Celosvětový technologický gigant, společnost Apple, oznámila před týdnem své spojení s nejmladší držitelkou Nobelovy ceny, Malálou Yousafzai. Apple plánuje napřímo podporovat Malálinu nadaci, skrz kterou se snaží o zlepšení přístupu dívek z rozvojových zemí ke vzdělání. Poprvé se potkali před pár měsíci v Oxfordu, kde Malála nyní studuje. „Začali jsme si povídat a bylo jasné, že sdílíme velmi podobné hodnoty. Od té chvíle to bylo už jen o tom, co budeme společně dělat, než jestli vůbec,“ uvedl ředitel společnosti Tim Cook. Ten se před nedávnem spolu se slavnou pákistánskou aktivistkou vydal na předměstí libanonského Bejrútu, kde se společně setkávali s dívkami a jejich rodinami. Tam také svou spolupráci oznámili. Jako společný cíl si stanovili minimální počet 100 tisíc dívek ve středoškolských lavicích.
Tim Cook se setkal vloni v říjnu s Malálou v Oxfordu, kde studuje filozofi, ekonomii a politologii. Při vzájemném rozhovoru došli oba k závěru, že mají podobné cíle a představy o roli vzdělání v životě člověka a důležitosti poskytnout co největšímu množství lidí, včetně dívek, které o rovný přístup k němu na mnoha místech planety stále bojují. Podle Malály se oba snažili najít způsoby, jakými využít právě nejnovější technologie v této celosvětové výzvě. Ona sama se stala symbolem útlaku dívek a zamezování jejich přístupu ke vzdělání. Roku 2012 byla pro svůj aktivismus střelena do hlavy členem Tálibánu. Incident přežila a stala se celosvětovým symbolem boje za práva žen a dívek.
Apple se podle svého prohlášení bude podílet na rozvoji technologií, které by měly napomoci nadaci Malala Fund dosáhnout lepších výsledků. Současně má pracovat na rozpracování školních osnov a výzkumu, jehož cílem by měly být změny politiky v tomto odvětví. „Mým snem je, aby si každá dívka mohla vybrat svou vlastní budoucnost,“ uvedla Malála. „Skrz inovace i mecenášství se Apple snaží pomáhat vzdělávat a podporovat lidi po celém světě. Jsem vděčná, že si je Apple vědom hodnoty investic do dívek a přidává se k Malala Fund v boji o zajištění toho, aby se všechny dívky mohly vzdělávat beze strachu,“ dodala.
Očekává se také, že se objem grantů, které Malálina nadace v několika rozvojových zemích rozděluje, díky angažmá Applu zdvojnásobí. Současně jí umožní expandovat také do dalších míst, jako jsou například Indie nebo země Latinské Ameriky. Dosud síť Gulmakai působila v Afghánistánu, Pákistánu, Libanonu, Turecku a Nigérii.
Ředitel světového gigantu popisuje, že investice společnosti do vzdělávání není ničím novým. Vyzdvihuje tak práci zakladatele Steva Jobse. „V učení máme expertízu. Víte, sloužili jsme vzdělávání po čtyřicet let, po celou dobu fungování firmy. Byl to jeden z hlavních bodů, na které se zaměřoval Steve od samého začátku. Takže jsme si vystavěli odbornost v tom, jak mohou naše produkty pomoci ve vzdělávacím prostředí a jak mohou podpořit úspěchy studentů,“ uvedl pro deník The Independent Tim Cook a dodal, že se Apple za svou dlouhou historii zaměřoval jak na školy ve znevýhodněném prostředí, tak těm v prostředí naprosto odlišném. Dostali se podle něj také k řadě organizací, které podporují rovnost žen.
Podle Malály je nyní 130 milionů dívek, které ke vzdělání přístup nemají. Společný projekt Applu a její nadace by se měl snažit toto číslo snížit minimálně o 100 tisíc.
Foto: Apple