Podívejte se kolem sebe. To je to, jak vidíte svět. Jsou ale lidé, kteří vidí jen tmu, šero, obrysy. Na světě žije okolo 40 milionů nevidomých lidí a dalších 250 milionů s různým zrakovým postižením. A přitom žijí ve světě ‚vytvořeném‘ pro ty, kteří vidí. Ve světě schodů, rozlehlých nádražních hal a taky ve světě prošlých potravin doma v lednici. S aplikací Be My Eyes se může jakýkoli dobrovolník stát očima těchto lidí.
Jak to funguje?
Aplikace funguje na principu propojení kamer ve smartphone. Zrakově postižení požádají v aplikaci Be My Eyes o pomoc, dobrovolníkům přijde oznámení o žádosti, na které mohou odpovědět. Pak už jen stačí přijmout video a pomoct s tím, s čím je právě třeba. Ať už je to pomoc s úpravou fotky, cestou domů nebo zjištěním, jestli to mléko v ledničce není už moc dlouho.
Z Dánska do Silicon Valley
S myšlenkou přišel Hans Jørgen Wiberg během své práce v Dánské asociaci nevidomých. Tehdy poznal, že zrakově postižení, mezi které sám patří, často potřebují pomoct vyrovnat se s každodenními úkoly a věřil, že technologie by mohla pomoct. Smartphone mělo už tehdy dost lidí.
V dubnu 2012 svoji myšlenku poprvé představil a spojil své síly s týmem vývojářů. 4. října 2013 pak Hans představil myšlenku Be My Eyes ve svém Ted Talku. „Mnozí bychom rádi dobrovolničili, dělali něco pro to, aby náš svět byl o něco lepší. Ale je to těžké, není čas, nejde to rozplánovat do denního rozvrhu a tak dále. No, tak teď už můžete začít, teď na to existuje aplikace,“ řekl na úvod své řeči Hans s mírnou nadsázkou.
Aplikace začala fungovat 15. ledna 2015 a za dva roky svého fungování se komunita uživatelů neustále rozrůstá. Podle aktuálních čísel z webu používá aplikace přes 450 tisíc zrakově postižených, okolo 30 tisíc nevidomých a pomáhá jim téměř 200 tisíc dobrovolníků. Aplikaci pro iOS i Android lze získat na webu. Společnost se přestěhovala do USA, konkrétně do Silicon Valley, odkud chce Hans se svými kolegy pokračovat ve zdokonalování pomoci.
„Doufám v to, že online komunita si bude stále více pomáhat. A že Be My Eyes pomůže zlepšit každodenní život komunitě zrakově postižených a nevidomých na celém světě,“ přibližuje svůj sen Hans.
Foto: Be My Eyes
Jazyková bariéra je často jedním z důvodů, proč se bojíme nebo ostýcháme s někým navázat řeč nebo vztah. Amanda Moore, studentka základní školy v Kalifornii, tenhle problém ale vyřešila velmi jednoduše. Použila online překladač od Google. Proč?