HOAX: “Znásilnění trvá jen 30 vteřin, ale rasismus trvá pořád,” říká Antifa

Obrázek: hoax-antifa-calgary-small

“Znásilnění trvá jen 30 vteřin, ale rasismus trvá POŘÁD.” Toto heslo má být mottem kampaně, která se šíří po sociálních sítích a údajně ji měla vytvořit pobočka organizace Antifa v kanadském Calgary. Heslo se šíří spolu s hastagy #Antifa, #Coexist a #Refugeeswelcome a odkazuje tedy nejen na Antifu, ale i na další skupiny či politické směry. 

antifa

V České republice sdílelo “plakát” politické uskupení Blok proti islamizaci spolu s komentářem, který taktéž odkazuje nejen k Antifě, ale i k dalším skupinám. Blok proti islamizaci v něm uvádí, že antifašisté jsou větším nebezpečím než muslimové z teroristické organizace Islámský stát a že (údajný) rasismus vnímají jako horší skutek než znásilnění: “Antifa Calgary: ‘Znásilnění trvá jen 30 vteřin, ale rasismus trvá POŘÁD.’ Tzv. antifašté jsou větší nebezpečí než muslimové z Islámského státu. Muslimové dobře vědí, že když znásilní nevěřící ženu (či dítě), že tím psychicky poznamenají jeho i jeho blízké. Levičáci, Zelení, Klinikáři a další vítači uprchlíků vidí jako horší skutek ‘RASISMUS’.”

antifa komentare

Původ plakátu sahá do roku 2013, kdy vznikl jako snaha o poškození “Kampaně Brady”, která se zasazovala o regulaci zbraní v USA. Původní plakát obsahoval heslo „Znásilnění trvá 30 sekund, ale vražda je napořád. Zbraně nejsou řešením“ spolu s logem Bradyho kampaně.

antifa puvodní plakat

Tato desinformační kampaň zřejmě inspirovala stánku Daily Reminder, která se soustřeďuje na tvorbu a sdílení memů, komentářů a vtipů o historii a politice. Ta v únoru 2016 zveřejnila plakát “A rape can last 30 seconds but racism last forever” s upozorněním, že se jedná o satiru. Dle informací z komentářů uživatelů sociálních sítí se jedná o původní sdílení plakátu. Ten se však dále začal šířit bez kontextu satiry.

antifa 2

V dubnu 2017 plakát nasdílela facebooková stránka Calgary Antifa. Z ní se pak dále šířil do celého světa i České republiky. Stránka již dnes na Facebooku neexistuje. Podle informací z komentářů na sociálních sítích se jednalo o stránku trollů, která napodobovala oficiální stránky Antify z Calgary. Totéž uvádí i administrátoři oficiální stránky Calgary Anti-Fascist Action, na kterou jsme se obrátili s dotazem.

18261178 254770498330249 1481979226 o

Odpověď oficiální stránky Antify z Calgary

“Plakát vyrobila ‘falešná’ stránka Calgary Antifa, podezříváme členy některých místních skupin bílých nacionalistů a neonacistů, kteří obtěžují naše členy a další lidi, které si spojují s námi.” (“It was made by a ‘fake’ Calgary Antifa page, we suspect members of some of the local white nationalist and Neo nazi groups that have been harassing our members and anyone associated with us.”)

Účelem falešného plakátu je poškodit Antifu, některé politické strany i pomáhající organizace. Plakát byl původně vytvořen jako satirický a je inspirován podobnou desinformační kampaní z roku 2013. Plakát nevytvořila Antifa ani další odkazované skupiny, jedná se tedy o hoax.

Úvodní foto: Flickr