Královská psychiatrická akademie (The Royal College of Psychiatrists), hlavní profesní instituce sdružující psychiatry ve Velké Británii, vydala prohlášení, ve kterém poprvé v historii zaznívá přiznání, že britští psychiatři týrali gaye, lesby a bisexuály pomocí takzvané averzivní terapie.
Profesorka Wendy Burns, prezidentka Královské psychiatrické akademie, vydala prohlášení, ve kterém se vyjádřila k tomu, co bylo po mnohá léta považováno za veřejné tajemství. Pro bojovníky za lidská práva a oběti averzivní terapie, kteří o takovéto uznání usilovali desítky let, je tato zpráva milníkem v historii hnutí za práva LGB lidí.
Stanovisko Královské psychiatrické akademie vyšlo v přímé reakci na rozsáhlý rozhovor s Jeremym Gavinsem, který byl zveřejněn zhruba před měsícem pro BuzzFeed. Jeremy Gavins byl nucen podstoupit averzivní terapii poté, co jeho okolí v roce 1972 zjistilo, že je gay. V jeho osmnácti letech ho psychiatři podrobovali několikahodinovým elektrošokům po dobu šesti měsíců. Cílem averzivní terapie, jež spočívala v tom, že Jeremymu byly ukazovány fotografie mužů, zatímco do jeho těla byl pouštěn elektrický proud, bylo vytvořit v jeho mozku spojení mezi bolestí a mužským tělem. V důsledku těchto neuvěřitelně bolestivých zákroků nebyl Jeremy schopný ani dokončit střední školu, ani nastoupit na univerzitu, kam byl přijat ještě před terapií. Jeremy se v průběhu svého života několikrát pokusil o sebevraždu. Zákroky mu totiž zamezily ve vzdělání, zničily kariéru, duševní zdraví a připravily ho o možnost prožít romantický vztah. Je znám minimálně jeden člověk, Billy Clegg-Hill, který v důsledku takovéto procedury zemřel.
„Křivda vůči těm z LGB komunity, se kterými bylo zacházeno jako s duševně nemocnými pouze kvůli jejich sexuální orientaci, je důrazně vnímána odborníky na duševní zdraví. Nemůžeme přepsat dějiny, ale můžeme se postarat o to, aby naše dveře byly dnes otevřené a aby principy rovnosti a rozmanitosti byly vášnivě prosazovány,” píše Burns ve svém stanovisku. „Hluboce litujeme celoživotního dopadu, který léčebné metody jako averzivní terapie měly na Jeremyho Gavinse a ostatní.”
Královská psychiatrická akademie se nicméně formálně neomluvila, uvedla Olivia Clark, osoba zodpovědná za komunikaci Královské akademie, pro Newsweek. Je to údajně z toho důvodu, že averzivní terapie byla prováděna již před tím, než byla organizace v roce 1971 založena, a byla praktikována i jinými odborníky než psychiatry.
Pro Jeremyho však představuje i toto stanovisko obrovský krok. „Jsem rád, že to [co se stalo] přiznali,” říká. „To pomůže. Znamená to něco. Je to tak blízko, jak jen se k omluvě dostaneme, není to od ní daleko. A udělá to rozdíl pro ostatní [přeživší averzivní terapie].”
Foto: Archiv Jeremyho Gavinse a repro Youtube