Předsudkům navzdory vybudoval romský kadeřník vysněný salon v malém městě na Slovensku

Obrázek: dalibor-ferenc-small

Vybojoval si svou bitvu a získal to, po čem dlouho toužil - vybudovat si v malém městě v Žilinském kraji na severu Slovenska vlastní kadeřnický salon. Třiadvacetiletý kadeřník Dalibor Ferenc dokázal překonat těžké období, kdy mu loni silné předsudky okolí překazily plány na otevření salonu a donutily ho přesunout svůj podnik do nových prostor. Dnes má pravidelné zákazníky a rád by si v budoucnu otevřel také vlastní barber shop - čili holičství specializující se na nadstandardní péči o pánské vlasy či vousy.

„Vloni jsem měl možnost zahájit provoz vlastního kadeřnictví. Majitele prostor, kde jsem ho měl mít, ale od podepsání smlouvy se mnou nakonec odradila žena ze sousedního obchodu, která striktně odmítla mít vedle sebe cigána," vzpomíná. Tuhle kapitolu jsem ale už uzavřel. Ta žena se mi samozřejmě nikdy neomluvila, už je to ale pryč. I když pak bylo hodně složité najít jiné prostory, beru tuhle zkušenost jako něco, co mě posílilo, a teď se zaměřuju hlavně na svůj salon," vysvětluje Dalibor Ferenc.

Podle vlastních slov měl mladý kadeřník štěstí, že při hledání nového místa natrefil na člověka, který nedá na pomluvy a předsudky proti Romům. „Po osobní schůzce s majitelkou prostor, které jsem si vyhlédl, jsme se dohodli na podmínkách a já 6. prosince přesně na Mikuláše otevřel svůj salon," říká nadšeně kadeřník Dalibor. V současné době postupně získává a rozšiřuje klientelu, která se do salonu pravidelně vrací. „Mám dokonce dva zákazníky, kteří ke mně chodí každý týden. Je to skvělé. V budoucnu bych chtěl rozšířit svůj podnik o specializovaný barber shop, kde bych se zaměřoval na pánské účesy a střih vousů," vypráví Ferenc.

Takzvané barber shopy jsou stále oblíbenější a v České republice funguje například Laky Royal Cut v centru Prahy, kam si pro stylový sestřih chodí například i rapper Rytmus. Podnik založil Lukáš Vlačuha přezdívaný Laky, který patří k předním českým barberům, nebo-li pánským kadeřníkům. Lukáš Vlačuha vyrostl v dětském domově v Opavě, kde se vyučil kadeřníkem. Po odchodu z domova se dostal do problémů a skončil na ulici. Díky pomoci své nevlastní sestry odešel do Prahy, kde se postupně z číšníka vypracoval na majitele barber shopu.

Text vyšel na serveru Romea.cz.

Foto: Archiv Dalibora Ference