Analýza: Homoklády, musulmani a tmavočeši online

Obrázek: brokolice-small

Romové, muslimové, homosexuálové, cikáni, homoklády, tmavočeši a musulmani. Témata, která s oblibou na internetu diskutujeme a pojmy, které rádi používáme. Většinou ne právě vybíravým způsobem, často s nenávistí a odporem. Jsme na internetu často pod rouškou anonymity snášenliví nebo spíše naopak? Rozhodli jsme se to začít měřit a zjistili tak například, že nárůst odporu k muslimům zvýšil také nesnášenlivost vůči Romům a homosexuálům.

Buzz volume neboli objem komunikace

Pro měření nenávisti na českém internetu jsme pro porovnání zvolili tři témata - Romové, muslimové a homosexuálové. Objem komunikace (buzzu) se v období 1. prosince 2014 až 10. ledna 2015 u sledovaných témat pohyboval v řádu tisíců příspěvků. Počátek ledna byl navíc obdobím, kdy se výrazně navýšil její objem. V prosinci 2014 činil celkem 25 922 příspěvků, ale již v první dekádě ledna (od 1. do 10. ledna) se jednalo o 90 477 příspěvků, z toho víc než dvě třetiny tvořily zmínky na téma muslimů a islámu.

Z obrázku níže je patrné, že skladba témat se v lednu 2015 výrazně proměnila po teroristickém útoku na pařížský humoristický časopis. Dosud dominantní téma Romové bylo v lednu radikálně vystřídáno tématem muslimové. Vzestup tohoto tématu se však neodehrával z nuly, už v prosinci byl objem související komunikace podstatně vyšší než např. u tématu homosexuálů.Graf1Obr. č. 1: Objem komunikace sledovaných skupin v období prosinec a leden (1. – 10. ledna) 

Proměny veřejné nálady

Pařížské události kolem teroristického útoku v redakci Charlie Hebdo výrazně ovlivnily veřejný diskurz na tuzemském webu a sociálních sítích. Níže uvádíme několik srovnání z frekvenční analýzy vybraných témat a pojmů za poslední dva týdny minulého a první dva týdny letošního roku.Graf2
Obr. č. 2: Srovnání zastoupení klíčových slov muslim, Rom, Žid, křesťan, gay a lesba 

Debata o muslimech vzrostla více než desetinásobně a výrazně zastřela tradiční takzvanou romskou problematiku. Ta navíc zaznamenala téměř patnáctiprocentní propad. Zároveň v novém roce výrazně vzrostl počet diskuzí na téma židovství a křesťanství, jež paradoxně předčily počet těchto diskuzí z času Vánoc. Jinými slovy, teroristická akce dokázala zvýšit náš zájem o náboženská témata mnohem víc než největší křesťanské svátky.graf3
Obr. č. 3: Srovnání zastoupení klíčových slov souvisejících s islámem

Nárůst veřejné debaty kolem světa muslimů a islámu vehementně narostl, což je patrné z uvedeného grafu. Nárůst samozřejmě nebyl způsoben pozitivním zájmem o tento segment.

Graf4
Obr. č. 4: Srovnání zastoupení klíčových slov cizinci, přistěhovalci, imigrant

Od nového roku se začínáme více bát cizinců a přistěhovalců. V diskuzích se často oháníme tím, že tyto skupiny nám berou práci, skutečnost je ale taková, že o práce vykonávané přistěhovalci mají Češi pramalý nebo zcela nulový zájem.Graf5
Obr. č. 5: Srovnání zastoupení klíčových slov terorista, národ, fašista, fanatik, segregace 

Terorismus se bezesporu stává ožehavým tématem současného světa, Česko nevyjímaje. Je otázkou, kam až snahy o potírání terorismu mohou dojít. Budeme nastupovat do hromadné dopravy přes bezpečnostní rámy jako při odbavování na letištích? O podobné otázky není na sociálních sítích nouze.

Nálady kolem sledovaných skupin

Kategorie sentiment určuje nálady přispěvatelů na internetu ke konkrétním tématům. Dvě porovnávaná období na obr. č. 9 jsou časově determinována od začátku prosince až do 5. ledna a zvlášť od 6. do 10. ledna, tj. mezníkem je zde již zmiňovaný útok v Paříži, jež měl výrazný dopad na sentiment směrem k muslimům. Jeho silně negativní náboj u tuzemského publika poprvé předčil negativitu vůči romské komunitě. Zároveň tento incident způsobil zvýšení negativních nálad vůči všem třem sledovaným skupinám: Romové (nárůst z 65 na 70 %), homosexuálové (nárůst z 45 na 50 %), muslimové (nárůst z 50 na 80 %).graf6Obr. č. 6: Zastoupení sledovaných témat podle sentimentu v období 1. prosince 2014 – 5. ledna 2015 a v období 6. – 10. ledna 2015 (NEG=negativní, NEUT=neutrální, POZ=pozitivní)

Dramatické zvýšení negativních příspěvků za oblast muslimské problematiky způsobil jednak přesun sentimentu od přispěvatelů s dosud neutrálně laděnými komentáři, druhak nárůstem počtu negativních komentářů od autorů, kteří se k této problematice původně nevyjadřovali.

Z uvedeného grafu je rovněž zřejmé, že vlna nenávisti vůči jedné skupině dala volný průchod i dalším vlnám odporu - v našem případě vůči Romům a homosexuálům. Ukazuje se, že spontánní navýšení nenávisti vůči určité skupině obyvatel vyvolává ve společnosti obecný nárůst zlovůle vůči ostatním kritickým subjektům i jevům. O to uvážlivěji by na tyto skutečnosti měli reagovat zdejší politici a další celebrity, jednoduše ti, kterým je v médiích dopřáváno nejvíce pozornosti.

A jak tomu vlastně bylo s tím nárůstem nenávisti na netu? Objevilo se více nových hejtrů  – anebo to byli stále ti samí, pouze mnohem aktivnější? Obojí. Někdy ti samí autoři hejtují různé skupiny zároveň, někdy se zase vymezují, že určitou skupinu nemají rádi a jinou naopak ano - nebo že jim nevadí. Co se týče influencerů, evangelistů určitého postoje a názoru, tak ti se už zaštiťují jistým politickým narativem a spíš si drží to své téma a do dalších se tolik nepouští. Ale evidentně nejde o zcela jasné pravidlo, např. senátor Doubrava přešel plynule od protiromských výroků k anti-islamismu, podobně Parlamentní listy rovněž rády otisknou kdejaký hejt. Ale je dobré si všimnout, že kromě lidového hejtu tu jsou organizované skupiny, jež se na hejty zaměřují cíleně a dokonce jim k tomu nezřídka slouží více či méně úspěšné politické strany.

Kde se mluví a kdo mluví

Kromě objemu komunikace a jejích trendů v čase se stojí za to podívat, kde komunikace na webu probíhá a kdo ji vytváří. Na obrázcích č. 15 (období prosinec 2014) a č. 16 (období 1. – 15. leden 2015) jsou uvedeny hlavní internetové domény, na kterých se vyskytlo nejvíce příspěvků za všechna sledovaná témata.

V případě diskuzí o tématu Romové je patrné, že velká většina jich vznikla ve specifickém diskuzním prostředí Lide.cz, kde diskuze probíhají v tematických diskuzních místnostech, svým důrazem na real-time komunikaci a obtížným prohledáváním historie komunikace jsou více blízké chatům. Bližším seznámením se s diskuzemi vznikajícími na Lide.cz můžeme říci, že se zde nacházejí populární diskuze věnované seznamování a povídání mezi Romy, těchto diskuzí se často účastní i protiromsky zaměření diskutující, čímž se dále navyšuje objem této komunikace. Objem příspěvků vznikajících na webu Lide.cz neodpovídá důležitosti tohoto webu pro celkovou náladu v české společnosti, což je potvrzeno i tím, že zde v lednu nedošlo k výraznému navýšení objemu diskuzí o tématu muslimové.Graf7Obr. č. 7: Objem komunikace o sledovaných tématech podle nejčastěji zastoupených internetových domén – období prosinec 2014

 

Graf8

Obr. č. 8: Objem komunikace o sledovaných tématech podle nejčastěji zastoupených internetových domén – období  1. – 15. leden 2015 

Pošli to dál

Nárůst nenávisti na tuzemském webu jsme začali měřit v období, kdy celosvětově došlo k obrovskému nárůstu (nejenom internetové) nenávisti vůči určitým skupinám obyvatel. To do značné míry zkresluje a nadsazuje naměřené výsledky. Počkejme si na další měřená období. Nicméně i ze získaných dat v tomto prvním kole lze učinit několik závěrů. Přes spravedlivé rozhořčení proti nelidsky krutému teroristickému činu došlo posléze k zobecnění na celá společenství obyvatel, komunity a národnosti, jež neměly s tímto aktem vůbec nic společného. Opět se potvrzuje, jak může být nenávist slepá a rovněž i velmi hloupá. Někdy zcela spontánně, jindy naprosto účelově, cíleně a organizovaně. To následně hraje do karet těm, kteří páchají jiné, často mnohem horší věci, protože zůstávají skrytí a nepoznaní. Velká skupina diskutujících podlehla velmi jednoduchým až primitivním vzorcům chování útočícím na jejich první signální soustavu. Ve sledovaném období se jedna taková provokace objevila kolem fiktivní trojice napadených dívek z Litvínova. Zpráva serveru e-mostecko.cz o třech, Romkami brutálně napadených, dívkách v litvínovském parku z letošního 5. ledna se nepotvrdila. Informoval o tom samotný server 9. ledna zde. Zpráva, kromě serveru mosteckatv.cz nebyla médii dále přebírána ani šířena. Celou kauzu trefně vysvětluje na serveru Romea.cz František Kostlán 12. ledna. Původní zpráva vyvolala pod článkem celkem 293 komentářů a 1,700 sdílení na FB, zatímco její demence však pouhých 35 komentářů a 448 sdílení.