Čečenský uprchlík, který vystupuje pod jménem Alihan, našel nedávno útočiště v kanadském Torontu. Mnozí takové štěstí neměli a stále nemají. Přes traumatizující vzpomínky se rozhodl o své zkušenosti promluvit a popsat, čím si jako gay v Čečně musel projít.
Téměř před rokem svět zjistil díky opozičnímu deníku Novaja Gazeta, že v Čečně, autonomní republice Ruské federace, jsou homosexuální muži mučeni a v některých případech i vražděni. Razie na gaye ale údajně začaly už v prosinci 2016.
V utajovaných táborech bylo podle dřívějších výpovědí drženo více než sto mužů a nejméně tři z nich zemřeli. V některých případech byli dokonce muži údajně propuštěni pod podmínkou, že je zavraždí jejich vlastní příbuzní. Rádio Svobodná Evropa narazila na nejméně dva takové případy, nicméně toto tvrzení je téměř nemožné ověřit, jelikož čečenská policie nezahajuje trestní stíhání v případě tzv. „vraždy ze cti.”
Alihan, jeden z mužů, který si těmito hrůzami prošel, popsal pro server BuzzFeed News, co zažil: „Mohl jsem zemřít. Když jsem se postavil, nemohl jsem dýchat.” Když se po mučení konečně dostal domů, jeho záda zapáchala hnilobou. Během týdnů strávených ve vězení bez toho, aniž by byl z čehokoliv obžalovaný, byl týrán natolik, až krev pod jeho kůží začala zasychat a infikovat se. Ačkoliv nutně potřeboval lékařskou pomoc, jeho rodina se příliš bála vzít ho do nemocnice.
Osudová schůzka
Alihan byl mezi prvními oběťmi razie. Během loňského února začal dostávat výhružné telefonáty. Pak mu zavolal muž, kterého znal a který chtěl, aby se sešli v jeho bytě. Alihan souhlasil. Potkali se na dětském hřišti, muž ale naléhal, aby vešli do budovy. Ze strachu z toho, co by si pomysleli lidé, kdyby viděli dva muže spolu. „Šel jsem za ním, ale nebyl jsem si tím jistý,” popisuje Alihan. Vystoupali až do druhého patra, když změnil názor a chtěl se vrátit. „Byl to opožděný pud sebezáchovy.” Když se však otočil, někdo na něj zaútočil zezadu a byl odvlečen do třetího patra. Tam čekal další muž, který se zeptal jestli „to je ona”, čímž měl na mysli Alihana. Prohledali ho, přičemž ho osahávali na hýždích, genitáliích i hrudi. „Bylo to odporné. Bylo to tak odporné, že si to doteď pamatuju,” popisuje Alihan.
Útočníci mu také zabavili telefon, který nejprve prohledali. Podle deníku Novaja Gazeta čečenský režim Ramzana Kadyrova vedl razie na homosexuály právě tímto způsobem - přes zabavené telefony mučených obětí hledali další a další gaye. Alihan uvedl, že ačkoliv si po rozchodu vymazal telefonní číslo jediného muže, se kterým byl v kontaktu, vláda později získala jeho telefonní záznamy, aby číslo našla. I přesto na něj však naléhali, aby jim prozradil jména dalších homosexuálních mužů. Bili ho, dokud se jim nesvěřil, že zná dalšího gaye, ale nepamatuje si jeho číslo. Zavezli ho tedy k jeho domu, muž tam ale nebyl a Alihan byl odvlečen zpět do bytu, ve kterém byl vězněn.
Elektrické šoky a bití tyčí
Nakonec byl Alihan spolu s dalšími přesunut do jednoho z několika zařízení, která jsou zahraničními médii často přirovnávána ke koncentračním táborům. Tam byli mučeni, biti a nuceni prozrazovat jména dalších mužů menšinové orientace. „Dávali nám elektrické šoky, ale nejčastěji mě bili tyčí. Mé nohy byly oteklé. Nemohl jsem se normálně nadechnout kvůli bolesti v zádech. Celkově rádi bili oběti, které byly velmi hubené, menšího vzrůstu a atraktivnější muži,” popisuje mučení Alihan. Podle jeho slov byl také nucen smývat krev z vězeňských zdí, která zbyla po ostatních mučených mužích. Jiní museli tančit „jako ženy,” mlátit hlavou do zdi nebo čistit auta dozorcům uprostřed zimy.
Zaslíbená Kanada
Alihan a desítky dalších Čečenců byli převezeni do Kanady. Program vedený kanadskou vládou funguje v utajení z důvodu obav o bezpečnost uprchlíků i jejich rodin v Čečně. Jen díky pocitu bezpečí, který Alihan v Kanadě získal, dokázal nyní promluvit o svých traumatech. Vychutnává si nový pocit otevřenosti a svobody, ačkoliv se bojí toho, že bude muset pracovat na špatně placených pozicích nebo brigádách, jako je to běžné i u ostatních imigrantů. Ale také má sny a naděje. Rád by pracoval jako módní fotograf nebo v novinách.
Alihan za svou záchranu a nový život v Kanadě vděčí příběhu, který vyvolal mezinárodní pobouření a který pro Novaja Gazeta popsala novinářka Elena Milashina: „Myslel jsem si, že nás zastřelí, kdyby nebylo Milashiny a zbytku světa, který tomu věnoval pozornost,” říká mladý Čečenec. Spojené státy uvalily mezinárodní sankce na několik osob, u kterých se prokázalo, že nesou za mučení gayů odpovědnost, jako třeba na Ayuba Kataeva, Apti Alaudinova a Magomeda Daudova. V důsledku toho byly také účty Kadyrova na Instagramu a Facebooku smazány. Tento krok následně vyvolal u čečenského vůdce rozhořčení, které si údajně vybil na čečenských neziskových organizacích, které z tohoto kroku viní.
Stesk
Přes to všechno Alihanovi chybí domov. Popisuje krásy Čečny, ve které většina lidí vyznává islám, a říká, že kdyby tam nebylo tak nebezpečno, byla by to úžasná země, kterou stojí za to navštívit. Říká, že dříve bylo v Čečně možné i pro gaye a lesby, aby vedli normální život: „Na rozdíl od ostatních jsem nic nemusel předstírat. Měl jsem skvělý život, měl jsem věci, se kterými jsem se mohl chlubit,” říká závěrem.
Ilustrační foto: Pixabay