skoro za námi a s ním i 30 hoaxů a manipulací, které jsme pro vás letos ověřili. Podívejte se na výběr pěti, které podle nás byly nejbizarnější.

1. Romové nemusí v obchodech platit za máslo

Máslo. Jedno z horkých témat uplynulého roku. Mohou ho Romové získat zadarmo? „Byl jsem v obchodě koupit dětem gothaj a tavený sýr atd. Přede mnou byla menšina, vybrali si máslo a pak vytáhli papír ze sociálky ... prodavačka ho potvrdila a odešli. Ptal jsem se, co to bylo a ona mi sdělila, že jsou sociálně slabí, tak jim stát platí máslo,” uvádí zpráva, která se na sociálních sítích rozšířila v září. Ta vznikla jako žert, stovky lidí však ironii nepochopily a sdílely zcela vážně.

5hoaxux2017 1

Původní vtip byl parafrází zprávy, která se v podobném znění šířila již v roce 2011, a týkala se léků, které měli údajně Romové získávat zdarma.

2. Farmář prodával ovce jako sexuální otrokyně pro Islámský stát

Islámský stát byl v letošním roce na mnoha územích poražen. Celý rok bylo téma v hledáčku médií a šířilo se mnoho informací o probíhajících bojích. Jednou z nich byla i zpráva o novozélandském farmáři, který byl zatčen za prodej ovcí jako sexuálních otrokyň pro ISIS. 52letý farmář Allan Seymour měl údajně poslat více než 20 tisíc ovcí do Sýrie. Jeho činnost dlouhodobě vyšetřovaly organizace CIA a MI6 a mluvčí novozélandského ministerstva obrany údajně potvrdila, že ovce nebyly využívány na jídlo, ale k sexuálnímu uspokojení bojovníků IS.

5hoaxux2017 2

Web World News Daily Report, na kterém článek vyšel, je webem satirickým, zprávy na něm zveřejněné se tedy nezakládají na pravdě.

3. EU sebere vaše domy a dá je uprchlíkům

Evropská unie, Brexit, Czexit. Problematika v uplynulém roce probíraná ze všech stran, která se také dočkala hoaxů a manipulací. Jedním z hoaxů je zpráva, že k 1. 1. 2017 přijdete o svoje domy a pozemky ve prospěch Evropské unie cestou zvykového práva, pokud neuplatníte vůči nim svá práva na katastrálním úřadě. Ředitelka kanceláře předsedy Českého úřadu zeměměřického a katastrálního Mgr. Jarmila Daňková potvrdila, že se jedná pouze o poplašnou zprávu.

5hoaxux2017 3

4. Seznamte se s 11letým Hansem z Afghánistánu

„Toto nám běhá po Europe a my s tým nic neděláme..” napsal na Facebooku uživatel David k fotografii padělku karty rakouského Federálního úřadu pro cizince a žadatele o azyl, která se během roku šířila na sociálních sítích. „To vůbec není vtipné! Toho ouřadu a toho Afghánce zbičovat a pověsit!” přidává se další z uživatelů. Fotografie vyvolala rozruch, protože se šířila s informací, že jde o identifikační kartu ‘jedenáctiletého’ chlapce Hanse Einmanna z Afghánistánu. Na kartě totiž najdeme informaci o datu narození, které má být 1. 1. 2005. Snímek však zachycuje dospělého muže.

5hoaxux2017 4

Fotografie ve skutečnosti zachycuje vzor některého z průkazů Federálního úřadu pro cizince a žadatele o azyl. Vzorový průkaz má číslo 123456789-001 a je na jméno Einmann, což v překladu znamená ‘muž’ případně ‘nějaký muž’. Na vzorové kartě je navíc vložená fotografie mafiána Habiba Istalifa, který byl dle afghánských médií popraven v roce 2014 v Kábulu. O pravou kartu některého z cizinců či žadatelů o azyl se nejedná.

5. Německý soud uznal zapálení synagogy jako přiměřený akt nesouhlasu

Co může způsobit jedno slovíčko, ukázala manipulace s rozsudkem soudu v Německu. V červenci roku 2014 tři muži zaútočili na synagogu v německém městě Wuppertal molotovovými koktejly a zapálili ji. Rozsudek soudu byl v některých českých médiích prezentován tak, že soud uznal, že se jednalo o „přiměřený akt nesouhlasu“ či o „přiměřenou kritiku politiky Izraele“ a vyvolal tedy velký rozruch.

5hoaxux2017 5

Soud opravdu rozhodl, že se ze strany pachatelů jednalo o kritiku Izraele a snahu upozornit na konflikt v Gaze, v rozsudku se však slovo „přiměřený“ vůbec neobjevuje.

Úvodní foto: Pixabay