Aranžérii provozuje nezisková organizace Společnost „E“, která pomáhá lidem s epilepsií a jejich blízkým už pětadvacet let. Poskytuje jim poradenství a s ním související fakultativní a aktivizační činnost. Mimo to se snaží společnost o tomto onemocnění informovat a bojovat proti stigmatizaci lidí, kteří se s ním potýkají. Na nedostatek informací narazila sama Martina Havlová, současná vedoucí Aranžérie. „O společnosti „E“ jsem se dozvěděla z měsíčníku Aura, který mi z ordinace lékaře přinesla maminka. Uvítala jsem zkušenosti ostatních, co mají také děti nebo blízké trpící epilepsií,“ říká pro Srdcerváče. „V ordinacích se totiž často v rychlosti dozvíte fakta a medikaci, ale na všechno ostatní přicházíte za pochodu. A sami narazíte na různá tabu a strach, protože o epilepsii se zkrátka nemluví,“ popisuje.
Právě Martina Havlová se do aktivit organizace zapojila v roce 2005, kde se po nějaké době začala podílet také na klubových aktivitách, v jejichž rámci učila klienty vyrobit si vlastní květinové dekorace. Ti se postupem času stále zdokonalovali, a tak začal tento kroužek připravovat květiny jako poděkování sponzorům. „Aranžérie jako sociální firma tak v roce 2011 postupně vznikala hlavně z našeho nadšení a velké spokojenosti těch, pro které jsme dekorace vytvářely a kteří nám za výrobky chtěli zaplatit,“ vzpomíná Havlová. „Nešlo o nic cíleného nebo promyšleného,“ doplňuje.
Kdo co zvládne
Původně chtěla dát Aranžérie příležitost všem klientům Společnosti „E“, což se velmi záhy ukázalo jako nereálné, protože pro vázání květin je zapotřebí jistá dávka kreativity, kterou každý člověk neoplývá. Je také zapotřebí stihnout určité množství objednávek denně. Proto dnes chodí denně pomáhat Martině Havlové a další koordinátorce čtveřice žen. Další čtyři spolupracovnice s těžší formou epilepsie pak docházejí jednou týdně a vyrábějí v klidnějším tempu drobné dekorace a dárky. Tým pak doplňují další dva lidé v kanceláři.
To, že má práce s květinami zklidňující vliv, potvrzuje keramička a jedna ze zaměstnankyň Majda Dejlová. „Epilepsie se u mě projevuje silnými bolestmi hlavy a nesoustředěností. Léta jsem si připadala jako hypochondr – nemám záchvaty, nic není vidět, tak si asi něco namlouvám. Také jsem měla za to, že jsem se po dětech z epilepsie vyléčila,“ vypráví. „Setkání s odborníky ze Společnosti „E“ a s holkami tady mi zodpovědělo spoustu otázek. Měním se a mám práci, ve které je mi hezky,“ pokračuje a dodává, že koordinátorky Martina s Marcelou umějí vést lidi, citlivě zadávat úkoly i odhadnout, kdo co zvládne.
Podnik se zaměřuje na široký sortiment výrobků spojených s květinami – například svatební květiny a dekorace. Vytváří ale také výzdoby pro kongresy, na předávání cen, nebo zboží do stánků. Nejhektičtějším obdobím pak jsou Vánoce, letní měsíce z důvodu svateb a Dušičky. Ve dnech největšího náporu pak docházejí pomáhat dobrovolníci.
Poprvé veřejně
Aranžérie se však nevěnuje jen vázání květin a výrobě dekorací. Pořádá také workshopy pro veřejnost nebo zaměstnance různých firem, kde se vedle lektorování vázání květin věnuje také osvětě. Pro zaměstnance je takový kontakt s lidmi velmi důležitý, protože často poprvé mluví veřejně o své nemoci a u toho ukazují, že to není to jediné, co je identifikuje. Uvědomují si, že něco specifického umí. „Hodně nových zákazníků k nám přichází na základě referencí. Těší nás, že jsme vnímáni jako profesionální floristická dílna. To, že tu pracují lidé s epilepsií, je k tomu přidaná hodnota, která mi osobně dává velký smysl,“ uzavírá Havlová.

Článek vznikl ve spolupráci s kampaní Srdcerváči.
Foto: FB Aranžérie