„Líbí se mi, jak tu zmrzlinu lížeš!” to je jedna z hlášek, které se už několik měsíců objevují křídou napsané na chodnících New Yorku. „Ty nejsi lesba, jenom jsi ještě nevyzkoušela moji kládu,” říká další zaznamenaný pokřik. „Pliveš nebo polykáš?” stojí na dalším z chodníků. Píše je tam zakladatelka iniciativy Cat Calls of NYC Sophia Sandberg, která se snaží upozornit na reálné sexuální obtěžování v podobě oplzlých komentářů a pískání, takzvaný cat calling, kterému mnohé ženy v ulicích města čelí. „Být předmětem objektifikace je vždy nepřijatelné. Nikdy to není kompliment. Při procházení se po ulici si zasloužíme respekt,” říká Sophia Sandberg, zakladatelka iniciativy. Hlášky a pokřiky sbírá skrz stejnojmenný instagramový účet, který sleduje bezmála 30 tisíc lidí. „Lidé mi pošlou přes Instagram své zkušenosti a já je dojdu křídou přímo na daná místa, kde zazněly, napsat,” říká Sophia.
Některé pokřiky se také pohybují za hranicí bodyshamingu. „Stejně se mi nelíbí tlusté holky,” říká další hláška napsaná na jednom z chodníků. „Páni, ty jsi hnusná,” přidává další. „Takové jednání vám může uvíznout v hlavě skutečně na dlouho,” říká Sophia Sandberg. Je přesvědčena, že právě takové vystavení těchto potupných komentářů může obětem pomoci. „Co vás původně možná přimělo k tomu, cítit se špatně s ohledem na vaše tělo, může být nyní využito pro zpětný zásah,” říká Sandberg.
Podle studií se s podobným obtěžováním na ulici v USA setká ještě před dosažením sedmnáctých narozenin 85 % mladých žen. „Snažím se tím mladým dívkám ukázat, že toto se děje. A ujistit se, že až se to stane poprvé jim, budou vědět, jak reagovat,” říká Sophia pro Mic.
„Pro mě to bylo vždy mnohem víc než jen otrava. Spoluutvářelo to mé zážitky z veřejného prostoru. Ovlivnilo to mé sebevědomí a pohodlí při chůzi ulicemi,” uvedla Sophia vloni v rozhovoru pro britský deník The Independent. „Umlčelo mě to - nikdy mi nebylo příjemné na takové hlášky reagovat, přestože bych tak ráda tyhle muže poslala do háje,” uzavírá.
Foto: Instagram Cat Calls of NYC