Bilál - hrdina nového animovaného filmu jako vzor nejen muslimským dětem

Obrázek: bilal-small

Snad každé dítě potřebuje svého hrdinu, s nímž by se mohlo na základě podobných znaků ztotožnit. Děti z muslimských rodin nejsou výjimkou. Nejen pro ně byl proto natočen nový animovaný film Bilál: Nový druh hrdiny. Zobrazuje příběh habešského otroka, který žil v Mekce před 1400 lety. Díky pevné víře, odvaze a cti se dostal na svobodu. K filmu, který získal řadu filmových ocenění, se váže také kampaň, která má podpořit odvážné lidi, aby zvedli hlas na podporu těch, kteří žádný hlas nemají.

Malý chlapec Bilál se touží stát bojovníkem. „Budu bojovat proti nepřátelům a ochráním tebe i sestru Ghufairu!“ vykřikuje malý Bilál. „To je opravdu úctyhodný cíl, Bilále,“ říká  mu jeho matka, a vzápětí ho poučí: „Ale pamatuj si, že meč a kůň z tebe mocného muže neudělají. Být mocný muž znamená žít bez řetězů,“ zaznívá v úryvku z nového filmu.

 

Film je inspirovaný skutečným příběhem Bilála ibn Rabaha, který byl prorokem Muhammadem zvolen za prvního muezzina, svolavatele k modlitbě, v historii. Bilálu ibn Rabahovi se říká také Bilál al-Habaší, tedy habešský Bilál nebo Bilál z Habeše, tehdejší Etiopie. Jeho matka byla bývalou habešskou princeznou a otec arabský otrok. Bilál, který se automaticky narodil do podřízeného postavení, sloužil u Umajji ibn Chalafa, jedné z vůdčích osobností kmene Qurajšovců, kteří tehdy vládli v Mekce. Poté, co prorok Muhammad vystoupil na veřejnost s islámským učením, byl Bilál jedním z prvních, kteří se vzdali uctívání model a přijali monoteistický islám. Jakmile se to Umajja dověděl, Bilála krutě mučil. Různé zdroje uvádějí, že Bilála například svázal a potupně vodil kolem Mekky. Poté ho za ruce a nohy přivázal ke kůlům na horkém pouštním písku a podrobil ho bičování. Když se ani tehdy Bilál nezřekl víry v jediného Boha, položil mu Umajja na hruď těžký kámen. Zvěsti o černém otroku, který je mučený a stále trvá na své víře, se donesli až k Muhammadovi. Ten nakonec zařídil jeho propuštění a vzal ho pod svou ochranu. Když muslimové v roce 622 odešli v rámci takzvané hidžry z Mekky do Medíny, tehdejší oázy Jathrib, byl to právě Bilál, který se pro svůj údajně  krásný hlas stal prvním člověkem, který začal muslimy svolávat k modlitbě.

bilal 3

Filmovému Bilálovi propůjčili svůj hlas dva herci, a to Jacob Latimore, znamý z druhého dílu filmu Collateral, Vánoce v Harlemu a řady seriálů, a Adewale Akinnuoye-Agbaje, který se objevil například v seriálech Ztraceni či Hra o tůny a také v bezpočtu filmů jako například Agent bez minulosti, Elitní zabijáci a mnoho dalších.

Scénář pochází z pera Aymana Džamála. Podle svých slov napsal scénář proto, aby inspiroval novou generaci dětí. „Chtěl jsem tohle vytvořit, abych inspiroval děti skutečným lidským hrdinou, ke kterému mohou vzhlížet,“ uvedl.

bilal 1

Tým filmařů pracoval více než 8 let s řadou výzkumů, aby se ujistili, že film je historicky přesný. Bilál: Nový druh hrdiny vstoupí do amerických kin 2. února. Ve stejný den zároveň startuje kampaň #PowerofOne (síla jedince), která má upozornit na ty, kteří zvedají svůj hlas proti lidem zneužívajícím svou moc. „Příběh Bilála nás má inspirovat k tomu, abychom nalezli vnitřní sílu postavit se za to, čemu věříme, že je správné. Připomíná nám víru, že odvážný člověk může ve světě udělat změnu,“ uvádí  stránka k filmu a kampani. „Bilálův příběh nám ukazuje důležitost sebrat odvahu a vystoupit v rámci svého okolí jako učitelé a vůdci. Inspiruje nás zvednout hlas především za ty, kteří žádný hlas nemají.“ Podle  autorů kampaně, kterými jsou Community Advocacy Partners, Barajoun Entertainment a Vertical Entertainment, přinášejí vědomosti a svoboda více síly na změnu, než kdy dokázaly jakékoli řetězy nebo meč.

Bilálův příběh byl už před oficiálním promítáním v kině představen na filmových festivalech, odkud si odvezl několik ocenění. Získal například cenu za nejlepší inspirativní film z festivalu v Cannes, nejlepší inovativní film na BroadCast Pro Middle East Award a další.

bilal 2

„Příběh malého muslima tmavé pleti, který vystupuje proti korupci, útlaku a zlu, je jedním z mála, které malé děti mohou zhlédnout,“ píše Sarah Harvard pro Upworthy. „Příběh Bilála upozorňuje na to, že nic není silnější než lidská duše a že všichni máme stejná přirozená práva, která nám nikdy nikdo nesmí vzít. Příběh nás učí chopit se naší vnitřní síly a setřást řetězy, které nás uvnitř svazují. Učí nás, že využít naší svobody znamená žít beze strachu z řetězů, kterými se nás jiní mohou snažit svázat,“ dodávají  tvůrci kampaně.