Se začleněním dětí cizinců do škol v Praze pomáhají dvojjazyční asistenti pedagogů

Obrázek: asistenti-meta-small

Celkem na 15 mateřských a základních školách v Praze pracuje sedmnáct dvojjazyčných asistentů pedagoga, kteří pomáhají dětem a žákům s odlišným mateřským jazykem. Usnadňují jim začlenění do českého vzdělávacího systému a pomáhají se zvládnutím češtiny. Zároveň mohou působit i jako prostředníci mezi rodiči a školou. 

Samotná myšlenka dvojjazyčných asistentů vznikla právě na základě úvah o tom, že v České republice žije hodně vzdělaných cizinců, někteří i pedagogického zaměření, kteří nemohou najít adekvátní pracovní uplatnění. A zároveň je v českých školách velký počet dětí a žáků s odlišným mateřským jazykem, jejichž vzdělávání může být někdy problematické a asistent pedagoga je jeden z „nástrojů“, jak situaci zlepšit.

Dokládá to i příběh Svitlany Popovič, která do Česka přišla z Ukrajiny a po překonání jazykové bariéry pomáhá dětem na základní škole. „Nedávno jsme měli takový příběh u nás ve škole, kam přišel chlapeček z Ukrajiny a neuměl ani slovo česky. Bylo to pro něj opravdu náročné. Navíc přišel do druhé třídy, takže děti už byly o kus dál a on neuměl nic. To dítě bylo ztracené. Ke mně ve třídě mluvil hodně potichu, nechtěl, aby děti slyšely, že mluví jinou řečí,“ popisuje Svitlana chlapcovi začátky ve třídě. „Asi po třech měsících naší společné práce bylo krásné pozorovat, jak chlapec úplně rozkvetl,“ svěřuje se Svitlana. Vytvářela pro něj pracovní materiály ve dvou exemplářích. Jeden byl v češtině a druhý v jeho rodném jazyce. I díky tomu se chlapec do třídy výborně začlenil.

asistenti meta 1

Také Daniel Kaiser, ředitel ZŠ, kde Svitlana asistuje, vidí v dvojjazyčných asistentech pedagoga přínos. „Od prvních chvil bylo vidět, že paní Svitlanu práce s dětmi baví, jak je ráda, když jim dokáže pomoct. Nejenže pomáhá dětem handicapovaným, ale pomáhá i dětem s odlišným mateřským jazykem při osvojování češtiny a začleňování do stávajících kolektivů,“ říká Daniel Kaiser a doplňuje, že v poslední době došlo k nárůstu počtu dětí z východoslovanských zemí a pro tyto žáky je velmi důležité pochopit význam českých slov. „Paní Svitlana může tento význam dětem přiblížit právě přes jejich jazyk. Děti jí tak mnohdy vnímají jako pomocnou ruku při překladu a pochopení situace,“ vyzdvihuje její práci.

Asistent pedagoga hraje při vzdělávání dětí a žáků odlišným mateřským jazykem opravdu významnou roli. Může-li být tímto asistentem někdo, kdo mluví stejným jazykem jako tito žáci, může to proces vzdělávání ještě ulehčit. „Dvojjazyčných asistentů pedagoga jsme od roku 2012 proškolili už 49, absolvovali kvalifikační kurz na asistenta pedagoga a byli doškoleni pro práci s žáky s odlišným mateřským jazykem,“ říká ředitelka organizace META Zuzana Vodňanská a doplňuje: „Třcetdva z nich jsme pak platili po dobu jednoho školního roku mzdu na dvou desítkách pražských základních a mateřských školách. Většina z nich se na své pozici osvědčila a ředitelé škol, kde působili, si na jejich další působení zajistili finanční prostředky i po skončení našich projektů.“

asistenti meta 2

Dvojjazyční asistenti jsou běžnou praxí například ve Velké Británii. Fungují jako vícejazyčný zdroj pro učitele nebo pro výuku začátečníků, kterým poskytují velkou podporu. Zapojení dvojjazyčných asistentů se osvědčilo nejen při samotné pedagogické činnosti, ale i při podpoře žáků a potažmo i jejich rodičů v integračním procesu. Rodiče totiž sami překonávají jazykovou bariéru a mohou být zmatení a nechtěně nesplnit požadavky školy.

Podle informací organizace META jsou na všech stupních českých škol cca 2 % cizinců. Přibližně 33 % z nich na mateřských a základních školách potřebuje nějakou míru jazykové podpory, na středních školách pak necelých 8 %. Povinná školní docházka je povinná i pro cizince, jejich přítomnost v základních školách je tedy nevyhnutelná jak pro ně, tak pro pedagogy. „Jedná se o nezanedbatelný počet žáků a jejich vzdělávání není pro učitele bezproblémové. Snažíme se pedagogy v této nelehké úloze prakticky podporovat,“ říká Zuzana Vodňanská a doplňuje: „Vytváříme pro ně metodické a výukové materiály a nabízíme jim kurzy, o které je ze strany škol zájem. V roce 2016 se jich například zúčastnilo 584 pedagogů všech stupňů škol.“

Foto: Klára Horáčková / META