Budějovický Majáles se v posledních letech zapsal do paměti kulturních nadšencům nejen v Českých Budějovicích, kde ho každoročně navštěvuje na 10 000 lidí napříč všemi věkovými skupinami, ale také v širší veřejnosti jako festival vydávající se na jinou cestu, než jeho soujmenovci. Organizátoři se snaží zvát do jihočeské metropole "neokoukané" umělce z Čech i zahraničí.
Mnozí vystoupí v Budějovicích poprvé, britský headliner letošního ročníku salute (Dime Club/UK) dokonce poprvé v republice. Stejně tak i italští Seeking a drop, nizozemští Reda Simov a Harry Assklap nebo další mezinárodní hudební zástupce Lucidalabrador. Českou hudební scénu budou reprezentovat jména jako WWW, DVA, Kalle, Monikino kino, Kittchen, Tvrdý/Havelka, Kyklos Galaktikos, Manon Meurt, Adrian T. Bell nebo DJ Tvyks. Hudba se vrátí kromě pátečního open-airu také zpět do klubů, kde vedle profesionálních koncertů nabídne mladým umělcům prostor také speciální programová linka Dark side of Majáles.
Majáles jako HateFree Fest
V letošním roce se festival jako první v České republice přihlásil ke značce HateFree Fest, čímž dává najevo, že na svém programu uvítá kohokoliv bez ohledu na jeho příslušnost k etnické, náboženské, sexuální či jiné skupině. Ve spolupráci s HateFree Culture pak například ve dvojici kaváren - Široko (Široká 19) a SORTE ØYNE (Kněžská 357/28) – uvede v průběhu festivalového týdne výstavu fotoportrétů známých osobností s názvem Nenávist ti nesluší! Ve čtvrtek 28. a pátek 29. května pak budou mít návštěvníci možnost pořádit si v HateFree fotostánku na Sokolském poloostrově (vedle Majálesové kavárny) vtipnou fotografii reagující na nedorozumění, ke kterým často v interakci mezi různými skupinami lidí dochází. V průběhu pátečního open-air koncertu bude diváky v pauzách mezi jednotlivými kapelami v HateFree Stage stanu bavit některý ze stand-up komiků (Tigran Hovakimyan, Martin Fillipi a Jiří Jakima).Na co se těšit
V loňském roce festival obdržel prestižní cenu Nouvelle Prague, především právě za odvážnou alternativní dramaturgii. "Tuto cenu bereme jako důkaz toho, že náš dramaturgický směr má smysl, a také jako určitý závazek, že z té cesty nesmíme sejít. Což je občas těžké, stojíte-li před možností pozvat některé známější interprety a oslovit tím návštěvníky snáz." říká hlavní hudební dramaturg festivalu Petr Pouzar.
Program bude probíhat od pondělí do čtvrtka v ulicích, kavárnách, klubech, ale třeba i v autobusových linkách. Jednou ze stěžejních scén bude i pop-up klub, který vznikne jen na dobu festivalu jako divadelní prostor v bývalé smaltovně Sfinx. Ten nabídne milovníkům divadla jména jako Spitfire Company, 11:55 nebo D'epog s následnou afterparty každý večer.
“O vytvoření něčeho podobného jsme se rozhodli už na konci loňského ročníku. Oživování města je hlavním poselstvím festivalu a chtěli jsme jít ještě dál. Prostory jsme dlouho hledali, až jsme objevili tuto halu. Ta splnila všechny naše představy”, vysvětluje Lucie Bílková, divadelní dramaturgyně festivalu.
Na ulicích se pak rozehrají baletní a operní představení Jihočeského divadla, nebo např. velká graffiti exhibice v režii projektu BU2R, který potěší návštěvníky i ve čtvrtek yoyo exhibicí a dalším programem. Součástí programu jsou i výstavy, workshopy a přednášky. Velmi oblíbenými jsou v posledních letech cestovatelské besedy, které letos návštěvníky přenesou do daleké Asie i na horolezecké výpravy. Chybět nebude ani tradiční Autokino, letos hned ve dvou večerech. V pátek pak program vyvrcholí tradiční open-air scénou na Sokolském ostrově a po desáté hodině následnou afterparty v KD Gerbera, kterou chtějí studenti opět přivést k životu.
"Snažíme se z Majálesu vytvořit nejen studentskou akci, ale čím dál víc spíše městskou slavnost, komunitní akci otevírající se všem věkovým skupinám. I letos proto nabídneme speciální program pro rodiny s dětmi i představení pro dříve narozené diváky." dodává Damián-Ondřej Šulista, hlavní koordinátor letošního ročníku.
Vstup zdarma!
Vstup na celý festival je zdarma (výjimkou je z kapacitních důvodů pouze nutná rezervace na páteční afterparty). Zváni jsou lidé všech pohlaví, věku i etnických skupin. I proto letos festival navázal jako první festival v ČR spolupráci s iniciativou HateFree Culture. Tu promítne i do programu zabývající se tématikou xenofobie a rasismu. K bourání předsudků se pokusí organizátoři festivalu přispět také zavedením v Praze již fungujícího projektu Pragulic, organizující prohlídky městem lidmi bez domova, do Českých Budějovic. O doposud největší komunitní setkání se organizátoři pokusí ve středu 27. května na velkém majálesovém pikniku, na který zvou celé město. I to je Budějovický Majáles.
Kompletní program najdete na Budejovickymajales.cz