„Vánoce jsou svátky klidu, míru a pohody, ale také pomoci druhým. Lidé jsou obecně více naladění na vlnu solidarity a tudíž více otevření charitě,” uvádí Karolina Emanuelová z organizace ADRA ČR. „Dosavadní objem nakoupených darů v našem e-shopu eDonation.cz se v uplynulých týdnech vyšplhal na částku 326 tisíc korun,” dodává pro HFC. Některé z českých organizací proto nabízejí vánoční sbírky nebo dárkové certifikáty, kterými můžete potěšit blízké a navíc udělat dobrý skutek. Od ADRY tak můžete koupit hejno slepic s kohoutem do poválečného Mosulu v Iráku, obědy pro malé školáky v Bangladéši nebo pitnou vodu rodině v Etiopii.
Kromě dárkových certifikátů nabízejí některé organizace také možnost zapojit se do vánočních sbírek. Jednu z nich uspořádal spolek Brnem s lidmi bez domova. „Na konci listopadu přišla jedna z našich kolegyň s tím, že v Denním centru pro lidi bez domova Diecézní Charity Brno mají velký nedostatek zimního oblečení pro lidi v bytové nouzi. Rozhodli jsme se tedy uspořádat nárazovou sbírku oblečení, která trvala první týden v prosinci. Jako sběrné místo nám posloužil Šuplig - dobročinný obchůdek, který spravuje organizace Liga lidských práv,” říká pro HFC člen týmu Brnem s lidmi bez domova. A sbírka měla nebývalý úspěch. „Milí přátelé, překročili jsme naše hranice! Včera jsem strávila celý den v dodávce a vozila oblečení od vás ze Šuplígu. U nás není vůbec problém ho rozdat, máme návštěvnost sto lidí denně. Ale nemůžeme zavřít dveře v šatníku (a není vidět, že v místnosti jsou okna :-) Tohle byla nejúspěšnější sbírka v naší historii,” napsala ve facebookovém příspěvku zaměstnankyně Charity Zuzana Csontosová.
Brněnská vánoční sbírka pro lidi bez domova
Oblečení do sbírky přinesly i Jana Kozlová a Sandra Lahodová. „Občas přispívám na Nocleženky a teď jsem přispěla také na farmu, kde zapojují do pracovního procesu lidi po výkonu trestu nebo sociálně slabší. Občas přispěju i na děti nebo uprchlíky,” popisuje pro HFC Jana Kozlová. „Motivace pro zapojení se do sbírky byla taková přirozená potřeba a touha pomáhat těm lidem, kteří to potřebují. Klaním se před všemi dobročinnými obchůdky, organizacemi, které pomáhají, i před jednotlivci, že se snaží pomáhat. Je to pohlazení pro duši v tom dnešním konzumním uspěchaném světě. Sbírky aktivně nevyhledávám. Nechávám to náhodě, co na mě mrkne na sociálních sítích,” připojuje se Sandra Lahodová. Podle ADRA ČR jsou mezi Čechy právě takové jednorázové dary oblíbené. Na pravidelné dárcovství dle organizace u nás ještě nejsou lidé zvyklí.
Jak se Češi staví k dárcovství?
A jaké formy pomoci mezi Čechy vedou? Z průzkumu organizace ADRA ČR, který provedla výzkumná agentura IPSOS vyplývá, že až 83 % dotázaných dává přednost tuzemským projektům oproti zahraničním. A až 95 % lidí vnímá jako nejdůležitější hlediska transparentnost a adresnost - přispívají nejvíce na projekty, u kterých mají přehled, jak jsou jejich peníze využity. To potvrzuje i Jana Kozlová: „U mě hraje roli nejvíc asi smysl sbírky, když je zima, přispívám na Nocleženky, protože je mi líto lidí nebo dětí, ať jsou české nebo ,uprchlické’. Občas koupím Nový prostor. Ráda podpořím lidi, kteří se ,snaží dostat zpět do společnosti’,” vysvětluje. „Předvánoční čas ale hraje asi také roli. Člověk možná přemýšlí víc o rodině a je mu líto lidí, kteří jsou sami,” dodává.
Vánoce
Že předvánoční čas hraje roli, potvrzují i další organizace. „Období kolem vánočních svátků tradičně vede lidi k větší solidaritě. Vnímáme to například u sbírkové akce Krabice od bot, kterou Diakonie každoročně pořádá, aby potěšila pěknými vánočními dárky děti z chudých rodin napříč celou republikou. Letos se zapojilo obrovské množství lidí a na 87 sběrných místech se vybralo rekordních 28 tisíc dárků,” říká pro HFC Pavel Hanych z Diakonie ČCE.
Jedna z podpořených dívek v Bangladéši (Foto: ADRA ČR)
Diakonie celoročně provozuje Dárkový portál, na kterém mohou lidé nakupovat smysluplné dárky u nás i v zahraničí. Před Vánoci dárci mohli také v rámci akce Krabice od bot mimořádně poslat dárek i finanční pomoc dětem a maminkám v azylových domech. Dárce pak obdrží certifikát s konkrétním jménem rodiny. „Nemáme ještě k dispozici statistiky za celou organizaci, ale například jen ve zmíněné Krabici online se dosud vybralo více než 600 tisíc korun,” popisuje Pavel Hanych.
Samira s vajíčky od darovaného hejna slepic (Foto: ADRA)
Co dárce odrazuje?
Dvě třetiny lidí, kteří se zúčastnili průzkumu postojů Čechů k dárcovství, si myslí, že dárcovství je příliš složité. V nabídce neziskových organizací se neorientují a mají pocit, že projektů je příliš velké množství. Více jak polovinu dotázaných pak od dárcovství odrazuje i netransparentnost dárcovských projektů. Čtyři z deseti respondentů se také obávají, že si neziskové organizace nechávají většinu z darovaných peněz pro sebe. „Při fundraisingu čelíme hned několika výzvám, především zjednodušení celého procesu finanční pomoci. Data nám potvrdila, že se dlouhodobě ubíráme správným směrem - důležitou součástí naší práce jsou projekty v České republice a je pro nás samozřejmostí poskytovat transparentní informace dárcům o tom, kam jejich příspěvky směřují,” uvádí ředitel ADRA ČR Radomír Špinka. „Věříme, že máme jejich důvěru, ale je pravdou, že výroky některých státních činitelů na účet neziskových organizací snižují důvěryhodnost celého sektoru a dopadají negativně i na tuto oblast,” uzavírá.