Retro kino, koloniál nebo jukebox. Domov pro lidi s demencí připomíná jejich mladá léta

Obrázek: demence-domov-small

demence domov 6

Podle jedné ze studií se objevují projevy demence u více než 30 % lidí nad 85 let. S rostoucím věkem se pak tato tendence zvyšuje, přičemž u žen bývá toto onemocnění častější. U lidí starších 94 let se s projevy demence potýká více než polovina populace. „Lidé s tímto typem onemocnění příliš nestojí o hektický program a náročnější pracovní činnost. Chtějí si popovídat, ochutnat případně nějakou dobrotu a hlavně cítit přítomnost člověka, který má o ně zájem,“ říká v rozhovoru pro Charitu ČR Marie Vintrová, vedoucí Denního stacionáře Domovinka, který se v Česku na péči o pacienty s touto nemocí zaměřuje. „Materiální hodnoty jsou pro ně bezvýznamné. Proto se jim snažíme vytvořit pocit pohody, vstřícnosti, vlídnosti, bezpečí a domácí atmosféry,“ dodává. Pro pocit pohody a bezpečí je pro pacienty zejména v novém prostředí velmi důležité obklopení známými nebo povědomými věcmi, které člověku připomínají jeho dřívější život, navozují atmosféru doby, kdy se cítil šťastně a spokojeně.

demence domov 4

Proto byl také nedávno v yorkshirské obci Beverly otevřen unikátní domov pro pacienty s demencí, který jim má svým designem a vybavením připomínat mládí. Chodby lemují kulisy ve stylu dobových obchodů, jako například pekařství nebo koloniál, se zaplněnými výlohami napodobeninami autentického zboží. Vedle nich se však objevují obdobné funkční obchody, restaurace a služby, ve kterých mohou obyvatelé pořídit, co potřebují. Klienti v tomto domově dokonce najdou repliku obchodu s deskami, kde mohou v jukeboxu poslouchat písně svého mládí a vzpomínat se svými návštěvami na společné chvíle. 

demence domov 2

„Stavíme domovy, ve kterých vytváříme domácí prostředí s důrazem na to, aby obyvatelé a jejich návštěvy mohli pokračovat v aktivním způsobu života a byli zapojeni, jak jen to je možné,“ uvedl pro deník Metro ředitel domovů Laurence Garton. „Snažíme se vytvořit množství různorodých prostředí, která jim umožňují pokračovat v činnostech, na které byli zvyklí, a současně mají příležitost zapojit i své návštěvy,“ pokračuje a dodává, že rodiny, které se za klienty domova vydávají, tak už netráví dny v jejich ložnicích, ale užívají si možností společných prostor i kontaktu s ostatními. „Odpoledne například mohou zajít do kina, matka s dcerou si mohou společně nechat v salonu udělat nehty. Pak mohou zajít na večeři do Piano baru nebo si sami udělat čaj v naší čajovně,“ dodává. 

demence domov 3

Podle ředitele právě podoba společných prostor, které ukrývají řadu dobových kulis, usnadňuje rodinám diskusi se svými blízkými postiženými demencí. Mohou se tak bavit o minulosti a právě pomocí povědomého prostředí pak vzpomínat a procvičovat tak i paměť. „Vytváří to pro klienty skutečný pocit, že si vyrazí ven do kina, k holiči nebo do baru,“ říká Garton. „A dává možnost návštěvám klientů poznat také ostatní obyvatele a to, jak to u nás v domově chodí,“ uzavírá. 

demence domov 1

Foto: Yorkare Homes

Podle jedné ze studií se objevují projevy demence u více než 30 % lidí nad 85 let. S rostoucím věkem se pak tato tendence zvyšuje, přičemž u žen bývá toto onemocnění častější. U lidí starších 94 let se s projevy demence potýká více než polovina populace. (https://health.usnews.com/health-news/family-health/brain-and-behavior/articles/2009/07/13/dementia-increasing-among-the-oldest-old) „Lidé s tímto typem onemocnění příliš nestojí o hektický program a náročnější pracovní činnost. Chtějí si popovídat, ochutnat případně nějakou dobrotu a hlavně cítit přítomnost člověka, který má o ně zájem,“ říká v rozhovoru pro Charitu ČR Marie Vintrová, vedoucí Denního stacionáře Domovinka, který se v Česku na péči o pacienty s touto nemocí zaměřuje. „Materiální hodnoty jsou pro ně bezvýznamné. Proto se jim snažíme vytvořit pocit pohody, vstřícnosti, vlídnosti, bezpečí a domácí atmosféry,“ dodává. (http://www.uhbrod.charita.cz/clanky/vedouci-stacionare-domovinka-marie-vintrova-lide-s-demenci-nestoji-o-materialni-hodnoty-chteji-jen-pocit-bezpeci/) Pro pocit pohody a bezpečí je pro pacienty zejména v novém prostředí velmi důležité obklopení známými nebo povědomými věcmi, které člověku připomínají jeho dřívější život, navozují atmosféru doby, kdy se cítil šťastně a spokojeně.

Proto byl také nedávno v britském Východním Yorkshiru v obci Beverly otevřen unikátní domov pro pacienty s demencí, který jim má svým designem a vybavením připomínat mládí. Chodby lemují kulisy ve stylu dobových obchodů, jako například pekařství nebo koloniál, se zaplněnými výlohami napodobeninami autentického zboží. Vedle nich se však objevují obdobné funkční obchody, restaurace a služby, ve kterých mohou obyvatelé pořídit, co potřebují. Klienti v tomto domově dokonce najdou repliku obchodu s deskami, kde mohou v jukeboxu poslouchat písně svého mládí a vzpomínat se svými návštěvami na společné chvíle.

„Stavíme domovy, ve kterých vytváříme domácí prostředí s důrazem na to, aby obyvatelé a jejich návštěvy mohli pokračovat v aktivním způsobu života a byli zapojeni, jak jen to je možné,“ uvedl pro deník Metro ředitel domovů Laurence Garton. (http://metro.co.uk/2017/09/30/plush-care-home-for-dementia-sufferers-has-a-cinema-cocktail-bar-and-spa-designed-to-recreate-residents-memories-6966793/) „Snažíme se vytvořit množství různorodých prostředí, která jim umožňují pokračovat v činnostech, na které byli zvyklí, a současně mají příležitost zapojit i své návštěvy,“ pokračuje a dodává, že rodiny, které se za klienty domova vydávají, tak už netráví dny v jejich ložnicích, ale užívají si možností společných prostor i kontaktu s ostatními. „Odpoledne například mohou zajít do kina, matka s dcerou si mohou společně nechat v salonu udělat nehty. Pak mohou zajít na večeři do Piano baru nebo si sami udělat čaj v naší čajovně,“ dodává.

Podle ředitele právě podoba společných prostor, které ukrývají řadu dobových kulis, usnadňuje rodinám diskusi se svými blízkými postiženými demencí. Mohou se tak bavit o minulosti a právě pomocí povědomého prostředí pak vzpomínat a procvičovat tak i paměť. „Vytváří to pro klienty skutečný pocit, že si vyrazí ven do kina, k holiči nebo do baru,“ říká Garton. „A dává možnost návštěvám klientů poznat také ostatní obyvatele a to, jak to u nás v domově chodí,“ uzavírá. (http://metro.co.uk/2017/09/30/plush-care-home-for-dementia-sufferers-has-a-cinema-cocktail-bar-and-spa-designed-to-recreate-residents-memories-6966793/