Muslimové neodsuzují terorismus? Studentka dokazuje opak

Obrázek: hashmi-small

Devatenáctiletá indicko-americká muslimská studentka a spisovatelka Heraa Hashmi vytvořila více než sedmisetstránkový seznam příkladů, kdy muslimové odsoudili násilí a nenávist páchanou samotnými muslimy. Jak pro HFC uvedla, zareagovala tak na svého spolužáka, který tvrdil opak.

„Seznam jsem se rozhodla vytvořit z několika důvodů, které se postupně navršily. K muslimům se přistupuje podle jiných měřítek – očekává se od nich, že budou nést zodpovědnost za činy několika jednotlivců. Poslední kapkou byl moment, když se na mě nedávno obrátil můj spolužák. Říkal, že pokud je islám skutečně mírumilovným náboženstvím, proč se muslimové od násilí páchaného teroristy nedistancují?“ popisuje pro HFC své pohnutky Heraa z města Boulder v Coloradu. „Odpověděla jsem mu, že samozřejmě takové odsudky existují, ale nevěřil mi.“

Jak Heraa dále uvádí, rozhodla se proto sednout k počítači a seznam některých takových prohlášení vytvořit. Nakonec čítá více než 5.000 příkladů. Nesepsala je prý pouze pro svého spolužáka, ale také pro organizace i občany. „Snažím se tím poukázat na fakt, že pokládat nám muslimům takovou otázku, je prostě hloupé. Ale teď tu je seznam, díky kterému se od této základní otázky můžeme posunout dál a zamýšlet se nad tím, jak ten problém skutečně řešit,“ doplňuje.

hashmi tweet

Vytvořený seznam zveřejnila na Twitteru a jeho dopad ji zaskočil. Doposud má přes 25.000 lajků a více než 12.000 sdílení. Seznamu si všimli také dva Herayini sledující a překlopili jej do webové podoby, ve které se dá snadno vyhledávat. Je dostupný na stránce Muslimscondemn.com. „Byla jsem zaskočena záplavou pozitivních reakcí,“ popisuje pro HFC dojatá Heraa. „Jsem všem velmi vděčná. I kdyby byl seznam prospěšný pro jednoho člověka, měla celá ta práce smysl,“ uzavírá.

Útoky islamistů odsuzují také muslimové v Česku

Odsuzování útoků teroristů a násilí páchaného některými muslimy se však neobjevuje jen v zahraničí. V poslední době se našla řada muslimů také v Česku, kteří proti takovým činům veřejně vystupují.

První výraznější aktivitou tohoto druhu byla kampaň třicítky muslimů žijících v České republice s názvem Ne naším jménem, ve které reagovali na útok na redakci Charlie Hebdo.

Někteří muslimové se také dlouhodobě snaží o hledání mostů a nacházení porozumění mezi rozličnými skupinami lidí. Těmi jsou například lidé kolem modlitebny nedaleko pražské Palmovky. Zde se letos v dubnu odehrála úspěšná akce Oběd v mešitě, které se zúčastnilo několik stovek návštěvníků nejrůznějších náboženských vyznání. Společně pak muslimové, židé, křesťané i ateisté vypustili na znamení míru bíle holubice.

V neposlední řadě letos v srpnu zareagovalo několik desítek muslimů na vraždu francouzského kněze Jacquese Hamela přímo v prostorách kostela ve městě Rouen. Zúčastnili se katolické mše v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad, kde se spolu s dalšími věřícími za zavražděného kněze pomodlili a následně vytvořili pomyslný lidský řetěz před budovou svatostánku.

Foto: Archiv Harey Hashmi