V posledních letech v České republice vzrůstají negativní emoce vůči cizincům a přistěhovalcům. Podpořit toleranci, rozmanitost a pokojné soužití se stává obtížným. Tým Czech Friendly se skládá z lidí z Ruska, Indonésie, Slovenska, Brazílie a Kazachstánu, kteří v Česku žijí již několik let. Z vlastní zkušenosti vědí, jak obtížné může být zabydlet se v novém domově. Rozhodli se tedy propojit lidi skrze zálibu, která je všem společná – jídlo. Máte rádi etnickou kuchyni? A víte, kam v Praze vyrazit na speciality z Indonésie, Ruska nebo třeba Kazachstánu? V projektu Czech Friendly vám to poradí nejen aplikace a videa, ale třeba i tištěná mapa.
Klademe důraz na skutečnou chuť Vietnamu
Přímo v centru Prahy se nachází nová restaurace Chopstix, kterou v květnu otevřeli Viet a Tuan z Vietnamu. Viet po dokončení studií na univerzitě začal cestovat po světě a objevovat nové země a kultury. Objevil tak současný trend, kdy lidé migrují a přináší také část své kultury do jiných zemí. Jeho snem se tak stalo šířit ve světě vietnamskou kulturu. A to konkrétně skrz vietnamské jídlo.
Po prvních zkušenostech v Londýně přijel před dvěma lety do Česka za bratrancem Tuanem, který je také kuchařem, a rozhodli si splnit sen spolu.
A čím je jejich restaurace výjimečná? „Spousta restaurací často přizpůsobí recepty místním chutím. U nás ale klademe důraz na skutečnou chuť Vietnamu. Držíme se tradičních receptur s přírodními ingrediencemi. Tajemství nejlepší ‚PHO‘ polévky je vařit hovězí kosti, ale nepřidávat cukr k vytvoření uměle sladké chuti,“ popisuje Viet pro projekt Czech Friendly.
Czech Friendly
Czech Friendly je vznikající platforma, která se rozhodla zmapovat nejlepší etnické restaurace, bistra a kavárny v Praze. Pomocí videí, webu, mapy a speciální aplikace skrze ni budete mít možnost neotřelou formou poznávat nové chuti, exkluzivní recepty i životní příběhy lidí z celého světa.
Za projektem stojí tým studentů, absolventů a zaměstnanců University of New York v Praze. „Chceme, aby lidé v České republice byli více otevření k sobě navzájem a k cizincům. Cílem projektu je představit lidem Prahu plnou rozmanitých kultur a etnických chutí z celého světa a seznámit je i s jejich tvůrci – lidmi, kteří v sobě nesou i svůj osobní příběh,” říkají o sobě v kampani Hithit, pomocí které se snaží získat finance na rozjezd projektu. Pomáhá jim v tom i sponzorský program společnosti Vodafone.
Jsme blázni, kteří milují hru s ohněm a noži
Isaac Starobin, zakladatel a ředitel Dirty Dog Food Truck žije v Praze už osm let. V sedmnácti letech ukončil školu a pracoval v různých restauracích v New Yorku. Zamiloval se do životního stylu, který vaření přináší. „Tohle podnikání jsme nezačali, protože milujeme jídlo, ale protože jsme blázni, kteří milují hru s ohněm a noži,” říká pro projekt Czech Friendly.
Jeho původním plánem bylo odejít do Moskvy, v České republice se však stal ve svém okolí populární a rozhodl se s přáteli otevřít restauraci. Ta bohužel nepřinesla zisky, a proto přešli na variantu ‚street food‘. Se stánkem se účastní festivalů i cateringových akcí. Později se zamiloval a rozhodl se u nás zůstat.
Dirty Dog jsou hamburgery v americkém stylu, Isaac o sobě také rád prohlašuje, že je kuchař z New Yorku. „Někteří zákazníci jezdí na naše burgery i z jiných částí města. Myslím, že to znamená, že do Prahy přinášíme trochu naší kultury,” dodává Isaac.
Pokud vás myšlenka projektu zaujala a chcete poznat přátelskou tvář Prahy plnou rozmanitých chutí, přispějte na rozjezd projektu prostřednictvím platformy Hithit.
Foto: Czech Friendly