Tématika lásky stejnopohlavních párů nebo snahy o přijetí z důvodu sexuální orientace se pozvolna a přirozeně dostává do některých hudebních směrů. V country hudbě to však donedávna vůbec běžné nebylo. Poslední skladba a videoklip amerického zpěváka tohoto žánru Brandona Stansella však přinesla změnu. Do své skladby Hometown (Rodné město) totiž projektoval vlastní pocity a zkušenosti s coming outem. Ten zpočátku, jak říká, nedopadl vůbec dobře. Výsledkem je dojemná skladba, jejíž citlivé filmové zpracování bylo věhlasným hudebním časopisem Rolling Stone jmenováno jedním z nejlepších countryových videoklipů loňského roku.
Videoklip začíná vyhrocenou scénou, kdy Brandon sedí sám na posteli v pokoji, zatímco matka pobíhá po vedlejší místnosti s telefonem v ruce a křičí: „Nepřeju si, aby někdo mému synovi říkal, že je queer! Nepřeju si, aby vůbec queer byl! Celá ta věc je podle mě ohavnost!” Brandon pak přichází do pokoje za ní, matka sedí v křesle a balí věci. V breku ji prosí, aby to nedělala. „Vybral sis,” reaguje na jeho prosby. On jí vysvětluje, že nejde o volbu. Matka však nesouhlasí. „Nevěřím. Chceš tuhle rodinu změnit. Je to tvá volba. Chceš jít a dělat nám tím, kdo jsi, ostudu. To je tvá volba!” Brandon ji dál prosí, matka je ale neoblomná. „Vypadni!” křičí a syn odchází ulicí pryč.
„Napsal jsem Hometown jako hudební reprezentaci mého osobního coming outu,” uvedl Brandon pro Fox News. Naznačuje, že videoklip je od jeho skutečného příběhu malinko odlišný, základ je však stejný. Zkušenosti s různými členy rodiny koncentroval do jedné scény, aby byly pocity, kterými si procházel, srozumitelné.
Pochází z konzervativní baptistické rodiny. „Vyrostl jsem v maloměstě v Tennessee, na okraji Chattanoogy. A když jsem se vyoutoval, má rodina moc dobře nereagovala.” Přestože si podle svých slov prošel mnohým, ničeho dnes nelituje. Zážitky ho zocelily. „Udělaly ze mě toho, kým dnes jsem. A jsem na sebe opravdu hrdý,” řekl Fox News. Stansell pak v refrénu písně s úlevou opakuje, že nyní už ví, kdo je a také to, že to nemůže změnit.
Samotný videoklip je pak z většiny o odloučení, sebepřijetí i významu domova. Naráží svým vyzněním také na skutečnost, že i v dnešní době tvoří až 40 % mladistvých lidí bez domova ve Spojených státech právě lidé z LGBT komunity. Vizuálním zpracováním skladby pak vzdává hold přátelům, kteří v takových situacích bývají pro lidi po coming outu oporou. A nakonec také Brandonově matce, která syna u přátel vyhledá a otevře pro něj nakonec náruč.
V rozhovoru pro server Billboard zpěvák vysvětlil, že se pro takovou skladbu rozhodl zejména proto, že vizibilitu v hudební produkci vnímá jako zásadní. Tím spíš pak v tomto tématu. Domnívá se, že každý se chce s nějakou skladbou identifikovat, a tak i on se pokusil vytvořit něco, co vychází z jeho vlastního života a může současně být inspirací ostatním. Na otázku redakce, zda se nesetkal s nepochopením ze strany interpretů nebo fanoušků country hudby, která je právě často postavená na heteronormativních romantických stereotypech, odvětil, že naopak. „Myslím, že lidé, zejména ti na jihu, co country poslouchají, jsou mnohem víc otevření a milující, než si myslíme. Jen jim musíme dát možnost nám to ukázat,” řekl.
A skladba má podle všeho také vliv na životy některých jednotlivců. Jeden z Brandonových fanoušků totiž skladbu poslal své matce, u níž nedopadl jeho coming out nejlépe. Po tom, co klip zhlédla, synovi odpověděla smskou: „Začněme znovu.” A nakonec se chlapci omluvila. „Už tahle jediná interakce ukázala, že ta všechna práce měla smysl,” dodává.
Foto: Repro Youtube / Hopetown