„Sním o tom, že jednou budu mít rodinu, že s mým manželem adoptujeme děti,” říká 31letý Kamil. „Dozvěděl jsem se o tom, že jsem židovského původu, když mi bylo 9 let. Pamatuji si, že jsem tehdy brečel, protože jsem měl v hlavě zakódované, že je to jen to nejhorší,” uvádí stejně starý Andrzej. „Kongo je země, kde každou minutu někdo ublíží ženě. V Polsku jsem v bezpečí,” vysvětluje Rosa, uprchlice z Konga. Gay, Žid, muslim, uprchlice z Konga a uprchlík ze Sýrie spolu denně pekli chléb pro polské zákazníky. Chutná takový chléb jinak? Jak zareagovali kupující, když se s pekaři setkali?
Organizace Chlebem i sola, která bojuje se stereotypy a lživými zprávami o uprchlících, a pekařství Putka uspořádaly sociální experiment. Rozhodly se zjistit, jak budou zákazníci reagovat na informaci, že jejich chléb pekl někdo ze skupin, které jsou v současnosti v Polsku nejvíce marginalizované a bývají i cílem nenávistných útoků. Jak dopadl experiment?
Někteří zákazníci chléb ochutnali s chutí a okomentovali, že chuť se nijak neliší, jiní se s pekaři dali do řeči či reagovali náboženskou diskuzí. Na jejich reakce se můžete podívat ve videu. „Pro mě to není rozdíl, člověk je vždy člověkem,” uvedl eden ze zákazníků. „Myslím, že je to asi tak stejně relevantní, jako že tento chléb teď sní lesba,” okomentovala jedna z žen. „Bůh stvořil Adama a Evu proto, aby jeden druhého milovali, ne aby muž miloval muže. Lidé jako vy nemají právo vstoupit do království nebeského,” vyjádřil svůj názor další ze zákazníků.
V rámci projektu pekaři připravují chléb a také vyprávějí své příběhy. „Nejdřív jsem svoji sexualitu nechtěl přiznat. Přiznal jsem ji sám sobě, ale umínil jsem si, že to nikomu na světě neřeknu. Hledal jsem na internetu i v encyklopediích, jestli se mohu nějak změnit na heterosexuála. Protože všude okolo mě všichni říkali, že je to něco zlého, že je to hřích. A když jsem v patnácti letech zjistil, že to změnit nejde, tak jsem propadl depresím. A myslím, že v tak mladém věku by člověk neměl mít povinnost řešit takové záležitosti,” vypráví Kamil.
„Byl jsem studentem a dostal jsem možnost jet do Polska v rámci stipendia Erasmus. Byl jsem velmi šťastný, že pojedu do Evropy. Znám polskou hudbu a filmy. Nakonec jsem zde ale jako uprchlík, protože jsem přišel o syrský pas,“ popisuje syrský uprchlík Radwan. „Je to velmi těžké. Například když mluvím online se svým otcem, kterého jsem neviděl již pět let a ukazuji mu svou dceru. Táta říká: ,Nedělej to, je to pro mě příliš těžké. Chtěl bych ji obejmout nebo vzít na procházku’. A v pozadí jsou přitom slyšet exploze a střelba. Protože otec žije ve válečné oblasti," dodává. „Situace v Polsku se nedávno radikálně změnila. Mám z toho obavy. Ale žádný jiný život nemám. Kdybych se narodil znovu, myslím, že bych si zase vybral Polsko,” říká muslimský lékař Salam, který v Polsku již zachránil několik životů.
Pět pekařů nyní čeká cesta po Polsku. V několika městech budou moci zákazníci ochutnat jejich chléb i vyslechnout příběhy.