Žena zveřejnila fotku svého lékaře, následovala lascivní diskuse. Podnítila debatu o dvojím metru

Obrázek: dermatolog-small

Před více než měsícem nasdílela na svůj twitterový profil jedna z uživatelek momentku, na níž sedí tmavovlasý muž atletické postavy a zapisuje si poznámky do bloku. Tu pořídila tajně a jednalo se o jejího dermatologa. K fotografii pak připsala komentář vyjadřující, jak je její lékař sexy. Snímek ale zaujal také další uživatelky a uživatele a začali ho spontánně šířit s dalšími pochvalnými komentáři i těmi, které rozvíjely různé sexuální fantazie. Objevilo se ale i množství těch, které uživatelku za takovou aktivitu kritizovali. „Tohle je sexuální obtěžování!!!” napsal Mbamalu-Ike Ogbonnia. „Tento muž jen dělal svou práci, kde byl vyfocen bez souhlasu jen proto, aby byl sexualizován majitelkou tohoto účtu spolu s dalšími uživatelkami v odpovědích. Ten toxický charakter, který tu všichni ukazujete, je daleko za bigotností a minimálně nechutný a znepokojující,” přidal The Kolamide Dwayne. Lidé také upozorňovali, že pokud by něco podobného udělal muž a zveřejnil s obdobnými komenty fotku lékařky, byl by obviněn ze sexuálního obtěžování a její objektivizace. V případě, že ke stejnému kroku dojde ze strany ženy, je to vnímáno jinak. Přestože od zveřejnění uběhl více než měsíc, diskuse pokračují.

 

Mezi obdivnými komentáři převážně žen se objevovaly prosby o sdílení kontaktu nebo dalších údajů lékaře. Autorka snímku se jim proto rozhodla vyhovět a přidala fotografii jeho vizitky s kontaktem a adresou jeho ordinace. A ne všichni byli z takového kroku nadšeni. „Ženská, vy jste opravdu mimo. Nesdílejte osobní údaje,” napsal jeden z uživatelů. „Toto je přesně bod, kdy jste překročila hranici ještě víc než dosud. Pořídila jste fotku bez jeho souhlasu a pak jste nasdílela jeho lokaci, protože je sexy. Tohle je nepřijatelné. Ten muž se jen snaží dělat svou práci,” rozčílil se uživatel vystupující pod přezdívkou Joob.

dermatolog 1

Později autorka přidala další příspěvek se screenshotem, kde se zaradovala z toho, že se lékařův snímek virálně šíří. V tu chvíli totiž podle jejích metrik zasáhl více než jeden a půl milionu uživatelů této sociální sítě, téměř milion pak na něj klikl.

dermatolog 3

Sám lékař Imran Aslam v rozhovoru pro server Bored Panda přiznal, že ho v prvních chvílích popadla úzkost. „Jsem velmi zdrženlivý člověk, takže když jsem poprvé uslyšel, že jedu na Twitteru, zděsil jsem se. Začaly mi chodit zprávy od přátel z celé země, s nimiž jsem léta nemluvil, s tím, že jsem mezi top posty na Twitteru,” popsal své prvotní pocity Aslam. „Když jsem se trochu uklidnil, došlo mi, že většina lidí mou fotku přijala pozitivně a začalo mi to celé připadat celkem vtipné.”

dermatolog 2

Celá diskuse, která se následně odehrávala i na dalších sociálních sítích, o možném sexuálním obtěžování mu pak přišla zajímavá a podnětná. „Myslím, že diskuse na Redditu byla hodně zajímavá a mnoho lidí mělo skvělé připomínky. Ze své definice by bylo mnoho komentářů k mé fotografii vnímáno jako forma sexuálního obtěžování a já naprosto rozumím, že to lidé vnímají jako dvojí metr ve světle hnutí #metoo. A že kdyby ty samé komentáře byly na adresu ženy, bylo by pozdvižení,” uvedl pro BP. Připouští, že by ho to vůbec nenapadlo, protože se sám nikdy s obtěžováním nebo diskriminací pro své pohlaví nesetkal, na rozdíl od mnohých žen. „Mám tu výhodu, že jsem se nikdy necítil obtěžovaný ženou v sexuálním kontextu, nikdy jsem nezažil pokřikování na ulici, nikdy jsem nezažil, jaké je být pronásledován ženou domů,” dodal.

dermatolog 6